Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.200 de firme active, dintre care 13.280 au depus bilanț pentru 2018 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 23,9 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 37,2% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 13,4%.
Primele trei sectoare fac 20,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.352 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.268 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| TRADUNO TECHNOLOGIES S.R.L. SRL | 33653138 | 7430 | 1.064.639 (2025) |
| AS MEDIA SRL SRL | 15228555 | 6031 | 1.064.201 (2025) |
| EAST VISION SYSTEMS SRL SRL | 17540072 | 6210 | 1.063.738 (2025) |
| PISELLI AND PARTNERS SRL SRL | 37138534 | 7320 | 1.062.996 (2025) |
| ARTIZANII CAFELEI S.R.L. SRL | 40812554 | 1083 | 1.062.755 (2025) |
| EGOLD CARS S.R.L. SRL | 48723940 | 4781 | 1.062.664 (2025) |
| IMPLANT TECH S.R.L. SRL | 47394378 | 8622 | 1.062.500 (2025) |
| NATAMZ S.R.L. SRL | 39003738 | 6310 | 1.062.057 (2025) |
| DSD HOMES S.R.L. SRL | 48681578 | 4100 | 1.061.289 (2025) |
| DYASTEFY SERV S.R.L. SRL | 51183530 | 8299 | 1.060.629 (2025) |
| EMERSON CAPITAL PARTNERS S.R.L. SRL | 30410096 | 6820 | 1.060.499 (2025) |
| IMOINVEST CONSTRUCT SRL SRL | 32858151 | 4100 | 1.059.563 (2025) |
| AEH DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 42203531 | 4100 | 1.059.498 (2025) |
| ANLI ESTETICA SRL SRL | 28487527 | 9604 | 1.059.177 (2025) |
| BRAIN MEDICAL SRL SRL | 36200042 | 8622 | 1.059.116 (2025) |
| FORTIS FOOD BAR S.R.L. SRL | 39996054 | 5630 | 1.058.876 (2025) |
| BUSINESS COMPANY NFD S.R.L. SRL | 48115072 | 4941 | 1.057.354 (2025) |
| DOREMI CAKES S.R.L. SRL | 45103324 | 1071 | 1.057.345 (2025) |
| OFTALMOTOTAL SRL SRL | 36552782 | 4774 | 1.057.232 (2025) |
| PEERS IN IT S.R.L. SRL | 45984402 | 7820 | 1.056.559 (2025) |
| DAPATECH ENGINEERING S.R.L. SRL | 48666390 | 6201 | 1.056.425 (2025) |
| SADELEC PCB SRL SRL | 32519716 | 6210 | 1.056.266 (2025) |
| MARC BEST SHOP S.R.L. SRL | 44906597 | 1812 | 1.056.260 (2025) |
| TRUEVETCARE S.R.L. SRL | 41953462 | 7500 | 1.055.852 (2025) |
| ECLIPSE INVESTMENT S.R.L. SRL | 42061194 | 6392 | 1.055.782 (2025) |
| AID GROUP IASI S.R.L. SRL | 51338775 | 6812 | 1.055.209 (2025) |
| FRANCY COMPANY SRL SRL | 31399883 | 4100 | 1.054.884 (2025) |
| DELUCI CONSMAG S.R.L. SRL | 41348550 | 4711 | 1.054.875 (2025) |
| LTI PROIECT S.R.L. SRL | 49378484 | 7112 | 1.054.383 (2025) |
| PROGANEX 2005 SRL SRL | 17886700 | 7111 | 1.053.954 (2025) |
| C&G EXPERT FLOOR SRL SRL | 33119270 | 4619 | 1.053.858 (2025) |
| LIPCAN TEAM S.R.L. SRL | 51138661 | 8230 | 1.053.320 (2025) |
| ARH-LINE STUDIO SRL SRL | 17532428 | 7111 | 1.052.367 (2025) |
| LAVY PROD SRL SRL | 16764241 | 4711 | 1.052.360 (2025) |
| LASH GROUP S.R.L. SRL | 41070380 | 4775 | 1.052.350 (2025) |
| TAAS CONSULTANCY SRL SRL | 30953211 | 8230 | 1.052.314 (2025) |
| I.O.T. HOME N.T. S.R.L. SRL | 39046135 | 6201 | 1.052.300 (2024) |
| DCONTABILITATE IAŞI S.R.L. SRL | 35359288 | 6920 | 1.051.764 (2024) |
| TOMYBV SRL SRL | 33053320 | 4673 | 1.051.675 (2025) |
| TECTONIC SOFTWARE S.R.L. SRL | 41738669 | 6201 | 1.051.466 (2025) |
| RES RESIDENCE IAŞI S.R.L. SRL | 48919506 | 6812 | 1.051.246 (2025) |
| PROVANCE MED SRL SRL | 33397714 | 8622 | 1.050.793 (2025) |
| ACT SMART PERSONAL S.R.L. SRL | 45359390 | 4100 | 1.050.784 (2025) |
| RADU FAMYLY SRL SRL | 23825473 | 4711 | 1.050.577 (2025) |
| UNICA SRL SRL | 1981072 | 6820 | 1.050.513 (2025) |
| TESTARE SRL SRL | 17078454 | 8621 | 1.050.175 (2025) |
| GOAT S.R.L. SRL | 49350521 | 5630 | 1.050.150 (2025) |
| ELEKTRO IZA KRAFT S.R.L. SRL | 47886885 | 4321 | 1.049.708 (2025) |
| EDI SI ERIKA DIVERS S.R.L. SRL | 45627051 | 4100 | 1.049.449 (2023) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ MEŞTEŞUGĂREASCĂ DE GRADUL 1 MIORIŢA IAŞI SC | 1974776 | 6820 | 1.048.844 (2025) |