Firme din Bistrița
Bistrița-Năsăud
Bistrița are 8.495 de firme active, dintre care 4.562 au depus bilanț pentru 2022 — 36,2% din firmele județului Bistrița-Năsăud. Locul 1 din 62 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 107,7 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 79,3. Cifra de afaceri cumulată, 10,5 mld RON, e 57,1% din cea a județului; firma medie facturează cu 19,5% peste media județului. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 22,6%.
Cele mai multe firme sunt în lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 4,7%), transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 4,5%) și transporturi rutiere de mărfuri (CAEN 4941, 3,0%). Localitatea are 6 localități componente, dar 88,2% din firme sunt chiar în Bistrița; cea mai mare componentă, Unirea, are 5,8%.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| JOEY'S MOB S.R.L. SRL | 42596457 | 4332 | 80.600 (2025) |
| LUMI 'S GLAM WORKART S.R.L. SRL | 46982337 | 9622 | 80.410 (2025) |
| PAULOVALI SRL SRL | 15531698 | 2366 | 80.142 (2025) |
| BISTRICURIER S.R.L. SRL | 50133283 | 5320 | 80.119 (2025) |
| CHRISTIAN ADVERT SRL SRL | 26513140 | 7311 | 80.102 (2025) |
| ANDREEA LUP DENT S.R.L. SRL | 31178483 | 8623 | 80.064 (2023) |
| MAJESTIC SRL SRL | 2735440 | 6820 | 79.980 (2025) |
| ZIMED & DENY SRL SRL | 28115523 | 5630 | 79.935 (2025) |
| J & V WEIGHT SRL SRL | 25296638 | 6492 | 79.853 (2024) |
| CONDOR SRL SRL | 565285 | 6820 | 79.701 (2025) |
| AUTO GUMIX NET S.R.L. SRL | 38860509 | 4791 | 79.600 (2025) |
| DEEA BEAUTY VISION S.R.L. SRL | 41518795 | 9622 | 79.534 (2025) |
| REFRESH SITE S.R.L. SRL | 43279040 | 6310 | 79.424 (2025) |
| SALIX SRL SRL | 6906250 | 1101 | 79.143 (2025) |
| DISI SRL SRL | 566477 | 2222 | 78.828 (2025) |
| ZENVIN S.R.L. SRL | 50892631 | 7311 | 78.689 (2025) |
| TABLO GIFT S.R.L. SRL | 47034050 | 4791 | 78.521 (2025) |
| DNS IMOBIL BUILDING SRL SRL | 31572843 | 4100 | 78.503 (2025) |
| DENTAL SRL SRL | 3697582 | 8623 | 78.475 (2025) |
| OVIDEEA INSTAL SRL SRL | 17625047 | 4321 | 78.415 (2025) |
| CONTAX BISTRITA S.R.L. SRL | 52462363 | 6920 | 78.330 (2025) |
| RAMIRSA DINAMIC SRL SRL | 24812650 | 9311 | 78.310 (2025) |
| MATTISER KIDS S.R.L. SRL | 46761026 | 8553 | 78.200 (2025) |
| COSMIANA MOBILIER S.R.L. SRL | 43366316 | 3109 | 78.050 (2025) |
| TRANS-MURYDAVA SRL SRL | 10794456 | 4941 | 78.040 (2025) |
| ELBICONS.COM SRL SRL | 36336258 | 4100 | 77.724 (2025) |
| FAURINSPECT S.R.L. SRL | 44070890 | 7120 | 77.651 (2025) |
| 24 HOUSE ONLINE S.R.L. SRL | 39952422 | 7830 | 77.650 (2025) |
| TRANSDISPEED S.R.L. SRL | 51840720 | 5226 | 77.589 (2025) |
| SALPROG SRL SRL | 29158832 | 6201 | 77.414 (2025) |
| PRORAZ DELIVERY S.R.L. SRL | 47064183 | 9621 | 77.325 (2024) |
| SOCIETATE COOPERATIVA MESTESUGAREASCA DE GRADUL 1 "ATCOM" BISTRITA SC | 570290 | 1423 | 77.204 (2025) |
| ESALES DEPO S.R.L. SRL | 47248429 | 4791 | 77.162 (2024) |
| ECO AUDIT FISCALITATE S.R.L. SRL | 52294758 | 6920 | 77.000 (2025) |
| DELTA ALFA ONE IMOBIL S.R.L. SRL | 45722622 | 6831 | 76.752 (2025) |
| CHIRURGIE ELISEI RADU S.R.L. SRL | 41333029 | 8622 | 76.623 (2025) |
| DOROTE CONS S.R.L. SRL | 34919824 | 6619 | 76.554 (2025) |
| LEOMAX SRL SRL | 567987 | 8623 | 76.416 (2025) |
| ATELIER CONTUR S.R.L. SRL | 45425982 | 7412 | 76.222 (2025) |
| MECHANICAL INVEST SRL SRL | 32091872 | 7120 | 76.200 (2025) |
| TIMETRANS EXPRES S.R.L. SRL | 38602941 | 4941 | 76.124 (2025) |
| DANI-RĂZVI-DARIA-CONSTRUCT S.R.L. SRL | 50631830 | 4120 | 76.064 (2025) |
| LAZIRA S.R.L. SRL | 51236406 | 4791 | 75.731 (2025) |
| ASCENSOR ADV MEDIA SRL SRL | 30653826 | 7311 | 75.626 (2025) |
| ARLEART MEDIA S.R.L. SRL | 47087950 | 7420 | 75.596 (2025) |
| ILO & HORI SRL SRL | 18407440 | 9621 | 75.565 (2025) |
| CRISTUREAN CONSERV SRL SRL | 3095625 | 7112 | 75.511 (2025) |
| SUCCES WEDDING S.R.L. SRL | 40134397 | 9329 | 75.463 (2025) |
| SIGUR CONFORT ASIG SRL SRL | 30273681 | 6622 | 75.379 (2025) |
| NEW LOOK ZONE S.R.L. SRL | 48938257 | 9602 | 75.370 (2025) |