Firme din Călărași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Călărași are 13.947 de firme active, dintre care 3.741 au depus bilanț pentru 2018 — locul 38 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 49,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 8,3 mld RON, e 0,7% din totalul național (locul 29); firma medie facturează cu 22,5% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 2,8%.
Județul e specializat în fabricarea sticlei plate (CAEN 2311): sectorul are 5,0% din cifra de afaceri locală, de 99 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea sticlei plate în Călărași →
Primele trei sectoare fac 33,5% din cifra de afaceri a județului. Calarași, Oltenița și Lehliu Gara adună 46,2% din firmele județului. 8.646 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 8.869 de persoane; 88,9% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 23 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Călărași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| GOOD STORY MANAGEMENT S.R.L. SRL | 39402208 | 8559 | 5.300 (2022) |
| TRANSSID DSI EXPRES S.R.L. SRL | 49411661 | 4941 | 5.296 (2025) |
| IGNIS INSTAL SRL SRL | 38046838 | 7111 | 5.285 (2023) |
| MEERA DIVERSE SERVICES S.R.L. SRL | 47864488 | 8552 | 5.250 (2025) |
| ROMARTIN INTERNATIONAL SRL SRL | 17500183 | 0111 | 5.245 (2025) |
| CARUSSO SRL SRL | 5913879 | 4778 | 5.181 (2025) |
| ROX AND VAS S.R.L. SRL | 39806087 | 4617 | 5.177 (2025) |
| ADELINA & DAVID S.R.L. SRL | 48276451 | 4781 | 5.148 (2023) |
| MYLK & HUNY STUDIOS S.R.L. SRL | 45936243 | 7311 | 5.067 (2025) |
| NOTO CLIMA SRL SRL | 30734920 | 4322 | 5.065 (2016) |
| SP CATALUI SRL SRL | 5649085 | 4673 | 5.051 (2023) |
| OLIVA TRANSPORT SRL SRL | 30327170 | 4941 | 5.042 (2022) |
| DIS CONSULTANTA SI INOVARE S.R.L. SRL | 44301420 | 7022 | 5.000 (2023) |
| NAUTUC ENGIE S.R.L. SRL | 51843670 | 4321 | 5.000 (2025) |
| OMNIA ENERGY SRL SRL | 30603119 | 1629 | 5.000 (2025) |
| IANIS & ANASTASIA S.R.L. SRL | 42863287 | 4711 | 5.000 (2025) |
| DANIEL START CONSTRUCT S.R.L. SRL | 51263826 | 4100 | 4.995 (2025) |
| ART FIRE SPARK S.R.L. SRL | 47214248 | 4778 | 4.993 (2024) |
| FLORIN DENISA VALENTIN S.R.L. SRL | 42250673 | 4711 | 4.980 (2023) |
| L.S TRUST S.R.L. SRL | 51611220 | 7311 | 4.969 (2025) |
| ACTIV TRANS SRL SRL | 22991923 | 4941 | 4.965 (2023) |
| PRESTAGRI CULEA SRL SRL | 26297291 | 0161 | 4.947 (2017) |
| BELLA AGRO SRL SRL | 36143206 | 0111 | 4.945 (2025) |
| HERMANOS MOISE DOI S.R.L. SRL | 47321813 | 1629 | 4.920 (2025) |
| PIXEL BLAZE S.R.L. SRL | 44766019 | 7410 | 4.913 (2025) |
| YAS VASY&SIMO S.R.L. SRL | 51566870 | 4711 | 4.871 (2025) |
| OPTIDRAGON SRL SRL | 28070081 | 3250 | 4.860 (2025) |
| DUE EDIL CONSTRUCT SRL SRL | 25813980 | 4120 | 4.847 (2018) |
| LUMI ȘI GEO COMERȚ S.R.L. SRL | 40027633 | 4771 | 4.845 (2025) |
| ALUMEX PLUS SRL SRL | 8816366 | 4332 | 4.830 (2021) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ CONSTRUCTORUL SC | 1922300 | 4100 | 4.800 (2025) |
| VENERA ART DESIGN SRL SRL | 26259557 | 3109 | 4.750 (2024) |
| MIANEX SRL SRL | 7783350 | 4771 | 4.750 (2024) |
| BFU FOOD S.R.L. SRL | 45759354 | 7020 | 4.743 (2025) |
| FACE MONTAJ SRL SRL | 32486767 | 4334 | 4.654 (2017) |
| M&I CARUSSO SPEED S.R.L. SRL | 39322095 | 4941 | 4.650 (2025) |
| EXPERT CONTA NET S.R.L. SRL | 50525473 | 6920 | 4.650 (2025) |
| MIHALEX CONFORT CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45131146 | 4120 | 4.641 (2022) |
| VENUS BEAUTY & STYLE COMPANY S.R.L. SRL | 40999372 | 9622 | 4.635 (2023) |
| PERFEKT GPS S.R.L. SRL | 48392898 | 6190 | 4.624 (2025) |
| MEȘTERUL FLORIN SRL SRL | 35718420 | 4120 | 4.613 (2021) |
| TERANUC SRL SRL | 38244509 | 0125 | 4.542 (2025) |
| REFOR PAN EVO S.R.L. SRL | 43912442 | 4100 | 4.500 (2023) |
| CARUL CU PEȘTE S.R.L. SRL | 50681669 | 4723 | 4.497 (2025) |
| ALEXA TV MEDIA NETWORK S.R.L. SRL | 45232892 | 7330 | 4.380 (2025) |
| PRISACA BUNICULUI S.R.L. SRL | 36985166 | 0149 | 4.368 (2025) |
| BERTI FOX SRL SRL | 18358916 | 4711 | 4.361 (2021) |
| ADGIPO TERM SERVICE SRL SRL | 13765803 | 4533 | 4.336 (2023) |
| GHEORGHE FLORIN CRISTI SNC SNC | 7248462 | 4771 | 4.335 (2022) |
| GA WARDROBE S.R.L. SRL | 43323064 | 4771 | 4.326 (2020) |