Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 12.818 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,8% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| C & C INSURANCE SRL SRL | 38053835 | 6619 | 42.611 (2025) |
| GINA&PUIU FOOD SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51363698 | 5612 | 42.585 (2025) |
| VIINVIE S.R.L. SRL | 46326618 | 7990 | 42.554 (2025) |
| SOUND CEREMONY S.R.L. SRL | 30005590 | 9002 | 42.525 (2025) |
| LADY START CONSULTING S.R.L. SRL | 44927948 | 4618 | 42.509 (2025) |
| FXM DESIGN S.R.L. SRL | 52368138 | 7414 | 42.500 (2025) |
| MULTIMEDIA ZONE SRL SRL | 34809287 | 7311 | 42.490 (2025) |
| SPICUL-PAN SRL SRL | 18160691 | 1061 | 42.461 (2025) |
| BEAUTY BOUTIQUE GABRIELA S.R.L. SRL | 48561482 | 9622 | 42.450 (2025) |
| GRIMTALIN S.R.L. SRL | 38711280 | 6210 | 42.430 (2025) |
| ALY & PAUL FAMILY S.R.L. SRL | 41843435 | 5611 | 42.428 (2025) |
| DOPAMINA S.R.L. SRL | 43486592 | 9623 | 42.423 (2025) |
| INBOUND CONSULTING S.R.L. SRL | 42571495 | 7311 | 42.410 (2025) |
| EMMA & MIHAI SRL SRL | 36900747 | 4711 | 42.409 (2025) |
| ALIMENT DACIA SRL SRL | 6955414 | 4711 | 42.408 (2025) |
| M&O INFINIT MEDIA S.R.L. SRL | 45755530 | 7311 | 42.400 (2025) |
| CREATIV CERAMIC S.R.L. SRL | 44858066 | 4339 | 42.400 (2025) |
| NEXTGEN MARKETING S.R.L. SRL | 49565555 | 7311 | 42.390 (2024) |
| SERMARK TRANS.EU SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51333484 | 4941 | 42.371 (2025) |
| LC SMILE TECHDENT S.R.L. SRL | 46121566 | 8623 | 42.360 (2025) |
| NEWSERV HVAC SRL SRL | 27212137 | 4322 | 42.350 (2025) |
| SERVICE OPTIC SRL SRL | 9087222 | 9529 | 42.328 (2025) |
| TAXI SAVA S.R.L. SRL | 50632283 | 4933 | 42.327 (2025) |
| ARTITUDINI SRL SRL | 17654999 | 7111 | 42.307 (2025) |
| AUTOMOTIVE ENGINEERING SERVICES S.R.L. SRL | 47710063 | 6201 | 42.300 (2025) |
| AYA INSTAL EXPERT S.R.L. SRL | 51728204 | 4322 | 42.287 (2025) |
| SYK IMOBIL S.R.L. SRL | 49838833 | 6831 | 42.282 (2025) |
| LOGHIN VLAD SRL SRL | 29528145 | 4932 | 42.272 (2025) |
| ALPHA THERM SRL SRL | 1978280 | 4322 | 42.250 (2025) |
| CONTABILITATE@PAMEX S.R.L. SRL | 48829209 | 6920 | 42.250 (2025) |
| NASTISOF S.R.L. SRL | 46873380 | 4933 | 42.244 (2025) |
| RN & V SRL SRL | 31634067 | 8559 | 42.243 (2025) |
| ALISERDA S.R.L. SRL | 50062921 | 9622 | 42.220 (2025) |
| DONICI SERVICE SRL SRL | 37659222 | 9531 | 42.150 (2025) |
| ENVIROPACK ADVISING SRL SRL | 37428767 | 7499 | 42.100 (2025) |
| DID AD REM S.R.L. SRL | 42217855 | 7311 | 42.097 (2025) |
| LIANDRA SERVICE COMIMPEX SRL SRL | 30622749 | 4799 | 42.097 (2025) |
| TGA LOGISTIC SRL SRL | 33319228 | 9200 | 42.091 (2025) |
| LASER ONE S.R.L. SRL | 40505355 | 9622 | 42.082 (2025) |
| GLOBALINSTAL TECH S.R.L. SRL | 51446505 | 4321 | 42.068 (2025) |
| CORY STIL S.R.L. SRL | 47754590 | 6392 | 42.038 (2025) |
| YOU PLUS DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 45775988 | 4799 | 42.025 (2025) |
| KRIVALID SERV S.R.L. SRL | 47658518 | 8210 | 42.000 (2025) |
| FRUNZETTE BIROTICA S.R.L. SRL | 44820010 | 7020 | 42.000 (2025) |
| RCM ROT DESIGN S.R.L. SRL | 41993726 | 4120 | 42.000 (2025) |
| METALO CHIMICE INTER SRL SRL | 8086466 | 6820 | 42.000 (2025) |
| CONOF TAXI S.R.L. SRL | 46625652 | 4933 | 41.986 (2025) |
| UNGURENIS S.R.L. SRL | 43142521 | 6622 | 41.966 (2025) |
| TODICI TRANS SRL SRL | 36753255 | 4933 | 41.956 (2025) |
| M & G FORCE SRL SRL | 34972429 | 9531 | 41.955 (2025) |