Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 12.816 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| AD IMPACT CONSULTING S.R.L. SRL | 48070175 | 8696 | 113.397 (2025) |
| IMO IQ S.R.L. SRL | 38622680 | 6831 | 113.364 (2025) |
| RAPID PDR S.R.L. SRL | 49063826 | 9531 | 113.347 (2025) |
| BIZI KIDS S.R.L. SRL | 48936701 | 8559 | 113.340 (2025) |
| AM ADVISING S.R.L. SRL | 48408382 | 6920 | 113.301 (2025) |
| RHEA DESIGN SRL SRL | 25741280 | 3100 | 113.290 (2025) |
| FARMACIA GALENUS PĂCURARI SRL SRL | 1980166 | 4773 | 113.277 (2025) |
| ARCHIVERT STUDIO S.R.L. SRL | 46163022 | 7111 | 113.250 (2025) |
| PICCOLINO EXPRESS S.R.L. SRL | 51944208 | 4941 | 113.241 (2025) |
| DCA INNOVATION SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51546229 | 6210 | 113.217 (2025) |
| CONTA BILLING S.R.L. SRL | 48631723 | 6920 | 113.200 (2025) |
| TONIKA BEAUTY S.R.L. SRL | 48957380 | 9621 | 113.109 (2025) |
| INBOUND ONLINE MARKETING AGENCY S.R.L. SRL | 36944085 | 7311 | 113.109 (2025) |
| S & R CREATIV SRL SRL | 36703214 | 3299 | 113.098 (2025) |
| ANDREI FURNICA IMOBILIARE IASI S.R.L. SRL | 44881441 | 6831 | 113.078 (2025) |
| REMIA SAFE TAXI S.R.L. SRL | 45235228 | 4933 | 113.076 (2025) |
| PAUL CON PROJECT S.R.L. SRL | 44675280 | 7112 | 113.036 (2025) |
| LEOMAR CONSTRUCT SRL SRL | 1972848 | 6820 | 113.000 (2025) |
| NOA EXPERIENCE S.R.L. SRL | 48935714 | 9622 | 112.976 (2024) |
| FOR PEOPLE SRL SRL | 35590532 | 8559 | 112.968 (2025) |
| LIMA CL & CM SRL SRL | 9295665 | 4711 | 112.949 (2025) |
| CRISROMIS SRL SRL | 6042056 | 6920 | 112.938 (2025) |
| VERDE OAC S.R.L. SRL | 51595809 | 8121 | 112.921 (2025) |
| CRB IDEAL CONCEPT S.R.L. SRL | 49829886 | 4322 | 112.896 (2025) |
| ANDCLIM-BIT S.R.L. SRL | 52023600 | 6210 | 112.825 (2025) |
| DAN & ALEX TAXI UNU S.R.L. SRL | 43224664 | 4933 | 112.818 (2025) |
| LS LIMITED S.R.L. SRL | 44289599 | 6201 | 112.758 (2025) |
| NORALEX SRL SRL | 14266534 | 4723 | 112.726 (2025) |
| CICOMECANO S.R.L. SRL | 42868462 | 0150 | 112.714 (2025) |
| ACOLANDCONSTRUCT S.R.L. SRL | 51600085 | 4312 | 112.700 (2025) |
| SUN CONSTRUCT SRL SRL | 24349130 | 4711 | 112.697 (2025) |
| BIALE CONCEPT STIL S.R.L. SRL | 46237103 | 3109 | 112.650 (2025) |
| GRUP INSTALATII SRL SRL | 9964859 | 4322 | 112.588 (2025) |
| ARTIVO EXPERIENCE S.R.L. SRL | 51175031 | 7412 | 112.571 (2025) |
| ARTA DERMAMED SRL SRL | 37501639 | 8622 | 112.567 (2021) |
| BIZANTECLESIART SRL SRL | 32555751 | 9003 | 112.525 (2025) |
| SKY FLEET S.R.L. SRL | 49797245 | 7711 | 112.523 (2025) |
| WIZZ MEDIA S.R.L. SRL | 52535678 | 7311 | 112.500 (2025) |
| ACCENT KINETIC S.R.L. SRL | 49164995 | 8695 | 112.484 (2024) |
| V3 CONSULTING SRL SRL | 35495050 | 6220 | 112.481 (2025) |
| ART G&G SRL SRL | 15758012 | 1814 | 112.475 (2025) |
| APIS ARNIA SRL SRL | 35777310 | 1629 | 112.475 (2025) |
| TOC CONCEPT S.R.L. SRL | 50421952 | 9622 | 112.461 (2025) |
| KNG ADVISING S.R.L. SRL | 49781826 | 7022 | 112.428 (2025) |
| SCANNER DENT SRL SRL | 37464506 | 3250 | 112.411 (2024) |
| EASY&SMART IT S.R.L. SRL | 49207425 | 6220 | 112.381 (2025) |
| AQUA-T SRL SRL | 16431840 | 7112 | 112.299 (2025) |
| PITI MEDIA S.R.L. SRL | 49099471 | 7311 | 112.295 (2025) |
| GLOBAL PLAST MOLDOVA SRL SRL | 21374709 | 4690 | 112.276 (2025) |
| PITT SRL SRL | 3423536 | 9020 | 112.216 (2025) |