Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 13.279 au depus bilanț pentru 2018 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 23,9 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 37,2% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 13,4%.
Primele trei sectoare fac 20,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| URMAS TRADE SRL SRL | 17205248 | 4711 | 164.811 (2025) |
| NETCONSULT SRL SRL | 15363829 | 8621 | 164.758 (2025) |
| SAFE INSTALL COMPANY S.R.L. SRL | 39384446 | 4322 | 164.752 (2025) |
| MARUNT ONLINE S.R.L. SRL | 47037430 | 4791 | 164.716 (2025) |
| COPY TECH SRL SRL | 20120770 | 9511 | 164.693 (2025) |
| SEMPER SEMPER PRO VOBIS S.R.L. SRL | 44707586 | 4711 | 164.684 (2024) |
| DRASEC S.R.L. SRL | 51333492 | 6622 | 164.681 (2025) |
| GELOSTAR SRL SRL | 5433579 | 4711 | 164.646 (2025) |
| VOICE BOOK SRL SRL | 34062903 | 7739 | 164.636 (2025) |
| THREE TIMES V. S.R.L. SRL | 47886877 | 4711 | 164.600 (2025) |
| KING CLOVER S.R.L. SRL | 47451171 | 8299 | 164.558 (2025) |
| TESCUDENT S.R.L. SRL | 50772708 | 8623 | 164.544 (2025) |
| MITZIMED S.R.L. SRL | 46030069 | 8622 | 164.496 (2025) |
| BLUE PARTY SRL SRL | 21626733 | 4619 | 164.472 (2025) |
| EURONET COM SRL SRL | 13306142 | 5610 | 164.471 (2025) |
| AGNES FLORI SI CAFEA S.R.L. SRL | 51137453 | 5630 | 164.463 (2025) |
| CONJAS S.R.L. SRL | 51095684 | 6391 | 164.459 (2025) |
| CENTRUL CEX IASI S.R.L. SRL | 39661920 | 8210 | 164.435 (2025) |
| FITBYDIMA S.R.L. SRL | 46188060 | 9313 | 164.409 (2025) |
| MATRIX DIGITAL S.R.L. SRL | 32099167 | 4740 | 164.397 (2025) |
| SPORT WAY S.R.L. SRL | 48459432 | 8551 | 164.379 (2025) |
| ROEXCONT SRL SRL | 23272195 | 6920 | 164.350 (2025) |
| PRO-ENDO S.R.L. SRL | 50497020 | 8622 | 164.292 (2025) |
| SOLIDAR ARBORA SRL SRL | 30990236 | 1412 | 164.291 (2025) |
| LEMON TRUST SRL SRL | 29404554 | 6820 | 164.250 (2025) |
| ROYAL EGG FARM S.R.L. SRL | 45242691 | 0147 | 164.244 (2022) |
| SIRENA - ECO SRL SRL | 4305091 | 4711 | 164.204 (2025) |
| DOCNEXT S.R.L. SRL | 52673590 | 6392 | 164.187 (2025) |
| OSIRA S.R.L. SRL | 52659625 | 4791 | 164.155 (2025) |
| GREYBOX CREATIVE S.R.L. SRL | 48573967 | 7311 | 164.114 (2025) |
| NAMING IS BELIEVING S.R.L. SRL | 42603520 | 7311 | 164.108 (2025) |
| NYMO SOLUTIONS S.R.L. SRL | 42484127 | 6210 | 164.105 (2025) |
| AFA OL SRL SRL | 30271206 | 7420 | 164.003 (2025) |
| B-COM ENGINEERING S.R.L. SRL | 46531167 | 7112 | 164.000 (2025) |
| MONALISA SRL SRL | 1961164 | 4771 | 164.000 (2025) |
| EUROFIN CONSTRUCT S.R.L. SRL | 49331856 | 4725 | 164.000 (2025) |
| CIVIL TECH S.R.L. SRL | 48784786 | 7112 | 163.999 (2025) |
| MOFT TRANSPORT S.R.L. SRL | 40442915 | 4941 | 163.990 (2025) |
| DARA MARIAGE SRL SRL | 31385837 | 4712 | 163.980 (2025) |
| RESURSE UMANE IASI S.R.L. SRL | 39608250 | 7320 | 163.949 (2025) |
| ROMALP INGINERIE S.R.L. SRL | 51497754 | 7112 | 163.940 (2025) |
| BEN COS CONSTRUCT SRL SRL | 28265407 | 4100 | 163.914 (2025) |
| MASTEROK S.R.L. SRL | 51258927 | 4100 | 163.852 (2025) |
| DELUXE UNLIMITED S.R.L. SRL | 48979893 | 6039 | 163.843 (2025) |
| RAYMOND STYLE JUNIOR SRL SRL | 11409109 | 6820 | 163.803 (2025) |
| SIMA STEFAB LOGISTIC S.R.L. SRL | 51346123 | 4941 | 163.801 (2025) |
| GIJ CONCEPT S.R.L. SRL | 40758137 | 4110 | 163.800 (2025) |
| AMO CONSULTING SRL SRL | 21132870 | 7112 | 163.800 (2025) |
| TRIO CONSULTING SRL SRL | 17147864 | 7022 | 163.793 (2025) |
| ARAL CAR SRL SRL | 34418971 | 4932 | 163.783 (2025) |