Firme din Brașov
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Brașov are 51.348 de firme active, dintre care 16.466 au depus bilanț pentru 2018 — locul 8 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 93,9 firme la 1.000 de locuitori, peste media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 45,3 mld RON, e 3,6% din totalul național (locul 6); firma medie facturează în linie cu media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 5,5%.
Județul e specializat în fabricarea lagărelor (CAEN 2815): sectorul are 5,3% din cifra de afaceri locală, de 6,0 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea lagărelor în Brașov →
Primele trei sectoare fac 25,7% din cifra de afaceri a județului. Brașov concentrează 56,1% din firmele județului; urmează Sacele și Fagaraș. 36.837 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 36.564 de persoane; 85,3% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 208 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Brașov
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| FARMACARMEN SRL SRL | 1122464 | 4773 | 254 (2025) |
| REHAB SOLUTIONS S.R.L. SRL | 36501860 | 4774 | 252 (2022) |
| SĂNIUȚA FERMECATĂ S.R.L. SRL | 43577720 | 4939 | 251 (2021) |
| TIE CONSULTING SRL SRL | 19108772 | 7020 | 250 (2025) |
| MOGA BEAUTY DESIGN SRL SRL | 33997930 | 7490 | 250 (2024) |
| LA MAMA NELI SRL SRL | 34048062 | 5590 | 250 (2017) |
| DAVERA SRL SRL | 7889963 | 7112 | 250 (2020) |
| CORILUS SRL SRL | 21216199 | 8130 | 250 (2017) |
| BLUE POINT SERVICES S.R.L. SRL | 18453624 | 8299 | 250 (2023) |
| INSTEZA GROUP S.R.L. SRL | 48928644 | 8559 | 250 (2025) |
| DPI SOLAR ENERGY S.R.L. SRL | 47909792 | 7112 | 248 (2025) |
| AOEDE S.R.L. SRL | 52506885 | 4712 | 248 (2025) |
| SALVESOL S.R.L. SRL | 49815511 | 8559 | 240 (2024) |
| RECYCLING GROUP SERVICE SRL SRL | 2739752 | 3821 | 239 (2025) |
| BALANCEDFIT BY ANDREEA S.R.L. SRL | 52269177 | 9313 | 230 (2025) |
| TOPBLAZE S.R.L. SRL | 50802620 | 4712 | 225 (2025) |
| AGROHAL 9001 S.R.L. SRL | 49352239 | 6201 | 225 (2025) |
| INTELLSYS SRL SRL | 13798142 | 6201 | 223 (2023) |
| SEP GSM SRL SRL | 29907904 | 4791 | 222 (2025) |
| EXCLUSIV LEX SRL SRL | 17641565 | 6910 | 220 (2025) |
| GLOBAL DUM SRL SRL | 37492514 | 4932 | 217 (2025) |
| OBSTETRIX SRL SRL | 9484001 | 8622 | 213 (2018) |
| AUTOGAV S.R.L. SRL | 49794281 | 4932 | 209 (2024) |
| ILG GUST S.R.L. SRL | 48175198 | 4781 | 205 (2023) |
| VERSUS COM SRL SRL | 12437000 | 4742 | 202 (2023) |
| DWELLING EXPERT S.R.L. SRL | 51448999 | 6812 | 200 (2025) |
| MARION PROGRES S.R.L. SRL | 49904945 | 7311 | 200 (2025) |
| CHAINSAW EVENTS S.R.L. SRL | 49754619 | 9329 | 200 (2024) |
| PUNCT COM MEDIA S.R.L. SRL | 50045645 | 7420 | 200 (2025) |
| RDR HELP S.R.L. SRL | 43587520 | 4791 | 200 (2023) |
| ELECTRONIK COMPUTER S.R.L. SRL | 40802852 | 9511 | 200 (2021) |
| BRAN TURISM S.R.L. SRL | 28546577 | 4100 | 200 (2025) |
| QMARK SRL SRL | 26148931 | 7120 | 200 (2016) |
| HD STRUCTURES OFFICE S.R.L. SRL | 40115093 | 7112 | 200 (2025) |
| MULTISYNAPSE S.R.L. SRL | 41267324 | 8552 | 198 (2023) |
| RALDANA BV INVEST S.R.L. SRL | 40269645 | 4312 | 190 (2025) |
| PACIFICLICK S.R.L. SRL | 52640550 | 4791 | 190 (2025) |
| ABIS ADVERTISING SRL SRL | 18363866 | 7311 | 185 (2023) |
| PRĂVĂLIA VERDE SRL SRL | 32831571 | 4791 | 183 (2024) |
| FLO QUEEN'S BUSINESS SRL SRL | 25204111 | 9321 | 180 (2025) |
| D.N.C EUROPE S.R.L. SRL | 48126861 | 4120 | 171 (2025) |
| ILDICOM SRL SRL | 6352553 | 1814 | 170 (2016) |
| INTERNET TRADING SRL SRL | 16457689 | 8299 | 167 (2025) |
| NORO STUDIO SRL SRL | 14536743 | 1822 | 164 (2023) |
| GW GLAMY DESIGN S.R.L. SRL | 51955630 | 4791 | 163 (2025) |
| RAIDANA COMPANY SRL SRL | 25027877 | 5611 | 159 (2022) |
| ASAP OLYTRANS S.R.L. SRL | 38436466 | 4933 | 157 (2025) |
| FITDANCE MARKETING S.R.L. SRL | 45816247 | 4791 | 150 (2023) |
| WAYFARE PHOTOGRAPHY S.R.L. SRL | 43698986 | 7420 | 150 (2021) |
| ATV RIDERS TEAM S.R.L. SRL | 45158079 | 7721 | 149 (2022) |