Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 12.818 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,8% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| LAMBDA ENGINEERING S.R.L. SRL | 47451236 | 5590 | 12.810 (2025) |
| OPTMIARI EXPLORER S.R.L. SRL | 45770824 | 8559 | 12.796 (2025) |
| IARBA VERDE DE ACASA SRL SRL | 16746849 | 0312 | 12.793 (2025) |
| GONTABANIS SRL SRL | 13144067 | 6210 | 12.780 (2025) |
| S.E.A. IDEAS SRL SRL | 38170827 | 5320 | 12.780 (2023) |
| COSINUS SRL SRL | 15047524 | 4646 | 12.762 (2025) |
| DIVIN L & P S.R.L. SRL | 44381489 | 4933 | 12.752 (2025) |
| OM SHANTI SRL SRL | 33047085 | 4645 | 12.723 (2025) |
| VIS PETRONIUS INVEST S.R.L. SRL | 45228913 | 6831 | 12.718 (2025) |
| AUTHENTIC FIT S.R.L. SRL | 43084072 | 9313 | 12.705 (2025) |
| DRAGU INVEST SRL SRL | 14996768 | 6622 | 12.699 (2025) |
| CLICK ACADEMY S.R.L. SRL | 47728672 | 9602 | 12.699 (2025) |
| DR MARIA IANCU S.R.L. SRL | 42665395 | 8623 | 12.693 (2024) |
| SEMSOLIS S.R.L. SRL | 46901626 | 7111 | 12.692 (2025) |
| AZ GLOBAL S.R.L. SRL | 44745229 | 7020 | 12.682 (2024) |
| TAXIAUTO CMR S.R.L. SRL | 43328762 | 4932 | 12.678 (2025) |
| GRAND'S MAMMA S.R.L. SRL | 39608268 | 4933 | 12.663 (2024) |
| MANA STUDIO S.R.L. SRL | 46022260 | 1421 | 12.640 (2025) |
| OPT UNU SRL SRL | 30080087 | 3100 | 12.617 (2025) |
| TITI & FLORIN EXPERT LUCRARI S.R.L. SRL | 51580913 | 2370 | 12.609 (2025) |
| NEW SOLAR TECH S.R.L. SRL | 47807822 | 4674 | 12.600 (2025) |
| ALIM CERT SRL SRL | 25623756 | 7020 | 12.585 (2025) |
| BICHI-NET DEVELOPMENT SRL SRL | 32623104 | 8559 | 12.565 (2022) |
| MIKI NAILS SRL SRL | 36078680 | 9602 | 12.560 (2025) |
| NOR COSMETICS S.R.L. SRL | 49804024 | 4791 | 12.550 (2025) |
| GO HERBAL SRL SRL | 24027470 | 4791 | 12.525 (2016) |
| GRS TEAM S.R.L. SRL | 52837170 | 4322 | 12.515 (2025) |
| LEGAL EXPERT RO S.R.L. SRL | 47656274 | 7020 | 12.511 (2025) |
| HIGH'R SALON SRL SRL | 38310858 | 9621 | 12.511 (2025) |
| FABILIFT S.R.L. SRL | 49139967 | 3320 | 12.500 (2023) |
| DESIGNEXT S.R.L. SRL | 51927711 | 7111 | 12.500 (2025) |
| TAVAN DANE S.R.L. SRL | 42676041 | 4120 | 12.491 (2025) |
| CONILINO S.R.L. SRL | 40308698 | 8559 | 12.480 (2025) |
| LOS ANGELES CAR S.R.L. SRL | 46003404 | 4933 | 12.480 (2025) |
| PUBLIC PREST SRL SRL | 21068580 | 7311 | 12.465 (2022) |
| STILAUTO TIRES S.R.L. SRL | 25105835 | 4782 | 12.450 (2025) |
| BRANDING BOX MEDIA SERVICES S.R.L. SRL | 47868420 | 7311 | 12.448 (2025) |
| ROXY MYLY SRL SRL | 11609450 | 4711 | 12.412 (2023) |
| INTERMED PLAST S.R.L. SRL | 50137030 | 4613 | 12.400 (2025) |
| AXY EVENTS S.R.L. SRL | 50364113 | 7420 | 12.400 (2025) |
| STEF DESIGN EVENTS S.R.L. SRL | 52519346 | 1812 | 12.394 (2025) |
| SANIKENTERPRICE S.R.L. SRL | 44297370 | 5612 | 12.392 (2025) |
| TLT EXPLORE S.R.L. SRL | 49342871 | 8559 | 12.370 (2025) |
| TEST SETUP SOLUTIONS S.R.L. SRL | 47761814 | 2790 | 12.362 (2025) |
| LOG ESTATE S.R.L. SRL | 42355220 | 6812 | 12.362 (2025) |
| PROGAME ROOM SRL SRL | 36950206 | 4322 | 12.340 (2025) |
| SERVICII SPECIALE ÎN CONSTRUCŢII SRL SRL | 32687930 | 7732 | 12.338 (2024) |
| MARIS PROJECT MANAGEMENT S.R.L. SRL | 38588480 | 7112 | 12.326 (2025) |
| AUTENTIC PHOENIX S.R.L. SRL | 43675052 | 4712 | 12.266 (2025) |
| RENOV GENIAL CONSTRUCT S.R.L. SRL | 41077818 | 4120 | 12.251 (2021) |