Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.190 de firme active, dintre care 12.817 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.346 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.261 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| SWEET MEDIA SRL SRL | 37201380 | 9002 | 439.772 (2025) |
| CRYAR SOFTWARE SERVICES S.R.L. SRL | 44056127 | 6210 | 439.760 (2025) |
| OANA-BOBOC S.R.L. SRL | 47368131 | 4100 | 439.673 (2025) |
| FLO NETWORK IN S.R.L. SRL | 41667320 | 6311 | 439.648 (2025) |
| MOSESCU INSTAL S.R.L. SRL | 46658129 | 7112 | 439.583 (2025) |
| MOBILE WEB WISE SRL SRL | 30990279 | 6210 | 439.557 (2025) |
| PREMIUM INTELISOFT SRL SRL | 27957655 | 6201 | 439.501 (2025) |
| AUDIT MANAGEMENT IAŞI SRL SRL | 26219471 | 6920 | 439.140 (2025) |
| SERJTEH-TRANS SRL SRL | 29488016 | 4941 | 439.084 (2025) |
| OPTIMIZE EXPERT S.R.L. SRL | 42255344 | 6920 | 439.062 (2025) |
| TRANSPORTSPARK S.R.L. SRL | 49680430 | 4941 | 438.945 (2025) |
| BWS SERVICES S.R.L. SRL | 50432161 | 6201 | 438.770 (2025) |
| TEHNIC CONSTRUCT LC S.R.L. SRL | 43019759 | 7112 | 438.316 (2025) |
| ART DECO PLAST S.R.L. SRL | 40502391 | 3299 | 438.222 (2025) |
| MALYA INVEST SRL SRL | 17093560 | 7911 | 438.170 (2025) |
| C.T.M. SHOP S.R.L. SRL | 46463879 | 4711 | 438.013 (2025) |
| LOUIS VET SRL SRL | 38258407 | 4776 | 437.980 (2025) |
| COGES GRUP IAȘI S.R.L. SRL | 42760028 | 4333 | 437.779 (2025) |
| GYM PACURARI S.R.L. SRL | 50556186 | 9313 | 437.573 (2025) |
| NORD EST KAPITAL SRL SRL | 21715024 | 4120 | 437.536 (2025) |
| SOCIETATE PROFESIONALĂ DE CONSULTANŢĂ ŞI REPREZENTARE JURIDICĂ "AGA JURIDIC" SRL SRL | 18135035 | 6910 | 437.411 (2025) |
| MUSTELES S.R.L. SRL | 51249490 | 6210 | 437.304 (2025) |
| ROBAX AMBIENT S.R.L. SRL | 41512199 | 4334 | 437.296 (2025) |
| TRUST SOLUTION SRL SRL | 22235431 | 6831 | 437.295 (2025) |
| AGROGEO S.R.L. SRL | 49491903 | 0111 | 437.283 (2025) |
| EXPEDIT3D S.R.L. SRL | 47745029 | 5231 | 437.102 (2025) |
| ALEX MARVET IMPEX S.R.L. SRL | 42685805 | 7500 | 437.088 (2025) |
| LUKALEX SERVICE SRL SRL | 26077180 | 9531 | 437.047 (2025) |
| FIN AFFIN S.R.L. SRL | 39482282 | 8299 | 437.000 (2025) |
| ŞTEF COM MIXT SRL SRL | 21764035 | 4711 | 436.995 (2025) |
| MATALA BISTRO S.R.L. SRL | 43546139 | 5611 | 436.986 (2025) |
| CMIC HW CONSULTING S.R.L. SRL | 43874292 | 6201 | 436.834 (2025) |
| DESAPCO S.R.L. SRL | 49207298 | 4939 | 436.830 (2025) |
| TRAIN TO PERFORM SRL SRL | 30186984 | 7810 | 436.820 (2025) |
| GREEN UP S.R.L. SRL | 47244630 | 8299 | 436.819 (2025) |
| RDB COMPANY SRL SRL | 34863375 | 7311 | 436.818 (2025) |
| PUBLICART IAŞI SRL SRL | 23325761 | 7311 | 436.781 (2025) |
| NOVAMOLDTRANS S.R.L. SRL | 43722880 | 4939 | 436.769 (2025) |
| EKD SOFTWARE SRL SRL | 36910775 | 6311 | 436.655 (2025) |
| LIN-AGRICULTOR S.R.L. SRL | 45574933 | 0111 | 436.483 (2025) |
| WOODNAME S.R.L. SRL | 41938306 | 4690 | 436.130 (2025) |
| MOBILEMINDS S.R.L. SRL | 50626680 | 6201 | 436.119 (2025) |
| EVE&FLO BAR-MARKET S.R.L. SRL | 49007141 | 4711 | 436.000 (2025) |
| PIQ SOLUTIONS INNOLABS S.R.L. SRL | 44637960 | 6210 | 435.917 (2025) |
| PERLALI DECOR SRL SRL | 27109035 | 1392 | 435.910 (2025) |
| FCS DRYWALL S.R.L. SRL | 45718354 | 4100 | 435.771 (2025) |
| BYA-DUD SRL SRL | 34512013 | 4933 | 435.764 (2025) |
| JOHAN OFFNER SRL SRL | 16281123 | 4683 | 435.710 (2025) |
| CONSISTENT DESIGN S.R.L. SRL | 43477608 | 7410 | 435.653 (2025) |
| ACIOB CONSULTING S.R.L. SRL | 50614929 | 6201 | 435.650 (2025) |