Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 11.357 au depus bilanț pentru 2016 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 18,8 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,1% sub media țării.
Primele trei sectoare fac 19,8% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| TITANIUM DENT S.R.L. SRL | 41772806 | 8623 | 362.436 (2025) |
| ECA FIN CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42150895 | 4334 | 362.365 (2025) |
| MISTER CHEF IAȘI S.R.L. SRL | 47486684 | 5610 | 362.354 (2023) |
| ANILADA PET S.R.L. SRL | 45133570 | 7500 | 362.344 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ DE CONSUM DE GRADUL 1 CONSUMCOOP RĂDUCĂNENI SC | 15694636 | 4711 | 362.310 (2025) |
| IMOHOMES B&I S.R.L. SRL | 44777409 | 6831 | 362.278 (2025) |
| SEARCH GREEN MANAGEMENT SRL SRL | 14816328 | 7020 | 362.269 (2025) |
| INBIT AG SRL SRL | 38088558 | 4100 | 362.260 (2025) |
| EUROTRANS MADEUS SRL SRL | 18528689 | 4931 | 362.162 (2025) |
| MARAMA COM SRL SRL | 13045756 | 4711 | 362.125 (2025) |
| GRMNT S.R.L. SRL | 49886792 | 7311 | 362.017 (2025) |
| STUDIO EXPERT SRL SRL | 23405380 | 6920 | 361.978 (2025) |
| ROBY TOUR ADRIATICA S.R.L. SRL | 47656207 | 4941 | 361.939 (2025) |
| ADRI-SILE SRL SRL | 31426198 | 4939 | 361.806 (2025) |
| ORIEDA EXPERT S.R.L. SRL | 38647145 | 6920 | 361.747 (2025) |
| ANGELIC A.I. LABS S.R.L. SRL | 50094753 | 6201 | 361.565 (2025) |
| ALPIN TECH SOLUTIONS S.R.L. SRL | 39194395 | 8121 | 361.551 (2025) |
| DORPET TRANSPORT S.R.L. SRL | 42906442 | 4941 | 361.488 (2025) |
| ECFA OFFICE SRL SRL | 36159016 | 6920 | 361.370 (2025) |
| MEDCARDIO S.R.L. SRL | 49651966 | 8622 | 361.308 (2025) |
| RALU & LAUR S.R.L. SRL | 43672684 | 4711 | 361.295 (2025) |
| RODASIM SRL SRL | 4190978 | 7810 | 361.159 (2025) |
| DANVIOMAR S.R.L. SRL | 47912127 | 4711 | 361.104 (2025) |
| TWO FOR US SRL SRL | 34797867 | 4771 | 361.049 (2025) |
| YOUTH BYTE S.R.L. SRL | 49017072 | 6220 | 361.000 (2025) |
| MAVING CONSULT S.R.L. SRL | 38587310 | 7112 | 360.840 (2025) |
| RANDADEV S.R.L. SRL | 45683744 | 6201 | 360.814 (2025) |
| PERIPLU SERVICES S.R.L. SRL | 44608566 | 6220 | 360.780 (2025) |
| PNP SCORPION S.R.L. SRL | 39810142 | 4932 | 360.765 (2025) |
| LCM SAPANIUC S.R.L. SRL | 49556921 | 8622 | 360.699 (2025) |
| MILORD SALT S.R.L. SRL | 49607014 | 4776 | 360.681 (2025) |
| PLUG & PLAY CARE S.R.L. SRL | 38743827 | 6210 | 360.647 (2025) |
| FIRMA BLAC CONSTRUCȚII S.R.L. SRL | 48445208 | 4120 | 360.598 (2025) |
| DISCOVERY TRAVEL SRL SRL | 15047737 | 7912 | 360.556 (2025) |
| EXPOTEXSTIL SRL SRL | 27313530 | 8230 | 360.538 (2025) |
| ADNANA DESIGN CONSTRUCT S.R.L. SRL | 40614654 | 4120 | 360.500 (2025) |
| TOPOCAD CAS SRL SRL | 35601380 | 7112 | 360.495 (2025) |
| COD HEALTH & ENERGY SAVING S.R.L. SRL | 44807135 | 4939 | 360.484 (2024) |
| CYTOGENIS SRL SRL | 30130975 | 8622 | 360.460 (2025) |
| E OPTICA LENS TWO SRL SRL | 37803530 | 4774 | 360.250 (2025) |
| FLORION MAR SRL SRL | 36614818 | 4711 | 360.228 (2025) |
| WMW AUTO S.R.L. SRL | 50673330 | 9531 | 360.206 (2025) |
| LUCI IMPEX SRL SRL | 1963122 | 6820 | 360.145 (2025) |
| CEMIT CONSULTING S.R.L. SRL | 47543402 | 7020 | 360.072 (2025) |
| VGN QUALITY CONTRACTS S.R.L. SRL | 43469095 | 4120 | 360.071 (2025) |
| MILATE SOFT S.R.L. SRL | 46197394 | 6201 | 359.959 (2025) |
| ROADS & BUILDINGS SRL SRL | 24931731 | 7112 | 359.931 (2025) |
| IGNAT ALEX SRL SRL | 37353753 | 4617 | 359.826 (2025) |
| MUSKET S.R.L. SRL | 39238513 | 7311 | 359.824 (2025) |
| CRISSWIM S.R.L. SRL | 50680434 | 8559 | 359.740 (2025) |