Firme din Covasna
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Covasna are 11.777 de firme active, dintre care 2.953 au depus bilanț pentru 2016 — locul 42 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 58,9 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 5,1 mld RON, e 0,5% din totalul național (locul 37); firma medie facturează cu 37,9% sub media țării.
Județul e specializat în fabricarea produselor lactate și a brânzeturilor (CAEN 1051): sectorul are 12,1% din cifra de afaceri locală, de 35 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea produselor lactate și a brânzeturilor în Covasna →
Primele trei sectoare fac 25,6% din cifra de afaceri a județului. Sfântu Gheorghe, Târgu Secuiesc și Covasna adună 52,8% din firmele județului. 6.178 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 6.796 de persoane; 87,5% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 25 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Covasna
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| TOBY DIAS VET S.R.L. SRL | 47793069 | 7500 | 1.055 (2023) |
| BRADIRI S.R.L. SRL | 26830938 | 5590 | 1.020 (2025) |
| HÉT JURTA S.R.L. SRL | 41182066 | 7990 | 1.000 (2024) |
| GAL-ZAPATA S.R.L. SRL | 43884075 | 7021 | 1.000 (2023) |
| WEDDINGPRO S.R.L. SRL | 40630714 | 7420 | 1.000 (2025) |
| EXPERITY MEDICAL S.R.L. SRL | 45978451 | 3313 | 1.000 (2024) |
| PROEL BIOTECH S.R.L. SRL | 42856255 | 3250 | 1.000 (2025) |
| LULU BAND S.R.L. SRL | 38033471 | 9001 | 1.000 (2025) |
| REC-CONT SRL SRL | 23790405 | 5911 | 990 (2025) |
| GYORGYI SRL SRL | 15557264 | 1071 | 987 (2021) |
| DRP FACTORY S.R.L. SRL | 40071752 | 3299 | 882 (2020) |
| LÁSZLÓ PONTY S.R.L. SRL | 38950210 | 0312 | 840 (2025) |
| KAPIRGÁLÓ 68 SRL SRL | 22537944 | 4764 | 840 (2023) |
| BAN-PROD S.R.L. SRL | 51389728 | 1512 | 823 (2025) |
| PONTFIX SRL SRL | 6754704 | 5811 | 800 (2019) |
| IMPERMAX HYDRO S.R.L. SRL | 53100752 | 4100 | 800 (2025) |
| PROFITON SRL SRL | 13387120 | 5813 | 786 (2025) |
| PRO-DENT PERLA ALBA SRL SRL | 8706410 | 3250 | 725 (2019) |
| STELIAN INVEST SRL SRL | 5017526 | 1812 | 717 (2025) |
| RUSTIC HEAVEN S.R.L. SRL | 34858883 | 5520 | 630 (2020) |
| EUROPA TAXI SRL SRL | 20961110 | 4932 | 613 (2017) |
| SEPSI MÉZES S.R.L. SRL | 38892306 | 1072 | 600 (2025) |
| THE FANCY BOOTH S.R.L. SRL | 41236760 | 7420 | 600 (2023) |
| JOZSAK S.R.L. SRL | 52128755 | 5612 | 558 (2025) |
| SHARP BLADE S.R.L. SRL | 42718384 | 9529 | 545 (2022) |
| BIONATURA TASTE S.R.L. SRL | 40603388 | 1032 | 525 (2023) |
| VERSUS EVENTS S.R.L. SRL | 37482901 | 9329 | 500 (2023) |
| CHR BUILDING S.R.L. SRL | 47947656 | 4331 | 500 (2024) |
| HORIZON HOPE MARKETING S.R.L. SRL | 46858321 | 7311 | 500 (2024) |
| WELT BENTUR LOGISTIC S.R.L. SRL | 41626339 | 4941 | 495 (2023) |
| BITAI S.R.L. SRL | 49489687 | 1071 | 464 (2025) |
| HRISTO MARS S.R.L. SRL | 37551165 | 5320 | 455 (2025) |
| ACTIVE PAWNSHOP IFN S.R.L. SRL | 40408492 | 4754 | 450 (2024) |
| LIENN SOLAR S.R.L. SRL | 45863257 | 3511 | 450 (2023) |
| AMBARUS DREAM WEB S.R.L. SRL | 47639761 | 6201 | 430 (2024) |
| ZSOZSU SRL SRL | 27178019 | 5590 | 410 (2024) |
| CVTMOTO S.R.L. SRL | 47345456 | 9329 | 400 (2025) |
| ELOR3D S.R.L. SRL | 41189048 | 1812 | 400 (2021) |
| SENGABEADS S.R.L. SRL | 41236751 | 3213 | 329 (2025) |
| LOREMOON MANDALA S.R.L. SRL | 43515337 | 9003 | 315 (2022) |
| MARIAGANTRANS S.R.L. SRL | 45303195 | 0220 | 300 (2025) |
| COMMUNICODEMUS S.R.L. SRL | 41176242 | 8559 | 296 (2025) |
| NLKG FAMILY SALON S.R.L. SRL | 42742951 | 9602 | 265 (2025) |
| RABBITHEAD MUZICA S.R.L. SRL | 47345529 | 5920 | 260 (2024) |
| AGORA SRL SRL | 14976906 | 4619 | 200 (2025) |
| EDITURA TARS SRL SRL | 8307354 | 1812 | 200 (2025) |
| Z-AGENT S.R.L. SRL | 35479233 | 6622 | 160 (2023) |
| FARMACEUTICA VINDOBONA SRL SRL | 5228051 | 4773 | 150 (2024) |
| TAMPLARIE FOCZE SRL SRL | 545512 | 4332 | 150 (2023) |
| ADMO PRINT & SALES SRL SRL | 27837225 | 1812 | 150 (2025) |