Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 11.357 au depus bilanț pentru 2016 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 18,8 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,1% sub media țării.
Primele trei sectoare fac 19,8% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| CENTRULGSM LINE S.R.L. SRL | 44629097 | 9510 | 161.160 (2025) |
| NEMȚOI MEDICALIS S.R.L. SRL | 39661954 | 8622 | 161.125 (2025) |
| DRIFTANKER S.R.L. SRL | 43567867 | 4683 | 161.114 (2025) |
| DANDER PLAY SRL SRL | 30828227 | 9329 | 161.098 (2025) |
| VENGA INTERNATIONAL RO S.R.L. SRL | 33738978 | 6210 | 161.071 (2025) |
| HERMES GROUP SALES SRL SRL | 25362871 | 7499 | 161.030 (2025) |
| ANA BUSINESS MARKETING S.R.L. SRL | 48360705 | 7022 | 161.000 (2024) |
| SORAYASHIA S.R.L. SRL | 39382682 | 4711 | 160.982 (2025) |
| COR AUTO S.R.L. SRL | 52233360 | 9531 | 160.978 (2025) |
| COMPLEX IOSUB SRL SRL | 24458235 | 7500 | 160.956 (2025) |
| EVIA IMOB STUDIO S.R.L. SRL | 45496037 | 7413 | 160.952 (2025) |
| RIBI EXPERT SRL SRL | 7586560 | 4618 | 160.910 (2025) |
| GRAND BUSINESS TAXI SRL SRL | 33293802 | 4933 | 160.902 (2025) |
| MEGA & STAYLING SRL SRL | 34399128 | 6812 | 160.892 (2025) |
| MONTAJ MOBILIER IAȘI S.R.L. SRL | 47407702 | 3102 | 160.881 (2025) |
| QMS CONSULTING SRL SRL | 17938087 | 7020 | 160.851 (2025) |
| MADI ACTIV EXPERT S.R.L. SRL | 49972672 | 6920 | 160.850 (2025) |
| BMC NEST SRL SRL | 31956941 | 4719 | 160.829 (2025) |
| SEBSEBY CAFFE S.R.L. SRL | 42682183 | 5611 | 160.763 (2024) |
| RESIDENTIAL GREEN CLEANING S.R.L. SRL | 49689782 | 8122 | 160.762 (2025) |
| LU-AND CONSULTING SRL SRL | 16922163 | 4100 | 160.703 (2025) |
| FRANCOBERA S.R.L. SRL | 46388181 | 9602 | 160.693 (2025) |
| LEVERAGE CRAFT S.R.L. SRL | 45648232 | 7412 | 160.659 (2025) |
| DIVIZIA DE CURĂŢENIE IAŞI S.R.L. SRL | 50122675 | 8121 | 160.656 (2025) |
| RASTAN CONT S.R.L. SRL | 42880776 | 6920 | 160.600 (2025) |
| ECHELON CONSULTANCY S.R.L. SRL | 43502981 | 7311 | 160.594 (2022) |
| EURO STAR TIM S.R.L. SRL | 52214813 | 4941 | 160.565 (2025) |
| GLOBAL PLUS SRL SRL | 15040151 | 4781 | 160.551 (2025) |
| AWTOMOTIVE S.R.L. SRL | 51405424 | 4619 | 160.542 (2025) |
| IM DEVELOPMENT LEADERS S.R.L. SRL | 43032138 | 4110 | 160.493 (2024) |
| CONCEPT MSG TRADE SRL SRL | 5268838 | 1421 | 160.401 (2025) |
| STRYN MEDICAL SRL SRL | 9131506 | 8690 | 160.397 (2025) |
| BLUE SKY AVIATION S.R.L. SRL | 40277990 | 7311 | 160.391 (2025) |
| ANANDA-EL S.R.L. SRL | 42983399 | 4100 | 160.345 (2025) |
| PROFESSIONAL DRIVER ACADEMY S.R.L. SRL | 49924365 | 8553 | 160.320 (2025) |
| M82 HOMELAND SECURITY S.R.L. SRL | 47717592 | 9329 | 160.304 (2025) |
| CF ENERGY S.R.L. SRL | 50672253 | 4322 | 160.293 (2025) |
| FRAŢII DASCĂLU SRL SRL | 32997117 | 4781 | 160.263 (2025) |
| MICHELE LYL 25 S.R.L. SRL | 52519192 | 4100 | 160.247 (2025) |
| MIPOCONT SRL SRL | 16187780 | 6920 | 160.215 (2025) |
| T.X.-FORCE SRL SRL | 17406535 | 4933 | 160.166 (2025) |
| BUILD STRUCT PROIECT S.R.L. SRL | 40471112 | 7112 | 160.162 (2025) |
| FA NEXTVIA CONSULTING SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51842674 | 6220 | 160.118 (2025) |
| B & B DIY MOB DESIGN S.R.L. SRL | 48220086 | 3102 | 160.070 (2025) |
| CREATIVE IDEA SRL SRL | 21949068 | 6190 | 160.051 (2025) |
| IRIS SILVA-FOREST SRL SRL | 32864021 | 0210 | 160.033 (2025) |
| MARCEZA S.R.L. SRL | 49689189 | 8622 | 160.010 (2025) |
| ICIRA TRADING S.R.L. SRL | 47981240 | 4683 | 160.000 (2025) |
| PASCANU RESIDENCE S.R.L. SRL | 45848648 | 4100 | 160.000 (2025) |
| PROMEDELA SRL SRL | 35701894 | 8211 | 159.968 (2025) |