Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.200 de firme active, dintre care 11.359 au depus bilanț pentru 2016 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 18,8 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,1% sub media țării.
Primele trei sectoare fac 19,8% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.352 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.268 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| CARUSEL BRAND DEVELOPMENT SRL SRL | 27238986 | 7311 | 985.480 (2025) |
| BMW ELITE DRIVE RO S.R.L. SRL | 50274908 | 9531 | 985.133 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ MEŞTEŞUGĂREASCĂ DE GRADUL 1 CONSTRUCTORUL SC | 1980220 | 6820 | 984.861 (2025) |
| MATSAFE CONSULTING S.R.L. SRL | 40614565 | 8009 | 984.814 (2025) |
| LIRIA CONSULTING S.R.L. SRL | 47884540 | 6201 | 984.726 (2025) |
| VEZE ADVERTS S.R.L. SRL | 42204529 | 7311 | 984.638 (2025) |
| MAYO-ALINA CONSTRUCT SRL SRL | 27013096 | 4100 | 984.136 (2025) |
| GADIS SERVICES COMPANY S.R.L. SRL | 44922797 | 4333 | 984.109 (2025) |
| SUPER NELLALUMY S.R.L. SRL | 46991963 | 4711 | 983.962 (2025) |
| SURIAM SRL SRL | 11266904 | 4711 | 983.295 (2025) |
| NARANGICA SRL SRL | 36610948 | 4711 | 982.854 (2025) |
| BAA INVEST CONSTRUCT S.R.L. SRL | 47772953 | 7311 | 982.828 (2025) |
| CBC SRL SRL | 31813348 | 6812 | 981.797 (2025) |
| ALIELA COMPANY SRL SRL | 11871280 | 4672 | 981.415 (2025) |
| REAL ELECTRIC INSTAL S.R.L. SRL | 49788840 | 4321 | 981.315 (2025) |
| XSCALE TECHNOLOGIES S.R.L. SRL | 48220094 | 6210 | 981.176 (2024) |
| PHARMACO WAREHOUSE S.R.L. SRL | 39133444 | 4646 | 981.147 (2025) |
| GEOFOR PROIECT S.R.L. SRL | 40234086 | 7112 | 981.134 (2025) |
| TERRASPEDITION 21 S.R.L. SRL | 45076629 | 4941 | 981.073 (2025) |
| OPERATIV METALCO SRL SRL | 28454716 | 7311 | 980.751 (2025) |
| VINCI TECH S.R.L. SRL | 43900480 | 7112 | 980.527 (2025) |
| PERLA FOREST SRL SRL | 35034553 | 0220 | 980.412 (2025) |
| ELECTRICALL GREEN S.R.L. SRL | 47543429 | 4321 | 979.555 (2025) |
| COLD EXPRES SRL SRL | 34527820 | 4322 | 979.476 (2025) |
| REAL DEVELOPMENT PROPERTY S.R.L. SRL | 46264086 | 9329 | 979.464 (2025) |
| GEOPLAST SRL SRL | 3419306 | 2223 | 978.867 (2025) |
| PROEVOTECH S.R.L. SRL | 50320745 | 4643 | 978.822 (2025) |
| AUTOMOBILE DELUXE VISION S.R.L. SRL | 47149581 | 4511 | 978.618 (2025) |
| CĂTĂ SOLUTIONES SRL SRL | 26360240 | 4782 | 978.095 (2025) |
| RAVCOM R.A.R. SRL SRL | 31649700 | 6820 | 977.661 (2025) |
| JUSTINNE SRL SRL | 13797171 | 1392 | 976.880 (2025) |
| SLICE OF DIGITAL SOLUTIONS S.R.L. SRL | 45494281 | 6210 | 976.680 (2025) |
| DARRIN 86 SPEDITION S.R.L. SRL | 45272064 | 4941 | 976.630 (2025) |
| TAGONSOFT SRL SRL | 31439694 | 6210 | 976.554 (2025) |
| DMD NEW PATH S.R.L. SRL | 44413238 | 8690 | 976.265 (2025) |
| SKYFALL SOFTWARE S.R.L. SRL | 45449485 | 6210 | 975.976 (2025) |
| YANICRIS CENTER S.R.L. SRL | 38918619 | 4782 | 975.516 (2025) |
| DINDA PET SRL SRL | 28021453 | 7500 | 975.361 (2025) |
| ADDACOR SRL SRL | 10248519 | 2829 | 975.027 (2025) |
| B.B.C. INSTALL S.R.L. SRL | 48815947 | 4322 | 974.645 (2025) |
| M & N TRANSPORT S.R.L. SRL | 48228179 | 4941 | 973.908 (2025) |
| OTK METALEX S.R.L. SRL | 40990381 | 4683 | 973.632 (2025) |
| JUNIOR ORTHODONTICS SRL SRL | 37747146 | 8623 | 973.356 (2025) |
| AUDIT EXPERT OFFICE SRL SRL | 29736120 | 6920 | 973.339 (2025) |
| HERA CARDIO SYSTEM S.R.L. SRL | 39071040 | 9313 | 973.156 (2024) |
| IRINA MARIA S.R.L. SRL | 41916545 | 8299 | 973.012 (2025) |
| CANEL SA SA | 1992861 | 2651 | 972.536 (2025) |
| VERSUS MED SRL SRL | 10648000 | 4646 | 972.445 (2025) |
| HIPSTER STUDIOS S.R.L. SRL | 40255410 | 6201 | 972.378 (2025) |
| CARGO PRIME TRANS S.R.L. SRL | 48689636 | 4711 | 971.866 (2024) |