Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 12.818 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,8% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MC 29 AGAPE SRL SRL | 7735212 | 6820 | 3.000 (2017) |
| SILVER DANY PRIME S.R.L. SRL | 46506236 | 4331 | 3.000 (2025) |
| MAJORE ART S.R.L. SRL | 45389626 | 4791 | 3.000 (2025) |
| CONSTRUCTII GRI IASI S.R.L. SRL | 39791601 | 4120 | 3.000 (2018) |
| SENSO STYLE GYM SRL SRL | 30440526 | 9313 | 3.000 (2025) |
| NATURAL IASI COOPERATIVĂ AGRICOLĂ CA | 44935169 | 4631 | 3.000 (2025) |
| Z DESIGN INVESTMENT SRL SRL | 34070582 | 4690 | 3.000 (2022) |
| KARPATIC INVENT SRL SRL | 22872507 | 7022 | 3.000 (2022) |
| AGRO POMIN S.R.L. SRL | 50034344 | 0125 | 3.000 (2025) |
| YBA INVEST SRL SRL | 35762549 | 6820 | 3.000 (2025) |
| ISARO GROUP SRL SRL | 23621465 | 6209 | 3.000 (2025) |
| GAM ACCOUNTING SERVICES S.R.L. SRL | 43768461 | 6920 | 3.000 (2025) |
| MDT RO LTD SRL SRL | 37503311 | 4520 | 3.000 (2024) |
| LOVE & GELATO S.R.L. SRL | 47451252 | 7311 | 3.000 (2025) |
| BUSINESS EXPERT AUDIT SRL SRL | 24256708 | 6920 | 3.000 (2025) |
| AGRO SOLUM SRL SRL | 30214596 | 0111 | 2.994 (2025) |
| EVA ȘI FRANCISCO S.R.L. SRL | 46764022 | 4939 | 2.987 (2023) |
| ICY FOX S.R.L. SRL | 46466328 | 5821 | 2.986 (2025) |
| MATTEHNICAL S.R.L. SRL | 48646724 | 7410 | 2.986 (2025) |
| OLARU DELIVERY S.R.L. SRL | 48263281 | 5320 | 2.981 (2025) |
| FABRICA DE TIPAR SRL SRL | 30606433 | 1812 | 2.964 (2025) |
| PISCICOLA BÂRCA SRL SRL | 32222030 | 0322 | 2.960 (2022) |
| LA DOI NUCI GABI & IOANA S.R.L. SRL | 46441536 | 4781 | 2.950 (2025) |
| NOVADERM SKIN THERAPY S.R.L. SRL | 52650197 | 8699 | 2.950 (2025) |
| GENCLINIC S.R.L. SRL | 52084233 | 8622 | 2.940 (2025) |
| LEYA SALON S.R.L. SRL | 50659599 | 9602 | 2.940 (2025) |
| GAL CONSTRUCȚII IAȘI S.R.L. SRL | 48430657 | 4100 | 2.937 (2023) |
| URBANSELL S.R.L. SRL | 50951134 | 4791 | 2.911 (2025) |
| ALMIFLOR SRL SRL | 16087454 | 4932 | 2.908 (2025) |
| EMARI S.R.L. SRL | 47853810 | 9531 | 2.895 (2024) |
| TRANSPORT CIORNEI SRL SRL | 37370401 | 4932 | 2.878 (2025) |
| WAREHOUSE DESIGN SRL SRL | 21343133 | 6210 | 2.869 (2025) |
| MY MONTESSORI SHELF S.R.L. SRL | 43851078 | 4791 | 2.861 (2025) |
| ACS MUNDIS SRL SRL | 31499840 | 4221 | 2.850 (2025) |
| SALON VISION SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51763023 | 9621 | 2.831 (2025) |
| ARN PERPETUAL VISION S.R.L. SRL | 45826330 | 7412 | 2.829 (2022) |
| NODEA S.R.L. SRL | 48847043 | 4791 | 2.826 (2025) |
| HIGH GRADE MED S.R.L. SRL | 41660900 | 7711 | 2.826 (2023) |
| MASTRAS TEACOFF SRL SRL | 37699758 | 4791 | 2.809 (2025) |
| GREEN BY ENERGY LIFESTYLE S.R.L. SRL | 50873095 | 4712 | 2.804 (2025) |
| TRACTARI AUTO RSM S.R.L. SRL | 48272590 | 5221 | 2.800 (2024) |
| MATERIALE TEXTILE CU DICHIS S.R.L. SRL | 44422341 | 4751 | 2.800 (2025) |
| ARHIGRAFIC 21 SRL SRL | 31485887 | 7111 | 2.800 (2020) |
| CHROMUS S.R.L. SRL | 51898268 | 7111 | 2.778 (2025) |
| VLADEANU ALEX SERV S.R.L. SRL | 51898276 | 9531 | 2.760 (2025) |
| BROS CAPITAL S.R.L. SRL | 39390987 | 4100 | 2.760 (2023) |
| ANI-IOAN SRL SRL | 5256019 | 4711 | 2.760 (2025) |
| FLASH MED S.R.L. SRL | 49724294 | 4791 | 2.759 (2025) |
| GOTHYC IMPEX SRL SRL | 36693552 | 4771 | 2.750 (2023) |
| B.D. BITUNIQUE S.R.L. SRL | 45228549 | 6831 | 2.750 (2025) |