Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 12.816 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| OCHELARIA ART S.R.L. SRL | 46874696 | 8690 | 182.100 (2025) |
| VERONA DECOR SRL SRL | 36698142 | 4719 | 182.072 (2025) |
| GOMCOM 2015 SRL SRL | 34773485 | 9020 | 182.070 (2025) |
| SUMI BODYTECH S.R.L. SRL | 47451198 | 4711 | 182.026 (2025) |
| HAFER INVENT SRL SRL | 38231363 | 7219 | 182.000 (2025) |
| AUTODOT RO SRL SRL | 24543233 | 6210 | 181.908 (2025) |
| VERGO LUCKY S.R.L. SRL | 45954568 | 4772 | 181.895 (2025) |
| ALGO SHOP S.R.L. SRL | 45681433 | 4791 | 181.844 (2022) |
| MIDAS SERV SRL SRL | 9079203 | 5630 | 181.768 (2025) |
| ARGON TIG S.R.L. SRL | 40793487 | 2511 | 181.734 (2025) |
| ERIC GLASS SOLUTION SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 52326973 | 4332 | 181.733 (2025) |
| EDUCAȚIE NUTRIȚIONALĂ S.R.L. SRL | 52696887 | 8699 | 181.701 (2025) |
| GULIVER BEBY SRL SRL | 1962461 | 6820 | 181.661 (2025) |
| A & G QUALITY SRL SRL | 18564061 | 7020 | 181.591 (2025) |
| UNIC GEO-STRUCT S.R.L. SRL | 40854940 | 7112 | 181.580 (2025) |
| CUBIX POWER S.R.L. SRL | 49098239 | 4321 | 181.567 (2025) |
| CABINET EXPERT CONTABIL A.L.M. SRL SRL | 30539008 | 6920 | 181.560 (2025) |
| CHIRICA SRL SRL | 1966617 | 4751 | 181.542 (2025) |
| GRAND SOFTWARE CONSULTING S.R.L. SRL | 46433983 | 6210 | 181.541 (2025) |
| DENIS TOUR AVANTAJ SRL SRL | 30343094 | 4933 | 181.537 (2025) |
| BRACKET STUDIO-DENT S.R.L. SRL | 43450688 | 8623 | 181.489 (2025) |
| BOHO DESIGN STUDIO S.R.L. SRL | 49293043 | 7420 | 181.483 (2025) |
| EURO LINE SRL SRL | 9131573 | 4752 | 181.483 (2025) |
| ED VASILIANA SRL SRL | 27720518 | 5811 | 181.413 (2025) |
| B2B IASIVET S.R.L. SRL | 45208096 | 7500 | 181.411 (2025) |
| T.M.P. MIXT SRL SRL | 31081056 | 2512 | 181.400 (2020) |
| ELECTRIC SUNBEAM S.R.L. SRL | 52035990 | 4321 | 181.367 (2025) |
| DR IRINA SOLOMON S.R.L. SRL | 47807253 | 8623 | 181.329 (2025) |
| DENTIS LINE SRL SRL | 35447410 | 3250 | 181.320 (2025) |
| MEDICAL WOMAN S.R.L. SRL | 42450850 | 4646 | 181.292 (2025) |
| LEDBYAZ SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49057000 | 4791 | 181.291 (2025) |
| BRUMSTAL TERMOSAN S.R.L. SRL | 46770270 | 4322 | 181.289 (2025) |
| NG GARAGE S.R.L. SRL | 42400223 | 9531 | 181.255 (2025) |
| NEOBIZ SERVICES S.R.L. SRL | 22255099 | 7311 | 181.249 (2025) |
| MITON CONSULT SRL SRL | 14961620 | 5610 | 181.244 (2025) |
| DENIS BRAND S.R.L. SRL | 38714155 | 4712 | 181.177 (2025) |
| OSC DATA SRL SRL | 27778226 | 9511 | 181.060 (2025) |
| ANDREI TRADE SRL SRL | 9400337 | 4711 | 181.031 (2025) |
| ROCADO BIG SRL SRL | 32945649 | 4711 | 180.933 (2025) |
| B2B SISTEM TEHNIC S.R.L. SRL | 44689200 | 7112 | 180.915 (2025) |
| GENTES S.R.L. SRL | 50041635 | 9313 | 180.906 (2025) |
| ANDY-CONT HR S.R.L. SRL | 50560632 | 6920 | 180.889 (2025) |
| ASYNC MEDIA COM S.R.L. SRL | 44501100 | 6210 | 180.853 (2025) |
| EXPERT TEHNICĂ DENTARĂ S.R.L. SRL | 50158237 | 3250 | 180.786 (2025) |
| BASIC OPTIK IASI S.R.L. SRL | 45964375 | 4778 | 180.783 (2025) |
| ULTRA MASTER SERVICE S.R.L. SRL | 40298330 | 9531 | 180.736 (2025) |
| CENTRUL EDUCAŢIONAL FRĂŢIORII S.R.L. SRL | 46506341 | 8699 | 180.671 (2025) |
| PROFYGSM SRL SRL | 25379512 | 9510 | 180.662 (2025) |
| E OPTICA THREE SRL SRL | 36005521 | 4774 | 180.537 (2025) |
| EGN CONCEPT SRL SRL | 36748313 | 4120 | 180.476 (2022) |