Firme din Constanța
Constanța
Constanța are 26.934 de firme active, dintre care 9.361 au depus bilanț pentru 2017 — 51,9% din firmele județului Constanța. Locul 1 din 70 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 102,1 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 79,2. Cifra de afaceri cumulată, 19,8 mld RON, e 69,3% din cea a județului; firma medie facturează cu 17,2% peste media județului. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 4,6%.
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 6,3%), lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 3,2%) și restaurante (CAEN 5611, 2,8%). Localitatea are 2 localități componente, dar 99,3% din firme sunt chiar în Constanța; cea mai mare componentă, Mamaia, are 0,6%.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| APAVIETRANS S.R.L. SRL | 47643460 | 4619 | 2.886 (2025) |
| 25EXSTUDIO S.R.L. SRL | 51028731 | 9621 | 2.850 (2025) |
| CITY-REAL IMOBILIARE SRL SRL | 31355224 | 6831 | 2.849 (2025) |
| BRAINVITAL SRL SRL | 14112128 | 7022 | 2.848 (2025) |
| HAPPY MICKEY S.R.L. SRL | 43504796 | 4933 | 2.825 (2025) |
| GERO CONSULTING SRL SRL | 18299968 | 8699 | 2.824 (2025) |
| REX ARIES COMPANY SRL SRL | 15742130 | 3314 | 2.820 (2022) |
| DAVID ZONE S.R.L. SRL | 40494434 | 4712 | 2.815 (2025) |
| DARES BUILD S.R.L. SRL | 52023023 | 4399 | 2.800 (2025) |
| GBH GROUP INVEST S.R.L. SRL | 41894757 | 8219 | 2.800 (2024) |
| VLAD NEWFRUIT S.R.L. SRL | 51005096 | 4721 | 2.778 (2025) |
| EAM PREMIUM TRANSPORTING S.R.L. SRL | 43525721 | 4932 | 2.767 (2025) |
| ROCOS PLUS S.R.L. SRL | 50505115 | 5610 | 2.763 (2025) |
| GENIE CARSPA DELUXE S.R.L. SRL | 41151175 | 5812 | 2.760 (2025) |
| DOTY MEDIA SRL SRL | 16380089 | 7222 | 2.754 (2025) |
| NEW BUSINESS CONTAB S.R.L. SRL | 43431848 | 7020 | 2.750 (2025) |
| HELLO DESIGN S.R.L. SRL | 49517655 | 3299 | 2.750 (2025) |
| UMBRELLA NETWORK SRL-D SRL | 36338798 | 6311 | 2.737 (2022) |
| PROTECT ASIG CONSULT SRL SRL | 29819985 | 6622 | 2.732 (2016) |
| TRUE BLUE DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 41052821 | 4690 | 2.725 (2025) |
| FLORIN SERVICII SRL SRL | 19492796 | 4322 | 2.720 (2018) |
| NEOFIT SRL SRL | 22407154 | 8690 | 2.720 (2025) |
| BELLA TREND SRL SRL | 35754058 | 4712 | 2.706 (2017) |
| MERT INTERNAȚIONAL SPEDITION S.R.L. SRL | 45717456 | 4941 | 2.700 (2025) |
| CINCU 'S SRL SRL | 7694740 | 4719 | 2.700 (2017) |
| NEW MENTORING LIVE-STREAM S.R.L. SRL | 49381978 | 8559 | 2.693 (2024) |
| GUZIMER OSMAN TAX S.R.L. SRL | 39689254 | 4932 | 2.690 (2025) |
| WORK TEAM MAGIC S.R.L. SRL | 41857198 | 4932 | 2.677 (2025) |
| PRODSERV ERIC S.R.L. SRL | 38761777 | 1071 | 2.668 (2021) |
| ROXINIA TONIC RELAX S.R.L. SRL | 41198836 | 9604 | 2.660 (2025) |
| ATRIUM 2000 SRL SRL | 12516880 | 7111 | 2.653 (2025) |
| YKI INSIGHT DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 38662862 | 4791 | 2.650 (2020) |
| EXCLUSIVE NICOL SRL SRL | 37096676 | 1071 | 2.643 (2022) |
| TOP DESIGN CREATIVE SRL SRL | 31511668 | 7414 | 2.642 (2025) |
| SEZEN STIL SRL SRL | 9994086 | 9604 | 2.630 (2018) |
| DEPOS TRANS SRL SRL | 22385927 | 4941 | 2.592 (2016) |
| RIM BEAUTY S.R.L. SRL | 43800856 | 9602 | 2.590 (2024) |
| RICHDOTCOMXGLV S.R.L. SRL | 43669328 | 8559 | 2.580 (2025) |
| RXC HOUSE S.R.L. SRL | 49400794 | 4712 | 2.578 (2025) |
| KANGEN WATER THERAPY S.R.L. SRL | 45467376 | 4619 | 2.570 (2025) |
| FOTOELECTRIKO SRL SRL | 31317360 | 0311 | 2.551 (2025) |
| ANZIO CUCINA S.R.L. SRL | 44198709 | 5610 | 2.550 (2023) |
| ESCAVO NEW CONSTRUCT S.R.L. SRL | 52606507 | 4322 | 2.548 (2025) |
| CT MAMAIA SMART CONSULT S.R.L. SRL | 42627855 | 7911 | 2.539 (2022) |
| ORASO CONSULT SRL SRL | 25024013 | 7320 | 2.529 (2025) |
| GAIA NEXT S.R.L. SRL | 50995670 | 7112 | 2.518 (2025) |
| DEDEJ S.R.L. SRL | 52843430 | 5320 | 2.514 (2025) |
| MADHERTZ S.R.L. SRL | 47910100 | 6201 | 2.509 (2025) |
| CREATOR DE AMBIANȚĂ S.R.L. SRL | 41388750 | 7410 | 2.505 (2025) |
| SHARE CLOUDS S.R.L. SRL | 45754900 | 6920 | 2.500 (2025) |