Firme din Brașov
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Brașov are 51.348 de firme active, dintre care 24.979 au depus bilanț pentru 2022 — locul 8 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 93,9 firme la 1.000 de locuitori, peste media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 72,3 mld RON, e 3,0% din totalul național (locul 7); firma medie facturează cu 19,3% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 19,4%.
Județul e specializat în fabricarea lagărelor (CAEN 2815): sectorul are 5,2% din cifra de afaceri locală, de 8,4 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea lagărelor în Brașov →
Primele trei sectoare fac 22,8% din cifra de afaceri a județului. Brașov concentrează 56,1% din firmele județului; urmează Sacele și Fagaraș. 36.837 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 36.564 de persoane; 85,3% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 208 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Brașov
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| RIS SRL SRL | 12982006 | 9699 | 400 (2023) |
| KAIZEN STAR S.R.L. SRL | 45586750 | 8559 | 400 (2025) |
| SAVEL SRL SRL | 13365580 | 4941 | 400 (2016) |
| BLUE SYSTEM SRL SRL | 8101469 | 4100 | 397 (2025) |
| INTER P & C TRANS SRL SRL | 35874518 | 5911 | 390 (2021) |
| B.D.R.P.I. BUSINESS S.R.L. SRL | 42472203 | 6832 | 388 (2025) |
| EDILMAR RISTRUTTURAZIONI S.R.L. SRL | 41201737 | 4399 | 384 (2025) |
| THWOLF PRODUCTION S.R.L. SRL | 49662604 | 6290 | 384 (2025) |
| MAKOS & FAMILIA S.R.L. SRL | 46605868 | 5520 | 380 (2022) |
| RIDE ON TIME SRL SRL | 38153664 | 4941 | 378 (2024) |
| MANDA 3D PRINT S.R.L. SRL | 42506489 | 1812 | 376 (2025) |
| LANCE TRAIL S.R.L. SRL | 42384110 | 9329 | 372 (2025) |
| 3PLUS LOGISTICS HUB SRL SRL | 35736086 | 5229 | 359 (2025) |
| S-KARP PROD S.R.L. SRL | 48452736 | 4772 | 356 (2025) |
| ALEMAS 294 SRL SRL | 33540490 | 5612 | 351 (2025) |
| SWIPZ S.R.L. SRL | 48019865 | 4791 | 350 (2024) |
| MOMUSE S.R.L. SRL | 45856799 | 8696 | 350 (2025) |
| EASY-TERM SRL SRL | 27973596 | 4332 | 350 (2025) |
| AUTO ABIDAR S.R.L. SRL | 36653337 | 4782 | 344 (2025) |
| AMADCON 21 SRL SRL | 35995790 | 4120 | 336 (2025) |
| EBD SRL SRL | 38004867 | 5630 | 334 (2017) |
| HELIZA TRANS SRL SRL | 11600140 | 4941 | 330 (2025) |
| COM RANIA SRL SRL | 3579919 | 4636 | 324 (2016) |
| KRONSTADT AIR S.R.L. SRL | 40395155 | 8292 | 324 (2024) |
| DRIMZZ S.R.L. SRL | 51837104 | 4764 | 305 (2025) |
| WEBLOOP STUDIO S.R.L. SRL | 52930197 | 6210 | 305 (2025) |
| C.I.G. PRODCOM SRL SRL | 18393530 | 1413 | 300 (2025) |
| MOMENTE CU SENS EVENTS S.R.L. SRL | 52220351 | 9329 | 300 (2025) |
| STUDIO LA BELLE S.R.L. SRL | 48997288 | 9622 | 300 (2025) |
| SHELTIA TRANSPORTS LOGISTICS S.R.L. SRL | 44727150 | 5210 | 300 (2025) |
| LISTSYNERGY S.R.L. SRL | 45766157 | 4712 | 300 (2022) |
| ROCSIL LOGISTICS SRL SRL | 30583844 | 4941 | 300 (2023) |
| SIERA INSTAL SRL SRL | 30701575 | 4674 | 300 (2022) |
| PIGEONCLUB S.R.L. SRL | 40229748 | 6203 | 300 (2023) |
| NOCK POINT DESIGN S.R.L. SRL | 47579937 | 6201 | 300 (2025) |
| AGROSIVCONSTRUCT SRL SRL | 16469721 | 4120 | 300 (2022) |
| SOFT DE CUBAJ SRL SRL | 38177418 | 6202 | 299 (2024) |
| MULINET SRL SRL | 8061526 | 6209 | 293 (2025) |
| ROMA STUDIOS S.R.L. SRL | 41651944 | 7420 | 290 (2022) |
| CV SAMI SPECIAL S.R.L. SRL | 41440670 | 4771 | 282 (2024) |
| SZEKON METAL GROUP IMPEX SRL SRL | 19015517 | 2511 | 280 (2024) |
| M.C. BEAUTY POINT S.R.L. SRL | 52291700 | 9621 | 280 (2025) |
| PICATURA DE BINE S.R.L. SRL | 43428966 | 1032 | 275 (2025) |
| VENUS SERV SRL SRL | 21443957 | 9521 | 273 (2025) |
| XPLORING RIDES S.R.L. SRL | 47395950 | 7721 | 270 (2025) |
| CHARMITTY DESIGN S.R.L. SRL | 49788263 | 4791 | 266 (2024) |
| YANIS ADELINA MARK S.R.L. SRL | 46700673 | 4711 | 264 (2023) |
| M CREATIVE SPACE S.R.L. SRL | 49557013 | 7410 | 264 (2025) |
| DANLYSS BRANDS S.R.L. SRL | 49871236 | 4791 | 260 (2024) |
| BIO BEE CONCEPT S.R.L. SRL | 43336994 | 4775 | 255 (2024) |