Firme din Harghita
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Harghita are 19.839 de firme active, dintre care 7.424 au depus bilanț pentru 2020 — locul 28 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 68,0 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 11,8 mld RON, e 0,8% din totalul național (locul 28); firma medie facturează cu 43,4% sub media țării. Față de 2019, cifra de afaceri a crescut cu 2,9%.
Județul e specializat în producția de băuturi răcoritoare nealcoolice; producția de ape minerale… (CAEN 1107): sectorul are 9,1% din cifra de afaceri locală, de 21 ori ponderea lui la nivel național. Vezi producția de băuturi răcoritoare nealcoolice; producția de ape minerale… în Harghita →
Primele trei sectoare fac 21,1% din cifra de afaceri a județului. Firmele sunt răspândite: Miercurea Ciuc, cea mai mare localitate, are doar 18,4% dintre ele. 10.942 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 12.076 de persoane; 87,1% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 36 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Harghita
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MYSC KIYOE S.R.L. SRL | 44823270 | 7022 | 3.054 (2025) |
| GABRI TRANS GUM SRL SRL | 29248811 | 4618 | 3.044 (2025) |
| DOBERY HERBAL S.R.L. SRL | 43967413 | 7320 | 3.012 (2025) |
| EURO C.T.S. SRL SRL | 18257830 | 4672 | 3.003 (2025) |
| GLOBAL COLLECTION SRL SRL | 18829410 | 4778 | 3.002 (2017) |
| MOLDO-TIM FOREST SRL SRL | 16482445 | 5113 | 3.000 (2017) |
| ZALAN-ELOD SRL SRL | 36360248 | 4941 | 3.000 (2025) |
| CONSTRUCT MANAGEMENT SRL SRL | 18630327 | 7112 | 3.000 (2025) |
| MORLEMN FRUCT S.R.L. SRL | 38752302 | 1039 | 3.000 (2025) |
| SNARE ACOUSTICS S.R.L. SRL | 47364040 | 9002 | 3.000 (2025) |
| GO ON-LINE S.R.L. SRL | 43616684 | 6310 | 3.000 (2025) |
| IMECS CONS SRL SRL | 23148937 | 4120 | 3.000 (2025) |
| ALAPHANGOK S.R.L. SRL | 48671728 | 9020 | 3.000 (2025) |
| ALPES PROJECT SRL SRL | 19234401 | 7112 | 2.976 (2017) |
| BEN-SCULE 2007 SRL SRL | 21439689 | 7739 | 2.955 (2022) |
| ERITIB SRL SRL | 19529275 | 5590 | 2.941 (2024) |
| PODOLOVE S.R.L. SRL | 51950854 | 9622 | 2.940 (2025) |
| TOP TARGET S.R.L. SRL | 49871716 | 6831 | 2.933 (2024) |
| SZEKLER FRUIT S.R.L. SRL | 39995520 | 0124 | 2.930 (2025) |
| EUROGRAMA SRL SRL | 6201330 | 6619 | 2.907 (2023) |
| GRACIA WEDDING DECOR S.R.L. SRL | 39661687 | 7410 | 2.900 (2025) |
| COOL WORLD TRANS S.R.L. SRL | 52267699 | 4933 | 2.892 (2025) |
| PILOTA TURISM S.R.L. SRL | 42160325 | 5520 | 2.886 (2025) |
| MILENIUM-COM SRL SRL | 19015797 | 4789 | 2.870 (2025) |
| VITRO-GLASS SRL SRL | 17679500 | 2311 | 2.842 (2025) |
| THE MARKETIVE AGENCY S.R.L. SRL | 39362596 | 6312 | 2.800 (2025) |
| ACTUAL BUSINESS MARKET SRL SRL | 29018367 | 4711 | 2.800 (2016) |
| CONSTRUCȚII MEREU ÎMPREUNĂ S.R.L. SRL | 38664588 | 4331 | 2.773 (2022) |
| LAMPREXOL GROUP S.R.L. SRL | 45015079 | 8130 | 2.770 (2022) |
| CROSS TRAINING MC S.R.L. SRL | 52192111 | 9313 | 2.756 (2025) |
| BCI TRENDING S.R.L. SRL | 47147386 | 4778 | 2.755 (2023) |
| KISTULIPÁN S.R.L. SRL | 50145385 | 5610 | 2.711 (2025) |
| MUSTACHOS S.R.L. SRL | 44637308 | 7711 | 2.700 (2023) |
| WOMEN LOGIC S.R.L. SRL | 45676470 | 7022 | 2.690 (2025) |
| EXPODORHEI SRL SRL | 25395380 | 8230 | 2.689 (2024) |
| VILLI-MONIKA SRL SRL | 22513937 | 4789 | 2.674 (2019) |
| EUROPLUS CONSULTING SRL SRL | 3132472 | 6209 | 2.670 (2025) |
| EMESE SERV SRL SRL | 13449819 | 8299 | 2.620 (2025) |
| OPTIONALSIX S.R.L. SRL | 40315148 | 7410 | 2.619 (2025) |
| TERRAGEN CONSULTING SRL SRL | 25164084 | 0150 | 2.600 (2025) |
| ERKA SALON SRL SRL | 29402960 | 9604 | 2.600 (2023) |
| TERRA LIMITED SRL SRL | 22690289 | 6810 | 2.578 (2024) |
| TOMIKA SNACK BAR S.R.L. SRL | 46524232 | 4799 | 2.545 (2024) |
| HALKIDIKI2GO S.R.L. SRL | 47057178 | 7990 | 2.541 (2025) |
| C-PLANNER SRL SRL | 27056500 | 7112 | 2.540 (2024) |
| WALNUT-BARK S.R.L. SRL | 45635135 | 1623 | 2.521 (2025) |
| CIUCUL DE SUS-FELCSÍK MEZŐGAZDASÁGI SZÖVETKEZET COOPERATIVĂ AGRICOLĂ CA | 43903975 | 4623 | 2.500 (2025) |
| PROMOTER CONSULT CENTER SRL SRL | 10957073 | 7320 | 2.500 (2025) |
| ESZTANY SRL SRL | 13707357 | 3101 | 2.500 (2024) |
| JOVAMIX-BETON SRL SRL | 23440701 | 4120 | 2.500 (2024) |