Firme din Harghita
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Harghita are 19.839 de firme active, dintre care 7.424 au depus bilanț pentru 2020 — locul 28 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 68,0 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 11,8 mld RON, e 0,8% din totalul național (locul 28); firma medie facturează cu 43,4% sub media țării. Față de 2019, cifra de afaceri a crescut cu 2,9%.
Județul e specializat în producția de băuturi răcoritoare nealcoolice; producția de ape minerale… (CAEN 1107): sectorul are 9,1% din cifra de afaceri locală, de 21 ori ponderea lui la nivel național. Vezi producția de băuturi răcoritoare nealcoolice; producția de ape minerale… în Harghita →
Primele trei sectoare fac 21,1% din cifra de afaceri a județului. Firmele sunt răspândite: Miercurea Ciuc, cea mai mare localitate, are doar 18,4% dintre ele. 10.942 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 12.076 de persoane; 87,1% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 36 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Harghita
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| FRUIT PRESSING HOUSE S.R.L. SRL | 39426029 | 1032 | 12.900 (2025) |
| BAGGER SRL SRL | 18787764 | 4312 | 12.900 (2024) |
| SICNET S.R.L. SRL | 47445080 | 6220 | 12.891 (2025) |
| ORBÁN ZOLTÁN CONSTRUCT SRL SRL | 37069728 | 4120 | 12.800 (2025) |
| DOMIM S.R.L. SRL | 51224428 | 4933 | 12.780 (2025) |
| PETRA - JOHANNA TOTAL S.R.L. SRL | 52222808 | 4776 | 12.731 (2025) |
| WZS LAB SRL SRL | 37919217 | 8552 | 12.716 (2025) |
| ECOZONE TECHNOLOGIES S.R.L. SRL | 46436190 | 8123 | 12.710 (2025) |
| EART-FORM SRL SRL | 12882333 | 1623 | 12.694 (2025) |
| FOUR BENEFEX S.R.L. SRL | 50824483 | 9531 | 12.662 (2025) |
| DETROIT SRL SRL | 2974588 | 4721 | 12.614 (2025) |
| ARHIVBET-ANTO SRL SRL | 37919225 | 9101 | 12.542 (2024) |
| HARGITAI-FECSKEMADAR S.R.L. SRL | 43578084 | 4120 | 12.500 (2024) |
| TIMBOCOM IMPEX S.R.L. SRL | 28253640 | 4932 | 12.475 (2025) |
| BARAKACENTER SRL SRL | 16197554 | 8559 | 12.460 (2025) |
| PARTY JUMPING S.R.L. SRL | 38660900 | 7721 | 12.456 (2025) |
| INSCRO SRL SRL | 18489849 | 1429 | 12.360 (2025) |
| WAXI HANDMADE CANDLES S.R.L. SRL | 43330223 | 3299 | 12.340 (2025) |
| CLEVER MACHINE S.R.L. SRL | 36142448 | 4312 | 12.295 (2024) |
| ADRAR S.R.L. SRL | 51850049 | 4933 | 12.268 (2025) |
| WEBIZMUS SRL SRL | 17213887 | 6201 | 12.226 (2025) |
| JANOMIK EVENTS S.R.L. SRL | 50021271 | 9020 | 12.200 (2025) |
| GOYANGI GALAXY S.R.L. SRL | 49083505 | 3299 | 12.142 (2025) |
| AKTA CONSILIERE S.R.L. SRL | 50640685 | 8219 | 12.110 (2025) |
| IASO CONSULTING S.R.L. SRL | 48670099 | 8559 | 12.090 (2024) |
| R.B.M.TRANSYLVANIA SRL SRL | 21699565 | 7311 | 12.077 (2025) |
| PRIORIT SRL SRL | 6314029 | 7430 | 12.066 (2025) |
| FASHION PARADISE S.R.L. SRL | 50973469 | 4791 | 12.006 (2025) |
| BEFEDO FECO S.R.L. SRL | 38943493 | 4120 | 12.000 (2025) |
| BAUMAX-JAKAB SRL SRL | 16386731 | 4719 | 12.000 (2025) |
| PAPIRUS SRL SRL | 3133168 | 6820 | 12.000 (2025) |
| CONSTRUKTIVA SRL SRL | 2973094 | 4778 | 12.000 (2025) |
| KISS KONTIR SRL SRL | 25098878 | 8291 | 12.000 (2025) |
| CSALÁDI FARM COOPERATIVĂ AGRICOLĂ CA | 44895820 | 0150 | 12.000 (2025) |
| SZILI POWER-FIT S.R.L. SRL | 44898796 | 8551 | 12.000 (2025) |
| IMPROJECT SRL SRL | 12341885 | 7020 | 11.928 (2023) |
| BRAMIER SRL SRL | 6415651 | 7430 | 11.855 (2025) |
| NOMAD TOUR TRAVEL S.R.L. SRL | 44637367 | 7911 | 11.832 (2024) |
| JANET-VICTORIA FASHION SRL SRL | 35377144 | 4771 | 11.804 (2025) |
| SIESTA RELAX S.R.L. SRL | 46406610 | 8690 | 11.700 (2024) |
| CONSULTING 4 YOU SRL SRL | 18985753 | 6312 | 11.656 (2025) |
| KOVA ELIXIR 2021 S.R.L. SRL | 43543000 | 7020 | 11.654 (2025) |
| KENALA-SAT SA SA | 5523647 | 6020 | 11.602 (2025) |
| CONTZIPEX SRL SRL | 24810349 | 6920 | 11.600 (2025) |
| COMMADVANCE S.R.L. SRL | 42354356 | 7311 | 11.590 (2025) |
| TANKÓ AGRO-PIESE S.R.L. SRL | 48206723 | 4661 | 11.576 (2025) |
| COMINSTEL SRL SRL | 3129736 | 4321 | 11.555 (2025) |
| RETZI`S SPARK S.R.L. SRL | 52706611 | 6220 | 11.500 (2025) |
| EMMAKIN-VET S.R.L. SRL | 51409442 | 7500 | 11.500 (2025) |
| MEDMUNSERV SRL SRL | 29333038 | 8690 | 11.413 (2019) |