Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.200 de firme active, dintre care 12.818 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.352 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.268 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| GDF ALUMINUM S.R.L. SRL | 38622280 | 2442 | 960.405 (2025) |
| MOLDOPART SRL SRL | 28633851 | 4672 | 960.115 (2025) |
| ZFOOD S.R.L. SRL | 46318615 | 5611 | 960.102 (2025) |
| LIVACHI SRL SRL | 4305385 | 4636 | 959.998 (2025) |
| OFCURS-B S.R.L. SRL | 47544130 | 4791 | 959.744 (2025) |
| TAHANY CONSTRUCT SRL SRL | 22282247 | 4683 | 959.173 (2025) |
| SHARK DENTAL CENTER S.R.L. SRL | 39522956 | 8623 | 958.981 (2025) |
| STANDARD DRUM SRL SRL | 32688006 | 7112 | 958.878 (2025) |
| DMD HOUSE DESIGN S.R.L. SRL | 45235198 | 4333 | 958.729 (2024) |
| ONUR SYSTEM S.R.L. SRL | 27910830 | 4619 | 958.489 (2025) |
| URBANPOTATO S.R.L. SRL | 39636730 | 1039 | 958.103 (2025) |
| SANDRA MATEI INVEST S.R.L. SRL | 42032873 | 8110 | 958.063 (2025) |
| ADRIMARTIN SRL SRL | 29415758 | 4711 | 957.886 (2025) |
| MOBAC TRADING S.R.L. SRL | 45512450 | 4782 | 957.866 (2025) |
| NEW SMART SOLAR ENERGY S.R.L. SRL | 47355786 | 4321 | 957.688 (2025) |
| ETM MARKETING S.R.L. SRL | 46357428 | 4664 | 957.093 (2025) |
| TRIAD GRUP SRL SRL | 9063584 | 1421 | 957.092 (2025) |
| MARCUS-AKIM S.R.L. SRL | 45527389 | 4724 | 956.984 (2025) |
| BLUE-CACHE WORKS S.R.L. SRL | 44276068 | 4724 | 956.824 (2025) |
| CAESARS COUTURE SRL SRL | 36635845 | 8299 | 956.143 (2025) |
| SCHONER HAUSBAU S.R.L. SRL | 45396593 | 4120 | 956.113 (2025) |
| ARTEHNIS INFRASTRUCTURE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 41360449 | 7112 | 955.973 (2025) |
| FULMINIS TECHNOLOGY SRL SRL | 30060888 | 6210 | 955.888 (2025) |
| ADC TRANSS S.R.L. SRL | 49374881 | 4941 | 955.767 (2025) |
| AUTOSAFE DRIVING S.R.L. SRL | 46299076 | 8553 | 955.736 (2025) |
| MAYAMEDIA.RO SRL SRL | 35274289 | 4774 | 955.518 (2025) |
| SECURASIG S.R.L. SRL | 40812546 | 6622 | 955.290 (2025) |
| INESA PARK SRL SRL | 32486635 | 4724 | 955.266 (2025) |
| INGENIUM BUILDING DESIGN SRL SRL | 36976419 | 7112 | 954.954 (2025) |
| HERBORISTERIA SRL SRL | 18630521 | 4621 | 954.948 (2025) |
| CELLPROF SERVICE S.R.L. SRL | 44100931 | 2829 | 954.868 (2025) |
| PROCEED SRL SRL | 24586358 | 4664 | 954.798 (2025) |
| NETBEARS TEAM SRL SRL | 37261366 | 6210 | 954.699 (2025) |
| MARS AGRO MIXT S.R.L. SRL | 42330063 | 0111 | 954.525 (2025) |
| TDI PROIECT CONSTRUCT S.R.L. SRL | 38616114 | 7112 | 952.981 (2025) |
| MEDIA GRUP IMPEX SRL SRL | 18125724 | 4110 | 952.647 (2025) |
| KSK LIDER S.R.L. SRL | 36802641 | 4100 | 952.091 (2025) |
| ADIYOGI S.R.L. SRL | 44943188 | 4941 | 951.639 (2025) |
| HOOK POINT MARKETING S.R.L. SRL | 42073032 | 6391 | 951.448 (2025) |
| MM GLOBAL IT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49300434 | 6201 | 951.244 (2025) |
| DOMASERV AUTO SRL SRL | 31550977 | 9531 | 951.023 (2025) |
| MICOS EXIMP S.R.L. SRL | 48382460 | 4120 | 950.842 (2025) |
| CAMY DOR SRL SRL | 15694601 | 4751 | 950.368 (2025) |
| AGROSERV MGM SRL SRL | 32918890 | 0111 | 950.027 (2025) |
| BITINGO SRL SRL | 31114242 | 6201 | 950.019 (2025) |
| MIBO TRANS CONSTRUCT SRL SRL | 24173378 | 4211 | 950.000 (2025) |
| TERMOHUB CONFORT S.R.L. SRL | 47105925 | 2224 | 949.857 (2025) |
| POPAS ŞIPOTE SRL SRL | 33052367 | 4711 | 949.667 (2025) |
| EXPRES CAR SERVICE SRL SRL | 35238715 | 9531 | 949.445 (2025) |
| RTS DISPATCH S.R.L. SRL | 43672765 | 8220 | 949.358 (2025) |