Firme din Bistrița
Bistrița-Năsăud
Bistrița are 8.495 de firme active, dintre care 3.504 au depus bilanț pentru 2019 — 36,2% din firmele județului Bistrița-Năsăud. Locul 1 din 62 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 107,7 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 79,3. Cifra de afaceri cumulată, 7,4 mld RON, e 60,1% din cea a județului; firma medie facturează cu 18,2% peste media județului. Față de 2018, cifra de afaceri a crescut cu 6,0%.
Cele mai multe firme sunt în lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 4,7%), transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 4,5%) și transporturi rutiere de mărfuri (CAEN 4941, 3,0%). Localitatea are 6 localități componente, dar 88,2% din firme sunt chiar în Bistrița; cea mai mare componentă, Unirea, are 5,8%.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| DINEA PNEUMOMED S.R.L.-D. SRL | 52693201 | 8622 | 22.879 (2025) |
| MIGAMAR BIS SRL SRL | 36883751 | 4933 | 22.849 (2025) |
| SETO TRAVEL BN S.R.L. SRL | 51162422 | 4933 | 22.839 (2025) |
| FWD ROYAL EVENTS S.R.L. SRL | 40695861 | 9004 | 22.770 (2025) |
| ART & DESIGN BY PIETRART S.R.L. SRL | 50264939 | 4752 | 22.711 (2024) |
| CHIC VERA BOUTIQUE SRL SRL | 38181427 | 9602 | 22.675 (2025) |
| CORY YCALEX S.R.L. SRL | 35130674 | 4932 | 22.670 (2025) |
| NOVA CONSULT RVL S.R.L. SRL | 44795332 | 7020 | 22.649 (2025) |
| EXPERTASIG TRAINNING SRL SRL | 36551086 | 6622 | 22.582 (2025) |
| ANADAR STAR S.R.L. SRL | 36175437 | 4211 | 22.570 (2025) |
| SOIMUL SB SRL SRL | 581191 | 2811 | 22.553 (2017) |
| AMZA COUTURE S.R.L. SRL | 52271975 | 4642 | 22.469 (2025) |
| SIENNA BN S.R.L. SRL | 50278365 | 4939 | 22.446 (2025) |
| VOPSITORIA MELI S.R.L. SRL | 39998403 | 2561 | 22.362 (2023) |
| ATOUT SRL SRL | 17059860 | 6820 | 22.348 (2025) |
| MOLDLIFE ATI SAN S.R.L. SRL | 38879501 | 8622 | 22.325 (2025) |
| MIRIFIQUE LASHES S.R.L. SRL | 44442560 | 9602 | 22.310 (2025) |
| DENTAL SOFT PLUS SRL SRL | 37729409 | 3250 | 22.310 (2025) |
| CANDCYP TRANS SRL SRL | 16718644 | 4939 | 22.221 (2016) |
| AKARI-GYM S.R.L. SRL | 43094653 | 9313 | 22.175 (2025) |
| RAI-GYM CLUB SRL SRL | 16814587 | 9313 | 22.065 (2024) |
| DENTORA MED S.R.L. SRL | 52064554 | 8623 | 22.047 (2025) |
| LOGO DESIGN SRL SRL | 16973930 | 7311 | 22.025 (2025) |
| FARAL CONSULT SRL SRL | 15616700 | 7020 | 22.000 (2025) |
| PERFECT IMAGE SRL SRL | 18425020 | 4120 | 21.956 (2025) |
| COLT ONE EXPRES SRL SRL | 32461363 | 4932 | 21.856 (2024) |
| GEO PEDI NAILS S.R.L. SRL | 50828256 | 9622 | 21.833 (2025) |
| ATELIER HOLISTIC S.R.L. SRL | 49905100 | 9313 | 21.795 (2025) |
| TOM BBC S.R.L. SRL | 49646803 | 4933 | 21.744 (2025) |
| PRO INVEST VNL S.R.L. SRL | 39875621 | 4742 | 21.730 (2023) |
| MTX-A S.R.L. SRL | 49229873 | 4332 | 21.653 (2025) |
| ELECTROLINK SOLUTIONS S.R.L. SRL | 48859994 | 4619 | 21.627 (2024) |
| ALL EMG CONSTRUCT S.R.L. SRL | 50575927 | 4120 | 21.624 (2025) |
| FIRST-DURADENIS DDS S.R.L. SRL | 44062625 | 4941 | 21.580 (2025) |
| TIRNAVA COMPREST SRL SRL | 5995488 | 4771 | 21.510 (2025) |
| UNIC NICU CONSTRUCT S.R.L. SRL | 47118470 | 4120 | 21.500 (2024) |
| ADDA CONTEXPERT SRL SRL | 35838493 | 6920 | 21.500 (2025) |
| IDA METAL CNC S.R.L. SRL | 40574584 | 2511 | 21.393 (2025) |
| MINCAD PROIECT S.R.L. SRL | 42379024 | 7112 | 21.363 (2025) |
| YLN TERM-CONSTRUCT S.R.L. SRL | 46304890 | 4332 | 21.300 (2025) |
| CORFILS SRL SRL | 24415536 | 6201 | 21.238 (2025) |
| STEPH & PAUL 2023 S.R.L. SRL | 48853746 | 4933 | 21.202 (2025) |
| LUNG-DAN TAXI S.R.L. SRL | 34719206 | 4932 | 21.141 (2025) |
| SEI-AGROEXPERT S.R.L. SRL | 46557388 | 4661 | 21.054 (2025) |
| FLOREA REI S.R.L. SRL | 49684882 | 4939 | 21.048 (2024) |
| SPAZZIO RESTAURANTS S.R.L. SRL | 45654331 | 7721 | 21.000 (2025) |
| PHOENIX EURO BUILDINGS S.R.L. SRL | 40754267 | 4120 | 20.961 (2019) |
| GOLD FELIPE S.R.L. SRL | 47171244 | 4619 | 20.929 (2024) |
| CONSELIONAX SRL SRL | 13027415 | 7911 | 20.904 (2024) |
| LEELEE ART SRL SRL | 38252544 | 9622 | 20.870 (2025) |