Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 12.816 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| UNIVERSAL IAŞI CLEAN S.R.L. SRL | 47413844 | 4520 | 95.424 (2025) |
| MYNATECH-AUTO SRL SRL | 32649368 | 4933 | 95.414 (2025) |
| INOVA ART CENTER S.R.L. SRL | 45920816 | 8559 | 95.395 (2025) |
| MONARCH SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49254753 | 6210 | 95.369 (2025) |
| NATURESERV S.R.L. SRL | 43468596 | 7219 | 95.342 (2025) |
| ARTMARK STUDIS S.R.L. SRL | 50667788 | 8552 | 95.320 (2025) |
| ATELIERUL ARTISTULUI S.R.L. SRL | 35143712 | 9012 | 95.281 (2025) |
| SALVIA ROXET SRL SRL | 6014951 | 4933 | 95.271 (2025) |
| RHEUMA ART SRL SRL | 36034012 | 8622 | 95.210 (2025) |
| OPTIMAL PRIME CONSTRUCTION S.R.L. SRL | 45247028 | 4120 | 95.195 (2025) |
| MITEA JUNIOR SRL SRL | 30840565 | 4933 | 95.182 (2025) |
| MARBOL COMPANY SRL SRL | 28189830 | 4719 | 95.168 (2025) |
| AUTOMOTIVE-SERV IAŞI SRL SRL | 36024540 | 4740 | 95.160 (2025) |
| VIDENTIS SRL SRL | 37075967 | 8623 | 95.158 (2025) |
| GIF22 MEDIA SRL SRL | 36803485 | 7311 | 95.150 (2025) |
| SEG MOTORS COMPANY S.R.L. SRL | 50464660 | 4681 | 95.130 (2025) |
| MINDFUSE S.R.L. SRL | 41210590 | 5630 | 95.120 (2025) |
| DUMICRIS INSTAL-SANITERM S.R.L. SRL | 48723908 | 4322 | 95.107 (2025) |
| XTAKES MARKETPLACE S.R.L. SRL | 52150108 | 4791 | 95.089 (2025) |
| AGRINDUS SRL SRL | 5029253 | 6210 | 95.000 (2024) |
| CONDENT CLINIC S.R.L. SRL | 49106439 | 8623 | 95.000 (2025) |
| CONFORTTERMIC S.R.L. SRL | 53048913 | 4322 | 95.000 (2025) |
| MEDIDUO S.R.L. SRL | 49763013 | 8622 | 94.990 (2025) |
| SALES CONNECTION SRL SRL | 28014553 | 7020 | 94.959 (2025) |
| AVERY CONCEPT S.R.L. SRL | 44601223 | 7413 | 94.907 (2025) |
| KUZU SRL SRL | 33586284 | 4779 | 94.880 (2025) |
| AMAS SPECIALISTS S.R.L.-D. SRL | 49565008 | 7830 | 94.863 (2024) |
| AMTRO S.R.L. SRL | 35993667 | 4740 | 94.829 (2025) |
| COPICON SERVICE SRL SRL | 12163001 | 9510 | 94.815 (2025) |
| EBI RAM TRANS S.R.L. SRL | 45402725 | 4933 | 94.804 (2025) |
| LA ROCCA SRL SRL | 12176702 | 6812 | 94.783 (2025) |
| NIKY IORDACHE MAKE-UP S.R.L. SRL | 43206749 | 9622 | 94.780 (2025) |
| SERV TAXI-YULI S.R.L. SRL | 41760089 | 4933 | 94.744 (2025) |
| ALLAD CONTENT AGENCY S.R.L. SRL | 47656045 | 7311 | 94.731 (2025) |
| DUOLENS MAGIC S.R.L. SRL | 48296483 | 7420 | 94.674 (2025) |
| CRISTAL KLIPP SRL SRL | 3637076 | 4711 | 94.671 (2025) |
| KERWOOD S.R.L. SRL | 47899672 | 1623 | 94.650 (2025) |
| KMN CANVIN S.R.L. SRL | 51548106 | 4333 | 94.650 (2025) |
| AVANBUILD CONCEPT SRL SRL | 38237145 | 4100 | 94.604 (2025) |
| INA DESIGN COMPANY SRL SRL | 17347382 | 4619 | 94.592 (2025) |
| KELLER TEH-DENT SRL SRL | 19835223 | 3250 | 94.555 (2024) |
| FOR KIDS SRL SRL | 17997733 | 5242 | 94.553 (2025) |
| IAMSATIS SRL SRL | 3635253 | 8009 | 94.551 (2022) |
| TRENDY MOLDAVIAN S.R.L. SRL | 43689813 | 7311 | 94.550 (2025) |
| PICTORUL PROGRAMATOR S.R.L. SRL | 47831642 | 6201 | 94.543 (2025) |
| DR. MORARU VERONICA-ANCA S.R.L. SRL | 45991981 | 8623 | 94.540 (2025) |
| DACO FENSTER S.R.L. SRL | 47656266 | 4120 | 94.498 (2025) |
| SOAREFĂRĂNORI S.R.L. SRL | 46736120 | 7311 | 94.490 (2025) |
| IMAGO SRL SRL | 1990143 | 6820 | 94.487 (2025) |
| AMPRENTO PLUS S.R.L. SRL | 50944110 | 4755 | 94.481 (2025) |