Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 11.359 au depus bilanț pentru 2016 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 18,8 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,2% sub media țării.
Primele trei sectoare fac 19,8% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| BD VISUAL TECH SRL SRL | 34602990 | 7420 | 43.283 (2025) |
| HUC CONSULTING S.R.L. SRL | 34920349 | 8219 | 43.275 (2025) |
| MIURIU S.R.L. SRL | 43936549 | 5320 | 43.248 (2025) |
| WUNDERKID SRL SRL | 23632898 | 7311 | 43.207 (2025) |
| CACICA CENTER SRL SRL | 35372872 | 4712 | 43.206 (2025) |
| BARNARIU LM S.R.L. SRL | 40025373 | 4933 | 43.191 (2025) |
| COSIMO FINANCIAR S.R.L. SRL | 35173357 | 4649 | 43.183 (2021) |
| HAICUNOIDRIVE S.R.L. SRL | 52483633 | 4933 | 43.147 (2025) |
| ADRENALOAD S.R.L. SRL | 49538259 | 7711 | 43.130 (2025) |
| ALANA EDCENTER S.R.L. SRL | 45549816 | 8559 | 43.126 (2025) |
| V & P SPORT SRL SRL | 33779781 | 9522 | 43.126 (2025) |
| TOP RAIN IMOBILIARE S.R.L. SRL | 47842234 | 6820 | 43.101 (2025) |
| SOLO MVP S.R.L. SRL | 45337309 | 4941 | 43.098 (2025) |
| UNITRADE SYSTEMS SRL SRL | 6789796 | 4740 | 43.054 (2024) |
| PROIECT MET SRL SRL | 1965972 | 6831 | 43.053 (2025) |
| AUTO GEORAMA S.R.L. SRL | 43793740 | 4933 | 43.047 (2025) |
| SEMTEC LIMITED RHR S.R.L. SRL | 44423037 | 6120 | 43.042 (2025) |
| ADU STUDIO ART SRL SRL | 36325011 | 7420 | 43.041 (2025) |
| DG ROYAL CONSTRUCT S.R.L. SRL | 48528796 | 4120 | 43.031 (2025) |
| CONSTRUCT STIL VIZITIU S.R.L. SRL | 43074672 | 4332 | 43.020 (2024) |
| NEW YORK CAR S.R.L. SRL | 49130720 | 4933 | 43.018 (2025) |
| GSC BUS TRANSPORT S.R.L. SRL | 51050470 | 4932 | 43.015 (2025) |
| DEKORIS S.R.L. SRL | 52727398 | 4752 | 43.011 (2025) |
| GT 55 EXE S.R.L. SRL | 43307220 | 4932 | 43.007 (2025) |
| CLIDENT VISION S.R.L. SRL | 42314068 | 8623 | 43.000 (2024) |
| PROSPER ENERGY S.R.L. SRL | 43574465 | 9623 | 42.978 (2025) |
| HAIR STYLE TREND SRL SRL | 31720729 | 9621 | 42.974 (2025) |
| MARI DEG SRL SRL | 36365776 | 4933 | 42.973 (2025) |
| WELKIN SRL SRL | 24996056 | 4322 | 42.971 (2025) |
| BRICI ASSIST S.R.L. SRL | 52425128 | 8220 | 42.934 (2025) |
| Z.S.M.C.A. BOOKKEEPING S.R.L. SRL | 46236930 | 6920 | 42.930 (2025) |
| RRO OCTAV STYLE S.R.L. SRL | 41290505 | 4932 | 42.890 (2025) |
| ELILSO MARKETING S.R.L. SRL | 44727591 | 7311 | 42.860 (2025) |
| AGORAEVOLVE S.R.L. SRL | 43982316 | 4711 | 42.853 (2025) |
| 1GYM S.R.L. SRL | 52758424 | 4711 | 42.845 (2025) |
| ONLINE BUNNY S.R.L. SRL | 49623567 | 9329 | 42.833 (2025) |
| ATELIERUL GALBEN S.R.L. SRL | 40161308 | 1413 | 42.829 (2025) |
| NEW TSI CONCEPT S.R.L. SRL | 47350061 | 4611 | 42.827 (2025) |
| MIEMAH SRL SRL | 14090615 | 4778 | 42.827 (2025) |
| EXO SERVICE & RENTAL S.R.L. SRL | 52368243 | 9531 | 42.810 (2025) |
| R & B - 4 FUN S.R.L. SRL | 41900476 | 1413 | 42.810 (2025) |
| TRIO HOME SOLUTION S.R.L. SRL | 51699583 | 4751 | 42.786 (2025) |
| BALTEANU INSTALATII S.R.L. SRL | 49767635 | 4322 | 42.765 (2025) |
| NOVIARH S.R.L. SRL | 8428615 | 7111 | 42.757 (2025) |
| PROSUPPORT CONSULTING SRL SRL | 31995282 | 7020 | 42.750 (2025) |
| CARMIL INVEST SRL SRL | 35961053 | 4932 | 42.745 (2025) |
| TAXIBAB S.R.L. SRL | 48516546 | 4932 | 42.685 (2025) |
| MAN12BOUTIQUE S.R.L. SRL | 39482240 | 4771 | 42.641 (2025) |
| NICO'S CORNER S.R.L. SRL | 51763066 | 4711 | 42.639 (2025) |
| BIOKITS LAB S.R.L. SRL | 40980540 | 4690 | 42.625 (2025) |