Firme din Constanța
Constanța
Constanța are 26.934 de firme active, dintre care 14.662 au depus bilanț pentru 2022 — 51,9% din firmele județului Constanța. Locul 1 din 70 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 102,1 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 79,2. Cifra de afaceri cumulată, 45,2 mld RON, e 53,2% din cea a județului; firma medie facturează cu 6,6% sub media județului. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 33,1%.
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 6,3%), lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 3,2%) și restaurante (CAEN 5611, 2,8%). Localitatea are 2 localități componente, dar 99,3% din firme sunt chiar în Constanța; cea mai mare componentă, Mamaia, are 0,6%.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| GEMAMIRA SRL SRL | 8820910 | 4321 | 5.300 (2025) |
| DNSFOODMANIA S.R.L. SRL | 48922757 | 4781 | 5.296 (2024) |
| APROBAT.RO TECHNOLOGY S.R.L. SRL | 46884606 | 6310 | 5.287 (2024) |
| EROS STYLE SRL SRL | 21948615 | 4719 | 5.287 (2025) |
| ASIGMAR-CT S.R.L. SRL | 51145170 | 6622 | 5.283 (2025) |
| H33 STUDIO DESIGN S.R.L. SRL | 50748491 | 7410 | 5.281 (2025) |
| SEBIMAR-TAX SRL SRL | 35117284 | 4932 | 5.260 (2025) |
| FERDIPOKER S.R.L. SRL | 52594356 | 8551 | 5.252 (2025) |
| DIONIC DIVERS SRL SRL | 28235805 | 4932 | 5.244 (2025) |
| VIJA & EDI 21 S.R.L. SRL | 47033705 | 4933 | 5.236 (2025) |
| TECHNO & SAFETY CONSULT S.R.L. SRL | 35241290 | 7490 | 5.229 (2025) |
| MYS PRIVATE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 46896937 | 6820 | 5.226 (2025) |
| CRIS ANTONIS SRL SRL | 28171760 | 9529 | 5.214 (2025) |
| FOODLEX S.R.L. SRL | 50386340 | 5610 | 5.200 (2025) |
| CASALESSI INTERNATIONAL S.R.L. SRL | 45261650 | 4933 | 5.191 (2025) |
| MELISSA SRL SRL | 8798324 | 4711 | 5.190 (2025) |
| THE WAVE CREATORS S.R.L. SRL | 52014769 | 7311 | 5.181 (2025) |
| PLUM DESIGN S.R.L. SRL | 49985818 | 6220 | 5.177 (2025) |
| DIAMAR TOP TAXI S.R.L. SRL | 40516710 | 4932 | 5.174 (2024) |
| SEZA PROPERTIES S.R.L. SRL | 39509477 | 6820 | 5.160 (2025) |
| MAINEA TRANS BUN S.R.L. SRL | 52736531 | 4933 | 5.144 (2025) |
| SUNDOWN CITY SRL SRL | 34594285 | 4939 | 5.137 (2025) |
| GYN & VYN DRIVE S.R.L. SRL | 45241882 | 4932 | 5.125 (2025) |
| ANDMAR LOGISTIC TRANS SRL SRL | 35881990 | 4941 | 5.121 (2021) |
| ZEN KAR PROD S.R.L. SRL | 41857252 | 4332 | 5.100 (2025) |
| NETPRO SYSTEM SRL SRL | 15682372 | 7420 | 5.077 (2020) |
| TRANSPORT CONFORT CONSTANȚA S.R.L. SRL | 49083882 | 4939 | 5.065 (2025) |
| HEYJO S.R.L. SRL | 50212085 | 1413 | 5.060 (2025) |
| LOGOCONS SRL SRL | 22837704 | 7430 | 5.055 (2025) |
| MARKET EXPERT SRL SRL | 23239601 | 8210 | 5.020 (2025) |
| TIME TO GO TRAVEL S.R.L. SRL | 41025550 | 7912 | 5.011 (2025) |
| AFI 23 MEDIA S.R.L. SRL | 39869360 | 7020 | 5.000 (2024) |
| COMEXIM MOBILEMN SRL SRL | 1889387 | 4778 | 5.000 (2025) |
| PRO DESIGN VISION S.R.L. SRL | 49048435 | 7111 | 5.000 (2025) |
| ICEBERG MONTAJ S.R.L. SRL | 49347429 | 4120 | 5.000 (2025) |
| RENOCON SUD S.R.L. SRL | 47426585 | 4120 | 5.000 (2025) |
| ARTLEMNCONS S.R.L. SRL | 38687301 | 4120 | 5.000 (2019) |
| CHIC&POLISHED SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51397860 | 9622 | 5.000 (2025) |
| FINE CIGARS & LIQUOR STORE SRL SRL | 37831955 | 7022 | 5.000 (2023) |
| YUM CAKE BOOM SRL SRL | 37801814 | 1071 | 5.000 (2024) |
| POLI CONSTRUCT TEHNIC S.R.L. SRL | 43393647 | 7112 | 5.000 (2025) |
| ONNA PRETTY SALON SRL SRL | 26596110 | 9602 | 5.000 (2023) |
| FLORANCE STIL SRL SRL | 16528259 | 4719 | 4.996 (2024) |
| JOY CREATORS DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 44511643 | 8559 | 4.984 (2024) |
| NOMAD SAILOR S.R.L. SRL | 39062270 | 9329 | 4.980 (2025) |
| ROXOR BLACK SRL SRL | 35004757 | 5610 | 4.976 (2025) |
| COAFOR-FRIZERIE SANDRA SRL SRL | 15799462 | 9602 | 4.970 (2025) |
| ACVAMARIN AA IT S.R.L. SRL | 46220691 | 8121 | 4.959 (2025) |
| BIANCA CLEANING COMPANY SRL SRL | 13313506 | 8121 | 4.950 (2025) |
| GYROS GUSTO S.R.L. SRL | 40293104 | 5610 | 4.935 (2025) |