Firme din Constanța
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Constanța are 51.914 firme active, dintre care 21.114 au depus bilanț pentru 2020 — locul 7 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 79,1 firme la 1.000 de locuitori, aproape de media națională (78,8). Cifra de afaceri cumulată, 43,2 mld RON, e 2,8% din totalul național (locul 8); firma medie facturează cu 27,2% sub media țării. Față de 2019, cifra de afaceri a scăzut cu 14,1%.
Județul e specializat în fabricarea produselor obținute din prelucrarea țițeiului (CAEN 1920): sectorul are 19,2% din cifra de afaceri locală, de 24 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea produselor obținute din prelucrarea țițeiului în Constanța →
Primele trei sectoare fac 33,5% din cifra de afaceri a județului. Constanța concentrează 51,9% din firmele județului; urmează Navodari și Mangalia. 37.793 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 37.672 de persoane; 85,1% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 191 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Constanța
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| RDV AUTO EXPERT S.R.L. SRL | 51577080 | 6621 | 67.525 (2025) |
| BLACK SEA HORSES S.R.L. SRL | 1897118 | 8551 | 67.511 (2025) |
| WELLDOM SRL SRL | 6776893 | 5590 | 67.500 (2025) |
| ALLRIGHT&ALLGOOD S.R.L. SRL | 51849737 | 9524 | 67.497 (2025) |
| RED FILM SRL SRL | 22797286 | 1820 | 67.490 (2025) |
| TECHFLOR SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51593484 | 4322 | 67.474 (2025) |
| SMARTEC PROMAX ELECTRIC S.R.L. SRL | 44498293 | 4321 | 67.468 (2025) |
| AUTO MDK S.R.L. SRL | 49384567 | 8553 | 67.467 (2025) |
| MURRO MEDIA S.R.L. SRL | 44530653 | 5819 | 67.457 (2025) |
| CREATII 3D LASER S.R.L. SRL | 45153659 | 7420 | 67.443 (2025) |
| DOMINIC INTERNATIONAL S.R.L. SRL | 47293640 | 4721 | 67.418 (2025) |
| LEGHEDI TRANS S.R.L. SRL | 45320412 | 4941 | 67.409 (2025) |
| MARS BEAUTY SALON SRL SRL | 35930707 | 9621 | 67.400 (2025) |
| PNEUMOROX MEDICAL S.R.L. SRL | 49537075 | 8622 | 67.388 (2025) |
| MRA COMPANY ACCOUNTS DATA 4U S.R.L. SRL | 45388841 | 6920 | 67.342 (2025) |
| PA SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50226544 | 4321 | 67.331 (2025) |
| SANCRIS SRL SRL | 1887963 | 4933 | 67.311 (2025) |
| TATAR AUTO TEAM S.R.L. SRL | 44407872 | 9531 | 67.304 (2025) |
| MGX CUSTOM CONSTRUCT S.R.L. SRL | 38310114 | 4120 | 67.291 (2019) |
| KIDS CREATIVE CORNER SRL SRL | 32664368 | 9329 | 67.253 (2025) |
| MIND SYMPHONY S.R.L. SRL | 49934580 | 9020 | 67.250 (2025) |
| DC ESTATES S.R.L. SRL | 50773398 | 4791 | 67.246 (2025) |
| SOLCEM-IND SRL SRL | 6000654 | 1041 | 67.236 (2025) |
| HAUS TOP IMOBILIARE S.R.L. SRL | 48471487 | 6832 | 67.222 (2025) |
| ONUTA CRIPT S.R.L. SRL | 52520855 | 9630 | 67.200 (2025) |
| FLORESA-BALANCE S.R.L. SRL | 51861951 | 4791 | 67.186 (2025) |
| LEVAL EXPERT CONSULT S.R.L. SRL | 39889503 | 5520 | 67.153 (2025) |
| SMART SOLUTIONS ACCOUNTANCY SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 52260658 | 6920 | 67.150 (2025) |
| DELSO TOP MARKET S.R.L. SRL | 42485998 | 4729 | 67.141 (2025) |
| ADS CONTA RISK S.R.L. SRL | 44746496 | 6920 | 67.140 (2025) |
| VIVART S.R.L. SRL | 48343968 | 4619 | 67.136 (2025) |
| AKASIM TRADE S.R.L. SRL | 42535964 | 4721 | 67.131 (2025) |
| ELLA RESORT HOLIDAY S.R.L. SRL | 41774521 | 5520 | 67.126 (2025) |
| ALBASTRUL MARIN 29 S.R.L. SRL | 49905975 | 5520 | 67.119 (2025) |
| LUCI LUX SRL SRL | 17692968 | 4776 | 67.080 (2025) |
| SELRO S.R.L. SRL | 52277382 | 8299 | 67.050 (2025) |
| DIAMOND VIOLET S.R.L. SRL | 52483943 | 4776 | 67.039 (2025) |
| MOBILIDEI S.R.L. SRL | 51307167 | 3100 | 67.032 (2025) |
| L COFFEE S.R.L. SRL | 52143291 | 5630 | 67.011 (2025) |
| ALEXIA KRY BEAUTY SRL SRL | 28886005 | 9602 | 67.010 (2025) |
| CRISTIAN SCS TRANS S.R.L. SRL | 47187500 | 4939 | 67.008 (2025) |
| RANYA YSABELA HAIR STUDIO S.R.L. SRL | 48451510 | 9602 | 67.000 (2024) |
| SAȘA LUC MAN S.R.L. SRL | 48807278 | 4941 | 67.000 (2025) |
| ELECTRO FIX SANIT S.R.L. SRL | 43646111 | 4322 | 66.955 (2025) |
| CORNELIUS BUSINESS TRAVEL S.R.L. SRL | 45478995 | 4939 | 66.934 (2022) |
| VIOSTEFNIK SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 38365560 | 9039 | 66.928 (2025) |
| QUANTICO OPERATIONS AND MAINTENANCE S.R.L. SRL | 46448666 | 6110 | 66.880 (2025) |
| MUSSA SUMMER BOUTIQUE S.R.L. SRL | 35917384 | 4642 | 66.880 (2025) |
| CONTASIST SRL SRL | 21153147 | 6920 | 66.860 (2025) |
| GRAMOSTE BAND MUSIC SRL SRL | 38223620 | 9020 | 66.853 (2025) |