Firme din Bacău
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Bacău are 31.414 firme active, dintre care 15.523 au depus bilanț pentru 2023 — locul 17 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 52,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 55,6 mld RON, e 2,2% din totalul național (locul 11); firma medie facturează cu 5,6% peste media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 14,8%.
Județul e specializat în comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie (CAEN 4752): sectorul are 21,1% din cifra de afaceri locală, de 24 ori ponderea lui la nivel național. Vezi comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie în Bacău →
Primele trei sectoare fac 41,6% din cifra de afaceri a județului. Bacau, Onești și Moinești adună 51,8% din firmele județului. 20.422 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 21.991 de persoane; 88,6% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 64 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Bacău
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MARCOCI COMPANY S.R.L. SRL | 52601313 | 4712 | 420 (2025) |
| VACARU COMMERCE S.R.L. SRL | 52510002 | 4712 | 420 (2025) |
| SMART WEBSTORE S.R.L. SRL | 49901132 | 4791 | 410 (2025) |
| BERTILI S.R.L. SRL | 46577245 | 7420 | 400 (2025) |
| AYA CUSTOM TRUST S.R.L. SRL | 45024344 | 6220 | 400 (2025) |
| MARYIZA CONSTRUCT SRL SRL | 37306174 | 4120 | 400 (2019) |
| TOTO MARIA BOUTIQUE S.R.L. SRL | 51789341 | 4711 | 400 (2025) |
| GASIEGASO S.R.L. SRL | 39537515 | 4941 | 397 (2025) |
| NADIASIG CENTER SRL SRL | 34137623 | 6622 | 393 (2018) |
| PIM-LINE SRL SRL | 23883199 | 4719 | 390 (2023) |
| AFF ECO SUN PROIECT S.R.L. SRL | 29279494 | 7320 | 380 (2024) |
| MARGCOSTI LUCA S.R.L. SRL | 52441662 | 1071 | 380 (2025) |
| CIBAR SRL SRL | 945411 | 4120 | 367 (2025) |
| COSMLYD S.R.L. SRL | 51887897 | 4775 | 360 (2025) |
| BINALLUX SRL SRL | 15756658 | 4759 | 358 (2024) |
| VIP SOLUTIONS SRL SRL | 24600932 | 6210 | 352 (2021) |
| YANNIS AGRI-SHOP S.R.L. SRL | 45934005 | 4621 | 351 (2025) |
| INTEGRITAS S.R.L. SRL | 41346991 | 4631 | 350 (2023) |
| SETRES S.R.L. SRL | 51507653 | 4771 | 340 (2025) |
| CONIA AMZ S.R.L. SRL | 44184606 | 4791 | 325 (2024) |
| AGROSTEL-GAB SRL SRL | 18166724 | 0150 | 315 (2016) |
| CIVIC BIOGRAPHY S.R.L. SRL | 42082960 | 7022 | 314 (2025) |
| SOFIT WARE S.R.L. SRL | 46274969 | 4651 | 310 (2025) |
| NVSK PROTECT S.R.L. SRL | 42394563 | 7490 | 300 (2020) |
| ECOKIT PASSIVA S.R.L. SRL | 36562280 | 3511 | 300 (2024) |
| LACDOR TRANS S.R.L. SRL | 52956138 | 4941 | 300 (2025) |
| DABPROD SRL SRL | 19040863 | 0210 | 300 (2025) |
| DAVAMI RENT S.R.L. SRL | 49250832 | 7711 | 280 (2025) |
| BID SHOP S.R.L. SRL | 45972220 | 4779 | 280 (2024) |
| MAISON & FLAVOUR S.R.L. SRL | 51968282 | 5611 | 265 (2025) |
| BEYO IMPEX SRL SRL | 16075190 | 7311 | 265 (2025) |
| ARCADIA 2 LIMITED S.R.L. SRL | 51061398 | 6210 | 254 (2025) |
| CONSTRUCŢII INTERIOARE ŞI EXTERIOARE S.R.L. SRL | 40426090 | 4120 | 250 (2025) |
| ALENTIN 97 S.R.L. SRL | 42631953 | 4789 | 250 (2022) |
| COSADA PENS SRL SRL | 35905312 | 5520 | 250 (2025) |
| IODENA SRL SRL | 10922245 | 0111 | 246 (2021) |
| URBAN VETERINARY S.R.L. SRL | 46187854 | 7500 | 243 (2024) |
| LUMINISH STUDIO S.R.L. SRL | 52065592 | 7420 | 240 (2025) |
| NASTY TELSAT NET SRL SRL | 34176088 | 6020 | 240 (2024) |
| MAC FAMILY BEAUTY S.R.L. SRL | 52091559 | 9621 | 220 (2025) |
| RTVREGIONAL S.R.L. SRL | 48263010 | 6010 | 210 (2024) |
| DV & AR START S.R.L. SRL | 49643645 | 6619 | 204 (2025) |
| VICROFLUX S.R.L. SRL | 49484817 | 4791 | 202 (2025) |
| ACG ARTIZANWOOD S.R.L. SRL | 42882564 | 3102 | 200 (2025) |
| GIMAL-CONST. SRL SRL | 24219947 | 4120 | 200 (2021) |
| RISING DESIGN S.R.L. SRL | 50057500 | 7413 | 200 (2025) |
| GRUP SAMAC S.R.L. SRL | 42063560 | 4941 | 197 (2020) |
| FLOWER POWER ADRIANA SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51187257 | 0119 | 190 (2025) |
| AIR INDUSTRIES S.R.L. SRL | 43415524 | 5610 | 188 (2022) |
| DIAGENO COM SRL SRL | 7487737 | 5630 | 174 (2025) |