Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 11.357 au depus bilanț pentru 2016 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 18,8 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,1% sub media țării.
Primele trei sectoare fac 19,8% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PIXQUALITY COMPANY S.R.L. SRL | 42655030 | 7311 | 271.241 (2025) |
| GLOBAL BAU CONSTRUCTION S.R.L. SRL | 45040765 | 4100 | 271.228 (2025) |
| AZIMUT DENT S.R.L. SRL | 50647632 | 8623 | 271.213 (2025) |
| BMWPARTSIMPORTGERMANY S.R.L. SRL | 47563930 | 4782 | 271.187 (2025) |
| OFRANDI SRL SRL | 5477109 | 9313 | 271.113 (2025) |
| ACTIVITATE VIH S.R.L. SRL | 48911430 | 4711 | 271.108 (2025) |
| R & CO ACCOUNTING EXPERTS S.R.L. SRL | 41976547 | 6920 | 271.088 (2025) |
| ENSWER S.R.L. SRL | 47833147 | 7499 | 271.032 (2025) |
| MBEDDED SOFTWARE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 48832174 | 6210 | 271.027 (2025) |
| ATELIER SESCU S.R.L. SRL | 50200331 | 7111 | 270.927 (2025) |
| INTERMONTAJ-INSTALAŢII S.R.L. SRL | 38642369 | 4322 | 270.860 (2024) |
| IDEANCE SRL SRL | 17046720 | 6210 | 270.851 (2025) |
| DEKO ANTIK SRL SRL | 38388318 | 4755 | 270.836 (2025) |
| TDH MOB DESIGN SRL SRL | 30369442 | 2511 | 270.774 (2025) |
| TV SAT SRL SRL | 15903597 | 6110 | 270.695 (2025) |
| KJO STRUCTUR S.R.L. SRL | 49598102 | 4100 | 270.676 (2025) |
| FINANCE MENTOR S.R.L. SRL | 40956819 | 6920 | 270.580 (2025) |
| OMNIA ESSENCE S.R.L. SRL | 50553740 | 4761 | 270.574 (2025) |
| NEO HORIZON S.R.L. SRL | 51615515 | 6210 | 270.550 (2025) |
| RAO MUSIC EVENTS S.R.L. SRL | 40511870 | 9020 | 270.543 (2025) |
| EIS GRUP ART SRL SRL | 31269387 | 9622 | 270.535 (2025) |
| CT SERV SRL SRL | 32411071 | 4322 | 270.521 (2025) |
| PIPELINE XPRESS S.R.L. SRL | 50213080 | 4619 | 270.513 (2025) |
| SERGYM S.R.L. SRL | 48393249 | 9313 | 270.392 (2025) |
| ADSIL MOBILE SRL SRL | 27379187 | 4740 | 270.345 (2025) |
| DANY PELYCANUL EUROTRANS S.R.L. SRL | 46840251 | 4941 | 270.335 (2025) |
| N.C.I.V. PROPERTY MEDIA SRL SRL | 31347256 | 6831 | 270.328 (2025) |
| RSM GASTRO S.R.L. SRL | 42573402 | 7020 | 270.324 (2025) |
| ANVSTORE S.R.L. SRL | 48784743 | 4791 | 270.310 (2024) |
| CAFETEKA DITTA S.R.L. SRL | 46724109 | 4637 | 270.305 (2025) |
| M.C.E. CONT S.R.L. SRL | 42887464 | 6920 | 270.300 (2023) |
| PAMI DENTAL S.R.L. SRL | 45153489 | 8623 | 270.292 (2025) |
| AGAPE COACHING & MENTORING S.R.L. SRL | 42888087 | 7020 | 270.264 (2025) |
| FYGO SOLUTIONS S.R.L. SRL | 48168182 | 6210 | 270.250 (2025) |
| HORTI PROF SRL SRL | 33530054 | 4675 | 270.161 (2023) |
| ALEX-AMALY COMPANY S.R.L. SRL | 36391791 | 9329 | 270.118 (2023) |
| DEVEU S.R.L. SRL | 44860279 | 6210 | 270.104 (2025) |
| NEOSKY ENERGY S.R.L. SRL | 30825158 | 4321 | 270.050 (2025) |
| STUDIO DE HAINE S.R.L. SRL | 44381330 | 4771 | 270.015 (2025) |
| RAV DESIGN AG S.R.L. SRL | 52677885 | 4100 | 270.000 (2025) |
| MEGA IMOBILIARE CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45180939 | 6831 | 270.000 (2025) |
| RESPECT MEDIA SRL SRL | 17171439 | 7311 | 269.975 (2025) |
| INDEPENDENT PADU S.R.L. SRL | 36058224 | 4779 | 269.961 (2025) |
| ADMINIS LOCUINŢE SRL SRL | 28568370 | 6832 | 269.923 (2025) |
| ADRIAN & TIBERIU SRL SRL | 9172298 | 4752 | 269.903 (2025) |
| SLYTECH CONSULTING S.R.L. SRL | 51489387 | 6210 | 269.866 (2025) |
| STELION SRL SRL | 21601682 | 4711 | 269.842 (2025) |
| WEM TRAINING TEAM S.R.L. SRL | 43560125 | 8559 | 269.774 (2025) |
| RERIM S.R.L. SRL | 50213099 | 8622 | 269.706 (2025) |
| ZONE TECH S.R.L. SRL | 30894344 | 4100 | 269.694 (2025) |