Firme din Constanța
Constanța
Constanța are 26.934 de firme active, dintre care 8.433 au depus bilanț pentru 2016 — 51,9% din firmele județului Constanța. Locul 1 din 70 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 102,1 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 79,2. Cifra de afaceri cumulată, 18,9 mld RON, e 66,7% din cea a județului; firma medie facturează cu 12,0% peste media județului.
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 6,3%), lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 3,2%) și restaurante (CAEN 5611, 2,8%). Localitatea are 2 localități componente, dar 99,3% din firme sunt chiar în Constanța; cea mai mare componentă, Mamaia, are 0,6%.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ART REPUBLIC CONCEPT S.R.L. SRL | 44292152 | 3240 | 4.050 (2025) |
| PEHA S.R.L. SRL | 48751231 | 6820 | 4.050 (2025) |
| NUȚI PAULA ELYS S.R.L. SRL | 39036808 | 4721 | 4.046 (2025) |
| TINAN SRL SRL | 2744961 | 4931 | 4.045 (2024) |
| DYMY BUILDING SRL SRL | 36726188 | 4110 | 4.034 (2023) |
| FORAJ CONSTRUCT S.R.L. SRL | 47539428 | 4313 | 4.005 (2024) |
| S&V FOTO-VIDEO EVENTS S.R.L. SRL | 48281970 | 7420 | 4.000 (2025) |
| BAAM VISIO ART SRL SRL | 31218227 | 7111 | 4.000 (2024) |
| LOTCA PESCOM SRL SRL | 27834369 | 5610 | 4.000 (2025) |
| STUDIO ANTIK SRL SRL | 37979839 | 9020 | 4.000 (2025) |
| CULTURAL MEDIA EVENTS S.R.L. SRL | 50707181 | 8230 | 4.000 (2024) |
| TEMPO GELATO ITALIANO S.R.L. SRL | 46369724 | 1052 | 4.000 (2022) |
| SIRIUS MULTIMEDIA S.R.L. SRL | 46583158 | 7721 | 4.000 (2024) |
| EUROSTONE SRL SRL | 21862572 | 0811 | 4.000 (2016) |
| LUCA'S EVENTS S.R.L. SRL | 47735696 | 7420 | 4.000 (2025) |
| ANVAIR S.R.L. SRL | 52993128 | 4791 | 3.994 (2025) |
| PREMIUM CAR TAXI S.R.L. SRL | 42687687 | 4932 | 3.976 (2025) |
| ROMREPAIRS S.R.L. SRL | 51739262 | 3312 | 3.960 (2025) |
| CSI ZONE ONLINE SRL SRL | 32048660 | 4637 | 3.944 (2021) |
| HARMONY BODY AND SOUL SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 52179775 | 9623 | 3.939 (2025) |
| NAVAL REPAIR GROUP S.R.L. SRL | 25925525 | 4664 | 3.936 (2025) |
| GAVIOTA TRAVEL SRL SRL | 36671899 | 7911 | 3.921 (2025) |
| HERRA ACS S.R.L. SRL | 51259574 | 3250 | 3.915 (2025) |
| MANILLA SERVICES SRL SRL | 18460656 | 6310 | 3.900 (2025) |
| ECOPIK SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50990303 | 4683 | 3.900 (2025) |
| SAF MAKEUP GLAM S.R.L. SRL | 43152177 | 9602 | 3.900 (2025) |
| FOTO CORNER EVENTS S.R.L. SRL | 40644094 | 7420 | 3.893 (2022) |
| ADELA ART ATELIER SRL SRL | 38310041 | 1421 | 3.890 (2025) |
| LUMINIŢA 30 MOD SRL SRL | 26438587 | 4771 | 3.882 (2022) |
| DECOWEB DESIGNS SRL SRL | 36878542 | 6201 | 3.870 (2018) |
| ERY TOP PERFORMANCE CONSTRUCT S.R.L. SRL | 41692588 | 4100 | 3.860 (2025) |
| TUDOR'S MAGIC BURGER S.R.L. SRL | 42276045 | 5610 | 3.814 (2022) |
| ADVERSTO MANAGEMENT S.R.L. SRL | 32444451 | 6920 | 3.800 (2025) |
| THE STUDENT WEB S.R.L. SRL | 45517318 | 6312 | 3.798 (2024) |
| ALERA TECH SRL SRL | 30012570 | 4740 | 3.782 (2024) |
| FOUR SEASONS LUXURY HAIR S.R.L. SRL | 44341182 | 4645 | 3.782 (2025) |
| RED BEAUTY SALON S.R.L. SRL | 48338287 | 9621 | 3.760 (2025) |
| GIVAN SALON SRL SRL | 27771252 | 9602 | 3.755 (2025) |
| GROWTHNESS CONSULTING S.R.L. SRL | 42339860 | 8559 | 3.748 (2020) |
| A & S PASHA CONCEPT S.R.L. SRL | 39307699 | 7311 | 3.739 (2022) |
| CERES TRAILER SRL SRL | 36843986 | 9621 | 3.738 (2025) |
| PAINTBALL PARK S.R.L. SRL | 51441516 | 5630 | 3.735 (2025) |
| ZIGZAG CHIPS S.R.L. SRL | 42978279 | 5520 | 3.735 (2025) |
| ELENICK INTERMED SRL SRL | 18962237 | 7020 | 3.729 (2025) |
| CRONOSMED S.R.L. SRL | 50582100 | 8559 | 3.720 (2025) |
| START-VIV SRL SRL | 35195746 | 4932 | 3.678 (2022) |
| MIR-AD TAXI SRL SRL | 17820692 | 4933 | 3.666 (2025) |
| DAEF SERVICII SRL SRL | 38210182 | 4683 | 3.661 (2019) |
| GRAVITON CLIMASERV SRL SRL | 17488888 | 4322 | 3.651 (2025) |
| FLASH MISTRAL SRL SRL | 22142081 | 5221 | 3.651 (2019) |