Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 11.357 au depus bilanț pentru 2016 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 18,8 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,1% sub media țării.
Primele trei sectoare fac 19,8% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| NEST PLUS S.R.L. SRL | 51257140 | 7111 | 207.550 (2025) |
| AUTO BEBI BIF SRL SRL | 38039822 | 8553 | 207.500 (2025) |
| BEST BIROUL DE EVENIMENTE, SERVICII ȘI TURISM S.R.L. SRL | 44660254 | 7911 | 207.490 (2025) |
| BASKO ALLCOM SRL SRL | 30574692 | 4941 | 207.489 (2025) |
| GLOBAL MARKETING & ADS S.R.L. SRL | 39979878 | 7311 | 207.452 (2025) |
| SMART INTERMED IASI SRL SRL | 34144965 | 6831 | 207.433 (2025) |
| ŞOAPTA STELELOR S.R.L. SRL | 40171298 | 4761 | 207.424 (2025) |
| LUVANOR S.R.L. SRL | 49449860 | 6210 | 207.388 (2025) |
| AMIRONESEI ENDO DENT S.R.L. SRL | 42515401 | 8623 | 207.329 (2025) |
| M.P.-C.O.T.A. PROIECT S.R.L. SRL | 43195330 | 7112 | 207.279 (2025) |
| MARHO CONCEPT S.R.L. SRL | 47074985 | 4322 | 207.227 (2025) |
| LOGI STEF & FLOR S.R.L. SRL | 52460753 | 4941 | 207.217 (2025) |
| 7 COLINE NOI S.R.L. SRL | 44364852 | 4617 | 207.200 (2025) |
| MDL PREMIUM SHOP S.R.L. SRL | 47532810 | 4712 | 207.184 (2025) |
| LOLA - NERO S.R.L. SRL | 42286413 | 1413 | 207.180 (2025) |
| JINKY STORE S.R.L. SRL | 47666642 | 5630 | 207.168 (2025) |
| ADH MEDICAL ENGINEERING S.R.L. SRL | 47035943 | 3313 | 207.138 (2025) |
| LIFE A NEW BEAUTY CLINIC S.R.L. SRL | 40579140 | 9604 | 207.120 (2024) |
| BRILLIANT BRAND S.R.L. SRL | 46025437 | 4619 | 207.080 (2025) |
| IMOB CETINA S.R.L. SRL | 40556294 | 6820 | 207.066 (2025) |
| XTD COMPANY S.R.L. SRL | 51019911 | 4781 | 206.980 (2025) |
| MRU HOME DESIGN S.R.L. SRL | 50742464 | 4753 | 206.966 (2025) |
| CODHIVE S.R.L. SRL | 49576252 | 6210 | 206.927 (2025) |
| KNOVA SMART S.R.L. SRL | 50664692 | 8121 | 206.920 (2025) |
| CAFFE DE ANTTO S.R.L. SRL | 51229646 | 4711 | 206.858 (2025) |
| ELECTRIC POWER EVOLUTIONS S.R.L. SRL | 51017597 | 4321 | 206.843 (2025) |
| COSTELINA & GAROFITA SRL SRL | 15636287 | 4711 | 206.842 (2025) |
| ENCA CERTIFICATION SRL SRL | 24716571 | 7020 | 206.841 (2025) |
| RODISENK S.R.L. SRL | 47564359 | 4933 | 206.778 (2025) |
| CORAL CONSULTING S.R.L. SRL | 50200307 | 6210 | 206.772 (2025) |
| DR. STELLA MOȚOC S.R.L. SRL | 43514358 | 8623 | 206.760 (2025) |
| LYON COMPANY SRL SRL | 6788405 | 4711 | 206.743 (2025) |
| DOME PR & ADVERTISING SRL SRL | 23137849 | 7311 | 206.743 (2025) |
| C.M.A. INTEGRATED SOLUTIONS S.R.L. SRL | 45517946 | 6220 | 206.722 (2025) |
| OLĂERIU BIO VET S.R.L. SRL | 44352807 | 7500 | 206.687 (2025) |
| VESTINICA SRL SRL | 32082505 | 4711 | 206.666 (2024) |
| JOP BUILDS S.R.L. SRL | 48817603 | 4120 | 206.651 (2025) |
| REGĂSEŞTE ARMONIA S.R.L. SRL | 39495142 | 8559 | 206.640 (2025) |
| EXCELENT STIL SRL SRL | 11959056 | 9621 | 206.637 (2025) |
| TUDOR GSM SRL SRL | 34301741 | 9510 | 206.622 (2025) |
| ESTETICA NEW SHAPE SRL SRL | 27952313 | 9604 | 206.611 (2025) |
| MCC RESOURCES S.R.L. SRL | 43340995 | 7830 | 206.600 (2024) |
| STWEB CODE S.R.L. SRL | 45908499 | 6201 | 206.598 (2025) |
| MICEDU S.R.L. SRL | 50042592 | 4939 | 206.541 (2025) |
| PROMETEU SRL SRL | 1966811 | 4711 | 206.496 (2025) |
| ZANTE C.L.A. SRL SRL | 35321100 | 5630 | 206.430 (2017) |
| S.R.P. REAL ESTATE SOLUTION SRL SRL | 30005581 | 6820 | 206.405 (2024) |
| DENILUK INSTAL S.R.L. SRL | 39554826 | 4322 | 206.376 (2025) |
| PAVIMNETI-RIVESTIMENTI & DANIELE SRL SRL | 22350724 | 4100 | 206.358 (2025) |
| CONDOR DM S.R.L. SRL | 47701189 | 9003 | 206.338 (2025) |