Firme din Craiova
Dolj
Craiova are 23.282 de firme active, dintre care 9.289 au depus bilanț pentru 2020 — 52,8% din firmele județului Dolj. Locul 1 din 111 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 99,4 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 73,5. Cifra de afaceri cumulată, 28,3 mld RON, e 77,4% din cea a județului; firma medie facturează cu 18,2% peste media județului. Față de 2019, cifra de afaceri a crescut cu 8,5%.
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 8,8%), activități de asistență medicală specializată (CAEN 8622, 4,2%) și comerț cu amănuntul nespecializat (CAEN 4711, 4,0%). Localitatea are 8 localități componente, dar cele mai multe firme (23.273 din 23.282) sunt chiar în Craiova.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MOZAK ACCOUNTING S.R.L. SRL | 52307807 | 7020 | 108.100 (2025) |
| AKTIV CONSTRUCT DEKOR S.R.L. SRL | 48863103 | 4100 | 108.017 (2025) |
| CRAMA CU PLATANI S.R.L. SRL | 44930919 | 1102 | 108.000 (2025) |
| HERMANOS PUBLI S.R.L. SRL | 46670467 | 7311 | 108.000 (2025) |
| C&A LUCIANA PROD SRL SRL | 14155633 | 5610 | 107.986 (2024) |
| TAMISIMF COMEX SRL SRL | 2331922 | 4631 | 107.976 (2025) |
| NECRIMFLOR COM SRL SRL | 4775530 | 4711 | 107.913 (2025) |
| PRO EVI DENT ZONE S.R.L. SRL | 41103135 | 8623 | 107.896 (2025) |
| TANOPTIC S.R.L. SRL | 49709880 | 8622 | 107.822 (2025) |
| IULIANSOR S.R.L. SRL | 40572982 | 9321 | 107.814 (2025) |
| ROMILUMI RAL S.R.L. SRL | 41956086 | 4781 | 107.800 (2024) |
| TRUSERV BARBER'S SRL SRL | 31222511 | 9602 | 107.796 (2025) |
| DOMENIUL ȘTEFAN S.R.L. SRL | 45024301 | 7420 | 107.779 (2025) |
| TEAMWORK MOV S.R.L. SRL | 33535515 | 8122 | 107.769 (2025) |
| RISC WORK PROTECT SRL SRL | 36570681 | 7499 | 107.738 (2025) |
| PRESTCIR SRL SRL | 29547910 | 7120 | 107.699 (2025) |
| NEAGOE LENUTA-EXPERT CONTABIL S.R.L. SRL | 44826471 | 6920 | 107.690 (2025) |
| ADRIAN SI AMELIA SRL SRL | 15879367 | 9622 | 107.641 (2025) |
| BNC PERFORMANCE S.R.L. SRL | 47366289 | 4520 | 107.637 (2025) |
| FISCALPOS CONSULTING S.R.L. SRL | 51822456 | 4740 | 107.604 (2025) |
| INES CSR SRL SRL | 32395871 | 5224 | 107.603 (2025) |
| DR. AFREM S.R.L. SRL | 46551598 | 8623 | 107.550 (2025) |
| MARILIV EXCHANGE SRL SRL | 30370730 | 5510 | 107.514 (2025) |
| CARDIOVAD SRL SRL | 18335009 | 8622 | 107.504 (2023) |
| OUTRANK MARKETING S.R.L. SRL | 45922876 | 6310 | 107.503 (2025) |
| ZARCE SRL SRL | 36535340 | 8551 | 107.476 (2025) |
| STAMED S.R.L. SRL | 51683447 | 8622 | 107.464 (2025) |
| PNEUMOCLINIC CĂLĂRAȘU S.R.L. SRL | 45979520 | 8622 | 107.456 (2025) |
| PHONE SHOP SRL SRL | 36219410 | 9510 | 107.450 (2025) |
| CODEPEAK DIGITAL S.R.L. SRL | 52040725 | 6210 | 107.174 (2025) |
| DARYELE CLN SRL SRL | 28383402 | 5621 | 107.041 (2020) |
| DESIGN SONY CENTER S.R.L. SRL | 39470660 | 7120 | 107.028 (2025) |
| SIMCRIS SRL SRL | 15359640 | 4711 | 107.028 (2025) |
| REDLUK SISTEM S.R.L. SRL | 47543178 | 4321 | 107.012 (2025) |
| HARMONY SMILE S.R.L. SRL | 43248957 | 8623 | 106.957 (2022) |
| LA TUNSORIE S.R.L. SRL | 38603041 | 9621 | 106.942 (2025) |
| SASHA COMPANY SRL SRL | 38147816 | 9319 | 106.868 (2018) |
| ZACODA TRANS SRL SRL | 24514718 | 4941 | 106.841 (2025) |
| LIGHTNING STRIKE S.R.L. SRL | 41327019 | 7020 | 106.810 (2025) |
| CANTALAMI'S HIGH CLASS CONSULTING S.R.L. SRL | 42207444 | 4100 | 106.800 (2025) |
| ALEMAR MARIA S.R.L. SRL | 51620503 | 4711 | 106.768 (2025) |
| LASER 3D S.R.L. SRL | 40625033 | 7311 | 106.760 (2025) |
| MIKEY'S DYNO PET S.R.L. SRL | 40374268 | 4776 | 106.757 (2024) |
| INSOURCE QUEST S.R.L. SRL | 47111595 | 6201 | 106.702 (2025) |
| SUNRAM SRL SRL | 35719425 | 4725 | 106.680 (2025) |
| WADO-RYU KARATE CLUB SRL SRL | 2311941 | 7722 | 106.680 (2025) |
| DCF ONCO-SURGICAL S.R.L. SRL | 43508348 | 8622 | 106.580 (2025) |
| LOVAMO SLG S.R.L. SRL | 39818820 | 1071 | 106.440 (2025) |
| RANZID SRL SRL | 36650667 | 9621 | 106.361 (2025) |
| CONISUD SRL SRL | 12657684 | 4669 | 106.327 (2025) |