Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 13.279 au depus bilanț pentru 2018 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 23,9 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 37,2% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 13,4%.
Primele trei sectoare fac 20,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| FLORĂRIA EVEI S.R.L. SRL | 48151431 | 4776 | 230.949 (2025) |
| MLC GAMES S.R.L. SRL | 42770471 | 7711 | 230.918 (2024) |
| OLIGROUP S.R.L. SRL | 51280380 | 4712 | 230.863 (2025) |
| MOSSO TRANS SRL SRL | 30540207 | 4683 | 230.782 (2025) |
| S.B. SOFTWARE CONSULTING S.R.L. SRL | 47373723 | 6210 | 230.763 (2025) |
| POJI TRANS S.R.L. SRL | 48874170 | 4941 | 230.761 (2025) |
| SRA WHITE S.R.L. SRL | 47736683 | 8230 | 230.735 (2025) |
| CANAPELUX S.R.L. SRL | 39221325 | 3100 | 230.720 (2024) |
| ORTODENT CRIS S.R.L. SRL | 42122321 | 8623 | 230.700 (2025) |
| ALSIM IMPEX SRL SRL | 4190463 | 4941 | 230.688 (2025) |
| REZIDENT IMOBIL SRL SRL | 38333878 | 4941 | 230.670 (2025) |
| RAM FORTER INDUSTRY S.R.L. SRL | 41925411 | 2599 | 230.664 (2025) |
| VALENTIN MGB BUILDING S.R.L. SRL | 47135853 | 4120 | 230.645 (2025) |
| URBAN AUTOVIP S.R.L. SRL | 45496070 | 8553 | 230.615 (2025) |
| CHRIS BARBER S.R.L. SRL | 41261151 | 9621 | 230.566 (2025) |
| WOLF LINE CNC S.R.L. SRL | 41649430 | 2553 | 230.515 (2025) |
| TDL PROIECT IAŞI S.R.L. SRL | 39770633 | 7112 | 230.500 (2025) |
| ARHIPUNCT SRL SRL | 25246230 | 7111 | 230.500 (2025) |
| GIF ACCOUNTING TECHNOLOGY S.R.L. SRL | 45485488 | 6920 | 230.447 (2025) |
| NETER CONSULTING SRL SRL | 32638300 | 8299 | 230.370 (2025) |
| HEN TERMO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 49098263 | 4120 | 230.320 (2025) |
| GOSPOTERM ART S.R.L. SRL | 40874581 | 2511 | 230.295 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ DE CONSUM DE GRADUL 1 CONSUMCOOP TOMEŞTI SC | 15397830 | 4711 | 230.252 (2025) |
| MAGVELOPER S.R.L. SRL | 51630310 | 6210 | 230.127 (2025) |
| ESCAPE PARTY & GAMES S.R.L. SRL | 47128821 | 9329 | 230.119 (2025) |
| ROCK MIND CAPITAL S.R.L. SRL | 44968433 | 8559 | 230.080 (2025) |
| SVB IT SERVICES S.R.L. SRL | 47953852 | 6310 | 230.050 (2025) |
| LIDERO PROIECT SRL SRL | 18114997 | 7112 | 230.019 (2025) |
| ENDOLIFE-CONSULTING CENTER S.R.L. SRL | 45667641 | 8622 | 230.012 (2025) |
| SPARKLY S.R.L. SRL | 49404982 | 7311 | 230.000 (2025) |
| MARLIV TREND CONSTRUCŢII S.R.L. SRL | 40493650 | 4120 | 230.000 (2025) |
| ZARVO PREST SRL SRL | 6048180 | 4712 | 229.966 (2025) |
| OBGYN-CARE SRL SRL | 36879386 | 8622 | 229.946 (2025) |
| PAUL & ANCA EXPRESS S.R.L. SRL | 42149262 | 4931 | 229.911 (2025) |
| ILVION SRL SRL | 8885242 | 4711 | 229.886 (2025) |
| ELITE MG SRL SRL | 21407890 | 7112 | 229.850 (2025) |
| HUŢANU MĂDĂLIN S.R.L. SRL | 44118297 | 4711 | 229.816 (2025) |
| REB STORE S.R.L. SRL | 52642798 | 4711 | 229.814 (2025) |
| ORL PRAXIS S.R.L. SRL | 48360837 | 8622 | 229.765 (2025) |
| RO DESIGN STUDIO SRL SRL | 20873930 | 7112 | 229.764 (2025) |
| ANISOR C.M. SRL SRL | 15228741 | 4646 | 229.763 (2025) |
| DRIBLING ARENA S.R.L. SRL | 46830460 | 9311 | 229.744 (2025) |
| WEB TECH S.R.L. SRL | 49466233 | 6201 | 229.714 (2024) |
| CREATIVITY BARBERSHOP S.R.L. SRL | 44994530 | 9621 | 229.703 (2025) |
| CIOLEX S.R.L. SRL | 52329570 | 4712 | 229.688 (2025) |
| EUROLUXUS SRL SRL | 16299414 | 4650 | 229.683 (2025) |
| ALUMOND SRL SRL | 35309840 | 4683 | 229.616 (2025) |
| ANY CROCHET S.R.L. SRL | 40755963 | 4791 | 229.574 (2025) |
| LUCY-LAURA SRL SRL | 7241189 | 4771 | 229.556 (2025) |
| TEHNIC KAMIN S.R.L. SRL | 46753023 | 8122 | 229.552 (2025) |