Firme din Hunedoara
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Hunedoara are 24.826 de firme active, dintre care 7.546 au depus bilanț pentru 2019 — locul 21 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 68,6 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 12,3 mld RON, e 0,8% din totalul național (locul 26); firma medie facturează cu 46,6% sub media țării. Față de 2018, cifra de afaceri a crescut cu 13,9%.
Județul e specializat în fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri (CAEN 2593): sectorul are 7,2% din cifra de afaceri locală, de 39 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri în Hunedoara →
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Firmele sunt răspândite: Deva, cea mai mare localitate, are doar 21,6% dintre ele. 15.738 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 16.164 de persoane; 87,4% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 58 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Hunedoara
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| UTIL LAND FASHION S.R.L. SRL | 41999320 | 4791 | 235.669 (2025) |
| INSPIRED NATURE S.R.L. SRL | 45791029 | 4791 | 235.519 (2025) |
| LV CONSTRUCCIONES S.R.L. SRL | 50830582 | 4100 | 235.492 (2025) |
| DIDANDES PROMO S.R.L. SRL | 50117733 | 7311 | 235.457 (2025) |
| ANDREI SILVANA SI SOPHIA S.R.L. SRL | 45049357 | 4779 | 235.307 (2025) |
| SANA COMPANY SRL SRL | 6324677 | 8622 | 235.290 (2025) |
| UTOPIA-PADU S.R.L. SRL | 38139953 | 4779 | 235.250 (2025) |
| ITALROX SRL SRL | 21808131 | 4782 | 235.183 (2025) |
| MEDIA PIPING FOR INDUSTRY S.R.L. SRL | 47673097 | 2553 | 235.179 (2025) |
| ADEONA LOLAIA FOOD S.R.L. SRL | 45916483 | 5629 | 235.170 (2025) |
| VALEX CONTEXPERT SRL SRL | 13617335 | 6920 | 235.143 (2025) |
| IULIA ROYAL S.R.L. SRL | 39296085 | 9622 | 234.940 (2025) |
| MALSUMIS SRL SRL | 29864170 | 5630 | 234.918 (2025) |
| BESTEVENT CONCEPT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 44812760 | 8230 | 234.910 (2025) |
| DAROS MARA S.R.L. SRL | 36230329 | 0220 | 234.900 (2025) |
| TINMBD COMPLEX SRL SRL | 38257746 | 4755 | 234.890 (2025) |
| SAER SERVICE S.R.L. SRL | 41763816 | 4762 | 234.833 (2025) |
| PROFIT INSTAL SRL SRL | 17772811 | 4322 | 234.742 (2025) |
| FLAVIAN RUTIER SRL SRL | 37224880 | 4941 | 234.712 (2025) |
| INFRA VIALIS S.R.L. SRL | 31317484 | 7112 | 234.500 (2025) |
| NATAN CONSTRUCT S.R.L. SRL | 50703481 | 2361 | 234.491 (2025) |
| MIŢĂ IASMI TRANS S.R.L. SRL | 39592170 | 4941 | 234.450 (2025) |
| ALROCON SRL SRL | 23291740 | 4312 | 234.266 (2025) |
| CONSTRUCŢII TOT TIMPUL SRL SRL | 37600950 | 4100 | 234.200 (2025) |
| GOBIZ SOLUTION S.R.L. SRL | 46850433 | 6201 | 234.190 (2025) |
| GREEN ELECTRIC SERVICES S.R.L. SRL | 40727645 | 4321 | 234.185 (2025) |
| AMICII ACTIV S.R.L. SRL | 33131347 | 5630 | 234.116 (2025) |
| QUALITYCONSULT S.R.L. SRL | 40997886 | 7020 | 234.054 (2025) |
| DEVACAN SRL SRL | 13687438 | 5611 | 234.035 (2025) |
| REALSPORT SRL SRL | 17178267 | 9319 | 234.020 (2024) |
| FLŰGEL VESS TRANS S.R.L. SRL | 42524302 | 4941 | 233.911 (2025) |
| EUROSERV 2000 SRL SRL | 13195826 | 4321 | 233.763 (2025) |
| EURO FREEZING-MANIA S.R.L. SRL | 34874943 | 1039 | 233.735 (2025) |
| ARAUTOMOBILE SECOND S.R.L. SRL | 44999464 | 4511 | 233.650 (2024) |
| CXC TRANS S.R.L. SRL | 49134056 | 4933 | 233.466 (2025) |
| WOODTON SRL SRL | 28620630 | 0220 | 233.424 (2025) |
| TOPOGRAFIC ING SRL SRL | 17601587 | 7112 | 233.424 (2025) |
| TONIC IMPORT EXPORT SRL SRL | 3556060 | 5611 | 233.296 (2025) |
| FUNERARII BISERICESCU S.R.L. SRL | 31757736 | 9630 | 233.270 (2025) |
| BIRI ADVANCE CONSULTING S.R.L. SRL | 42611387 | 4619 | 233.270 (2024) |
| DIMAVAD CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42601898 | 4299 | 233.128 (2022) |
| GABRYEL COMPANY S.R.L. SRL | 39697389 | 4779 | 233.093 (2025) |
| EDITURA FIDELIA SRL SRL | 7950261 | 9699 | 233.022 (2025) |
| MAIA BAR & MARKET S.R.L. SRL | 51345888 | 5630 | 232.789 (2025) |
| CXC TAXI & RECOVERY S.R.L. SRL | 40934195 | 4933 | 232.773 (2025) |
| FRUCTE INGRIJITE COOPERATIVĂ AGRICOLĂ CA | 40773919 | 4631 | 232.765 (2025) |
| FOOD STEFF & MALVY S.R.L. SRL | 42401962 | 1071 | 232.632 (2025) |
| ITSYS COMMUNICATIONS SRL SRL | 17875086 | 6202 | 232.500 (2025) |
| PRO MEDICAL DESIGN S.R.L. SRL | 45371386 | 8623 | 232.480 (2025) |
| MIRAFEL CONT EXPERT S.R.L. SRL | 45011603 | 6920 | 232.475 (2025) |