Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 12.816 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| CDAA EXPERTCONSULT S.R.L. SRL | 41583394 | 7499 | 292.960 (2025) |
| ARHI-AXA SRL SRL | 25664055 | 7111 | 292.925 (2025) |
| REINER TRADING SRL SRL | 18151189 | 5611 | 292.910 (2025) |
| BCG HR CONSULT S.R.L. SRL | 42567974 | 7020 | 292.840 (2025) |
| AUTOFACELIFT S.R.L. SRL | 47543895 | 9531 | 292.811 (2025) |
| BOEMIE RESTAURANT S.R.L. SRL | 47226943 | 5611 | 292.805 (2025) |
| PIXELDEV S.R.L. SRL | 50449708 | 6311 | 292.800 (2025) |
| GTI MOTORS SRL SRL | 34254917 | 9531 | 292.787 (2022) |
| CANTAVAS CLEANING S.R.L. SRL | 40820786 | 8121 | 292.753 (2023) |
| ASAFTEI CONSTRUCT SRL SRL | 35480785 | 4120 | 292.745 (2025) |
| ONLINE PASSION SET S.R.L. SRL | 41928906 | 4933 | 292.741 (2025) |
| GAP SERVICE CONT SRL SRL | 36669597 | 6920 | 292.740 (2025) |
| DONA M D M SRL SRL | 36841020 | 1392 | 292.725 (2025) |
| ARA MANAGEMENT SRL SRL | 34114310 | 7020 | 292.695 (2025) |
| RECREATIVE TEEM S.R.L. SRL | 48320654 | 9329 | 292.690 (2025) |
| ABC HR CONSULTING S.R.L. SRL | 48080160 | 7810 | 292.543 (2025) |
| PERSONA CON DIOS SRL SRL | 38425661 | 6210 | 292.541 (2025) |
| PIXEL PIONEERS S.R.L. SRL | 49572358 | 6201 | 292.522 (2025) |
| FAIR ANBOHOME CONSTRUCTION S.R.L. SRL | 45770832 | 4100 | 292.500 (2025) |
| CRYO TECH SRL SRL | 14251690 | 7311 | 292.491 (2025) |
| BOSOTECH INOVARE S.R.L. SRL | 44485137 | 6210 | 292.438 (2025) |
| TAX RETURN S.R.L. SRL | 40320829 | 6310 | 292.429 (2023) |
| MODULAT SRL SRL | 13090234 | 4619 | 292.415 (2025) |
| SMART RABBIT INTERACTIVE SRL SRL | 36767528 | 5814 | 292.352 (2025) |
| LEONORA & CONSTANTIN SRL SRL | 34062962 | 6820 | 292.315 (2025) |
| STORY SEEKER S.R.L. SRL | 40602889 | 7311 | 292.312 (2023) |
| AUDIT FINANCIAR EXPERT SRL SRL | 15363853 | 6920 | 292.305 (2025) |
| CSEA TRADE S.R.L. SRL | 50611094 | 4781 | 292.287 (2025) |
| HURBEA S.R.L. SRL | 44066562 | 6201 | 292.284 (2025) |
| URBICA BULARGA S.R.L. SRL | 49529005 | 6832 | 292.272 (2025) |
| PHD CONSULTING CONCEPT S.R.L. SRL | 38533159 | 7112 | 292.267 (2025) |
| TEDMATECH S.R.L. SRL | 43179059 | 6220 | 292.247 (2025) |
| TOP PTH SRL SRL | 35447363 | 7112 | 292.220 (2025) |
| AVANTEST MEDICALS S.R.L. SRL | 46514352 | 8692 | 292.215 (2025) |
| VAN GAVIS GROUP SRL SRL | 31062038 | 4791 | 292.203 (2025) |
| ART RYMS S.R.L. SRL | 44364909 | 4791 | 292.192 (2025) |
| NIKK HAIR SRL SRL | 15789507 | 9621 | 292.151 (2025) |
| DANIDENT SRL SRL | 1965107 | 8623 | 292.150 (2025) |
| VVL BOGDAN CONSTRUCT S.R.L. SRL | 51869688 | 4100 | 292.108 (2025) |
| ABI CONCEPT UNU S.R.L. SRL | 40769900 | 4727 | 292.022 (2025) |
| COPYSERV BIROTICA SRL SRL | 12742410 | 3312 | 291.938 (2025) |
| POINT DRIVE S.R.L. SRL | 33476125 | 7711 | 291.936 (2025) |
| ABI CONCEPT DOI S.R.L. SRL | 40769918 | 4727 | 291.932 (2025) |
| HAPPY PETS LOGISTICS S.R.L. SRL | 43156861 | 4941 | 291.847 (2022) |
| LUTOTECA S.R.L. SRL | 47763734 | 2341 | 291.766 (2025) |
| PIXEL BONKERS SRL SRL | 33319244 | 6201 | 291.737 (2025) |
| COLISEUM LOTUS SRL SRL | 38269716 | 6820 | 291.724 (2025) |
| BRADU TEAM SRL SRL | 37344232 | 5630 | 291.706 (2025) |
| ISMOB SRL SRL | 35277846 | 3109 | 291.676 (2025) |
| HIDRO TECH EDIL S.R.L. SRL | 45244048 | 4391 | 291.671 (2025) |