Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.190 de firme active, dintre care 13.280 au depus bilanț pentru 2018 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 23,9 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 37,2% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 13,4%.
Primele trei sectoare fac 20,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.346 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.261 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| THE CORE S.R.L. SRL | 38532005 | 6201 | 473.075 (2025) |
| DENTALIA MEDICAL SRL SRL | 34717655 | 8623 | 472.724 (2025) |
| PYMA KIDS SRL SRL | 29091295 | 7420 | 472.544 (2025) |
| TOEIN 3D S.R.L. SRL | 46316967 | 9531 | 472.521 (2025) |
| DAL CONSULTING SRL SRL | 14497091 | 7020 | 472.513 (2025) |
| RVGYN S.R.L. SRL | 39650122 | 8622 | 472.511 (2024) |
| ECO FLUYDSISTEM S.R.L. SRL | 45086630 | 4322 | 472.431 (2025) |
| MIDIAL CEBO TRANS S.R.L. SRL | 42301998 | 4941 | 472.376 (2025) |
| BITHUB TEAM S.R.L. SRL | 43244980 | 6201 | 472.366 (2025) |
| OSTA ENTERPRISE S.R.L. SRL | 43509912 | 3100 | 472.354 (2025) |
| MATMAR PROJECT CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45444259 | 4120 | 472.170 (2025) |
| ALEX-CLINIC SRL SRL | 22183367 | 8622 | 472.133 (2025) |
| DOI BRAZI SRL SRL | 1939809 | 4941 | 471.949 (2024) |
| EURO MYT CONSTRUCT SRL SRL | 22164985 | 4120 | 471.897 (2020) |
| H&L INDUSTRIAL SYSTEMS S.R.L. SRL | 48786019 | 4690 | 471.842 (2025) |
| MEMORIES GIFT MAKERS S.R.L. SRL | 40501698 | 1812 | 471.605 (2025) |
| EMER ART S.R.L. SRL | 39211747 | 4100 | 471.601 (2025) |
| AYANA MARKET PROD S.R.L. SRL | 40647252 | 4711 | 471.314 (2025) |
| AB PLUS EVENTS SRL SRL | 9172069 | 8230 | 471.250 (2025) |
| CREATIVE WEBTECH HUB S.R.L. SRL | 52320369 | 7311 | 471.218 (2025) |
| SHINING CARS S.R.L. SRL | 49832636 | 9531 | 471.176 (2025) |
| ANAMARIA AM S.R.L. SRL | 50049140 | 9699 | 471.095 (2024) |
| NEVRON LINK SRL SRL | 35396227 | 8559 | 470.877 (2025) |
| ZEYNO FASHION SRL SRL | 32892986 | 4771 | 470.866 (2025) |
| SMALL ESCAPE S.R.L. SRL | 50070428 | 5510 | 470.695 (2025) |
| GYNDAY MED ART S.R.L. SRL | 41126155 | 8622 | 470.639 (2025) |
| NOVIGENIC S.R.L. SRL | 49475533 | 6210 | 470.462 (2025) |
| TOM INSTAL DESIGN SRL SRL | 31177330 | 4752 | 470.436 (2025) |
| GRANDE PUBLICITE SRL SRL | 37955414 | 1812 | 470.413 (2025) |
| ENGLEZUFOREST S.R.L. SRL | 43528027 | 0220 | 470.396 (2024) |
| VINCERA GROUP SRL SRL | 33720024 | 7022 | 470.364 (2025) |
| TEO MIH GRUP COM SRL SRL | 25269706 | 4711 | 470.358 (2025) |
| GLASTECHNIK SRL SRL | 34138289 | 4332 | 470.284 (2025) |
| EURO TRANSPORT MAC SRL SRL | 36552944 | 4941 | 469.822 (2025) |
| VENTTURE CORP SRL SRL | 21556662 | 6210 | 469.801 (2025) |
| CONA CONSTRUCT S.R.L. SRL | 40471180 | 4100 | 469.789 (2025) |
| JOY IN HEAVEN S.R.L. SRL | 39325598 | 9329 | 469.738 (2025) |
| INTELLITECHDEV S.R.L. SRL | 36835304 | 6202 | 469.528 (2022) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ DE CONSUM DE GRADUL 1 CONSUMCOOP MOVILENI SC | 15607664 | 4711 | 469.495 (2025) |
| CON TEHNOFIN SRL SRL | 34328909 | 4100 | 469.340 (2025) |
| MYTCOS SRL SRL | 16597275 | 4322 | 469.317 (2022) |
| AI4TOMORROW S.R.L. SRL | 46149885 | 6201 | 469.282 (2025) |
| IDEAL DATE 2020 S.R.L. SRL | 42503911 | 6311 | 469.235 (2020) |
| SYM-YUL SRL SRL | 3204536 | 4755 | 469.196 (2025) |
| ROUR QUALIT SERVICES S.R.L. SRL | 45035149 | 5829 | 468.998 (2025) |
| AECM TRADE GROUP S.R.L. SRL | 41046080 | 4511 | 468.979 (2025) |
| TOOLS TRADE SRL SRL | 24868103 | 4619 | 468.919 (2023) |
| FLAGAS-UPI S.R.L. SRL | 40712474 | 7500 | 468.910 (2025) |
| LAK DIAMOND IFN SRL SRL | 15781660 | 6492 | 468.897 (2025) |
| NETFORT S.R.L. SRL | 51497762 | 6310 | 468.650 (2025) |