Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 12.818 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,8% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ARGHITRANS S.R.L. SRL | 52376319 | 4933 | 52.360 (2025) |
| TEHNO TOTAL INDUSTRY SRL SRL | 23227046 | 4619 | 52.315 (2025) |
| AXONMEDICA SRL SRL | 36467504 | 8622 | 52.306 (2017) |
| PROIECTE SI FINANTARI NERAMBURSABILE S.R.L. SRL | 43501234 | 7022 | 52.300 (2025) |
| EXANTAR SRL SRL | 28249444 | 8210 | 52.296 (2025) |
| LUCIAL CAR SRL SRL | 36718762 | 4933 | 52.226 (2025) |
| REIN CONT S.R.L. SRL | 45848710 | 6920 | 52.224 (2025) |
| ELLA HEALING CENTER S.R.L. SRL | 47823267 | 8559 | 52.180 (2025) |
| ENERPHIT S.R.L. SRL | 45932810 | 7112 | 52.082 (2025) |
| IDECOR PAŞCANI S.R.L. SRL | 39686452 | 9329 | 52.075 (2025) |
| IASI LUX 11 VIP S.R.L. SRL | 42321928 | 4933 | 52.069 (2023) |
| LOZOVEANU SRL SRL | 25017253 | 4778 | 52.067 (2022) |
| ENERGIC BAND S.R.L. SRL | 47478010 | 9020 | 52.051 (2025) |
| INGRID STEF S.R.L. SRL | 41150013 | 4932 | 52.012 (2025) |
| STICKITON SRL SRL | 32267953 | 7311 | 52.001 (2025) |
| ABART DESIGN SRL SRL | 25346248 | 7412 | 52.000 (2025) |
| IASI LUX 13 VIP S.R.L. SRL | 42303581 | 4933 | 52.000 (2025) |
| COREIDON AI S.R.L. SRL | 52962415 | 6210 | 52.000 (2025) |
| R & R CONSULTANTS S.R.L. SRL | 48339282 | 7020 | 52.000 (2025) |
| BĂLHUC CONSULTING S.R.L. SRL | 42941911 | 7330 | 52.000 (2025) |
| CRIS & TIN EXIM SRL SRL | 18037185 | 0220 | 51.996 (2025) |
| ABI LĂCRĂ TAXI SRL SRL | 31551093 | 4932 | 51.948 (2025) |
| EAE BEAUTY CONCEPT S.R.L. SRL | 41423954 | 9622 | 51.945 (2025) |
| PIN & LORI SERVGSM S.R.L. SRL | 39243331 | 4712 | 51.930 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ MEŞTEŞUGĂRESCĂ DE GRADUL 1 "ARTIZANA" SC | 1986967 | 1393 | 51.901 (2025) |
| SANITARY INSTALLVINT PRO S.R.L. SRL | 50289585 | 4322 | 51.900 (2025) |
| WATERLAND SRL SRL | 21779150 | 4619 | 51.851 (2025) |
| 2 D.E.V. TRANSPORTE S.R.L. SRL | 51229689 | 4941 | 51.850 (2025) |
| FASTNIKO SRL SRL | 16597186 | 4619 | 51.828 (2023) |
| BIZTALE CONTENT SRL SRL | 37428783 | 7311 | 51.798 (2025) |
| MATYCOM MARKET SRL SRL | 36262525 | 4711 | 51.797 (2025) |
| OLEUS PROD SRL SRL | 8003592 | 4771 | 51.778 (2025) |
| DAVID GREEN S.R.L. SRL | 49538461 | 0220 | 51.760 (2025) |
| VKM S.R.L. SRL | 39229264 | 7112 | 51.755 (2025) |
| ŞTEFANIAN CV SRL SRL | 27445868 | 4933 | 51.751 (2025) |
| OXAM COM SRL SRL | 10055844 | 4777 | 51.749 (2023) |
| AILLE S.R.L. SRL | 50764209 | 4649 | 51.722 (2025) |
| PNRB SOLUTIONS S.R.L. SRL | 48369186 | 6220 | 51.720 (2025) |
| VM MARKETING ONLINE S.R.L. SRL | 51852139 | 6391 | 51.703 (2025) |
| MONTAJ BOX S.R.L. SRL | 45827068 | 3102 | 51.695 (2025) |
| COMER SANO SRL SRL | 37452200 | 1071 | 51.691 (2025) |
| AMMA HOUSE S.R.L. SRL | 51123571 | 6420 | 51.690 (2025) |
| AXOCAR S.R.L. SRL | 48364324 | 4941 | 51.668 (2025) |
| TIMELESS TRIMS S.R.L. SRL | 51816721 | 9621 | 51.665 (2025) |
| REAL SHOPPING ONLINE S.R.L. SRL | 45652403 | 4791 | 51.647 (2025) |
| P.T. SAN INSTAL S.R.L. SRL | 40662953 | 4322 | 51.629 (2025) |
| START-UP EUROBRAND S.R.L. SRL | 27486787 | 6820 | 51.623 (2025) |
| FAMILYHOME S.R.L. SRL | 50923428 | 6810 | 51.615 (2025) |
| ÎNVĂŢĂM ENGLEZA CU MATEEA S.R.L. SRL | 46764030 | 8552 | 51.607 (2025) |
| QUALITYNEST S.R.L. SRL | 52233173 | 6210 | 51.600 (2025) |