Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 11.357 au depus bilanț pentru 2016 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 18,8 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,1% sub media țării.
Primele trei sectoare fac 19,8% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| REBAR DESIGN OFFICE S.R.L. SRL | 46396273 | 7112 | 116.950 (2024) |
| RADAWGIT S.R.L. SRL | 50280934 | 6210 | 116.949 (2025) |
| CARSPROG SRL SRL | 38278625 | 9531 | 116.942 (2025) |
| OPTIMUM AUTO INVEST S.R.L. SRL | 47963864 | 9531 | 116.942 (2025) |
| RAYBECA CAR S.R.L. SRL | 41855839 | 4933 | 116.930 (2025) |
| URBAN WRAPS SRL SRL | 37895380 | 9531 | 116.910 (2025) |
| CAR WASH GABY&GEO S.R.L. SRL | 44343930 | 4520 | 116.864 (2025) |
| COTCOST SRL SRL | 31829913 | 4933 | 116.830 (2025) |
| BOGOS.RO S.R.L. SRL | 50623870 | 4100 | 116.820 (2025) |
| METAL GRUP FAMILY S.R.L. SRL | 43546775 | 4120 | 116.735 (2025) |
| REAL CASA AGENCY S.R.L. SRL | 40090118 | 6831 | 116.686 (2024) |
| ARC EN CIEL SRL SRL | 25419293 | 7111 | 116.665 (2025) |
| DRIVEN DREAMS IMPORTS S.R.L. SRL | 49797156 | 4781 | 116.543 (2025) |
| AD MIR TRANS SRL SRL | 37260107 | 4941 | 116.500 (2025) |
| VENTANA STUDIO S.R.L. SRL | 44943277 | 7420 | 116.476 (2025) |
| RO SCIENTIFIC SRL SRL | 18867359 | 6210 | 116.455 (2025) |
| CEVA DULCE BY ROX S.R.L. SRL | 42227700 | 1071 | 116.453 (2025) |
| MESTEACANUL ARGINTIU S.R.L. SRL | 40728918 | 8121 | 116.450 (2025) |
| ONLINE DIGITAL CRAFT SRL SRL | 37053403 | 5819 | 116.412 (2025) |
| PNT TRANSPORT S.R.L. SRL | 49797229 | 4939 | 116.411 (2025) |
| VIOSTAR SRL SRL | 1987075 | 9621 | 116.410 (2025) |
| ESCAPE 4FUN S.R.L. SRL | 47775046 | 9329 | 116.396 (2025) |
| ARTLAND GROUP IMPEX SRL SRL | 31123690 | 4712 | 116.394 (2025) |
| UP STYLE CĂTĂLINA ELIZEU S.R.L. SRL | 38765760 | 9621 | 116.380 (2025) |
| G & S PRO S.R.L. SRL | 47496220 | 4791 | 116.377 (2025) |
| EVAMIR DARIANA S.R.L. SRL | 46380528 | 4933 | 116.366 (2025) |
| EVADYTRANSADY 15 S.R.L. SRL | 44065923 | 4933 | 116.355 (2025) |
| POPA A & R ELITE SRL SRL | 3205973 | 7112 | 116.341 (2025) |
| EFP ADVICE ALLIANCE S.R.L. SRL | 46221670 | 4690 | 116.328 (2025) |
| SIMBO RUSU SRL SRL | 29429460 | 4771 | 116.321 (2025) |
| AUTO BUCIUM SRL SRL | 35340897 | 4532 | 116.315 (2025) |
| BARBERS MAGAZINE S.R.L. SRL | 39393606 | 4772 | 116.312 (2025) |
| CS EVENTS 4 YOU S.R.L. SRL | 46840278 | 9020 | 116.290 (2025) |
| COR-SANTE CENTER S.R.L. SRL | 42228315 | 8622 | 116.282 (2025) |
| EPIC IT SUPPORT S.R.L. SRL | 42960131 | 7311 | 116.238 (2025) |
| BELLA LONDONYYY S.R.L. SRL | 42070257 | 9329 | 116.205 (2025) |
| HORNET FIT S.R.L. SRL | 40741135 | 9313 | 116.193 (2025) |
| VMS DINAMIC SPRINT S.R.L. SRL | 38667460 | 4941 | 116.131 (2025) |
| STILEDIVITA S.R.L. SRL | 51028375 | 7414 | 116.109 (2025) |
| TROFIN UNIC S.R.L. SRL | 45444232 | 4933 | 116.108 (2025) |
| NOBIL FRUCT IAŞI SRL SRL | 35784920 | 0124 | 116.092 (2025) |
| DORU DESIGN S.R.L. SRL | 49148809 | 4332 | 116.061 (2024) |
| STELY 2004 SRL SRL | 16025206 | 4754 | 116.055 (2025) |
| RUSU AC SRL SRL | 31544304 | 4711 | 116.046 (2025) |
| TABĂRĂ JUNIOR SMILE S.R.L. SRL | 41849713 | 9329 | 116.000 (2025) |
| IASMYN GEO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42106067 | 4100 | 116.000 (2022) |
| ESTATE PROVIDER DEVELOP SRL SRL | 38376780 | 6831 | 115.987 (2025) |
| RND CONCEPT S.R.L. SRL | 37443287 | 7020 | 115.954 (2025) |
| SAN GRUP CONS SRL SRL | 36151306 | 4941 | 115.944 (2025) |
| ELECTROAS SRL SRL | 11222479 | 7112 | 115.943 (2025) |