Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 13.281 au depus bilanț pentru 2018 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 23,9 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 37,2% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 13,4%.
Primele trei sectoare fac 20,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PRIMERA.COM SRL SRL | 17962964 | 6622 | 85.902 (2025) |
| TECHDRILL PROJECT S.R.L. SRL | 47226960 | 7112 | 85.900 (2025) |
| VIO TRANS MIXT SRL SRL | 15383257 | 4711 | 85.883 (2025) |
| ACARIS ASIST S.R.L. SRL | 43475402 | 6622 | 85.881 (2025) |
| ÎMBUCURĂTOR S.R.L. SRL | 42196760 | 9012 | 85.850 (2025) |
| REIFEN MARKT SRL SRL | 27747173 | 9531 | 85.847 (2025) |
| EVENTS BY NOROC S.R.L. SRL | 39968895 | 4933 | 85.842 (2025) |
| ELITE AUTO CENTER S.R.L. SRL | 51177164 | 4781 | 85.834 (2025) |
| ROR-ROXANA SRL SRL | 36744753 | 4933 | 85.786 (2025) |
| INVESTIŢIE ÎN SĂNĂTATE SRL SRL | 36778187 | 4791 | 85.776 (2025) |
| VOROCRIS AUTO SERV SRL SRL | 37278325 | 6812 | 85.767 (2025) |
| ZO KRAFT S.R.L. SRL | 41701163 | 7414 | 85.754 (2025) |
| ADG PRINTFORM SRL SRL | 26077083 | 1812 | 85.745 (2023) |
| CONVERT SRL SRL | 1990070 | 6820 | 85.719 (2025) |
| XUU S.R.L. SRL | 47458102 | 9531 | 85.688 (2025) |
| ULTRAPROTRANS SRL SRL | 36504556 | 4933 | 85.685 (2025) |
| TNA SMART CONSULTING S.R.L. SRL | 46343511 | 6622 | 85.683 (2025) |
| AXS VISION S.R.L. SRL | 52185289 | 5320 | 85.665 (2025) |
| FRATII OANCEA CONSTRUCTII S.R.L. SRL | 43352388 | 4120 | 85.660 (2025) |
| MINI-EDY DANCE STUDIO S.R.L. SRL | 48165160 | 8552 | 85.633 (2025) |
| VM CITYHOOKAH S.R.L. SRL | 44477525 | 6820 | 85.628 (2025) |
| AGRO BUSINESS PRODUCTION S.R.L. SRL | 44422392 | 0111 | 85.600 (2025) |
| SCR TOTAL INSTAL S.R.L. SRL | 51338783 | 4322 | 85.600 (2025) |
| ECO AMBALAJE RECYCLE SRL SRL | 28021429 | 3821 | 85.578 (2025) |
| BUILD TRADE SOLUTION S.R.L. SRL | 44903647 | 4791 | 85.558 (2025) |
| DENTEMA S.R.L. SRL | 47628207 | 3250 | 85.535 (2025) |
| QAPEX S.R.L. SRL | 51051440 | 6210 | 85.534 (2025) |
| MADE TO FIT S.R.L. SRL | 41245539 | 9529 | 85.520 (2025) |
| RGR EXPRESS S.R.L. SRL | 50305575 | 4941 | 85.497 (2025) |
| HYDROCLIMA CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42770480 | 4322 | 85.465 (2025) |
| BIAMADI TRIO S.R.L. SRL | 40516095 | 5611 | 85.452 (2025) |
| VELART ROUTIER S.R.L. SRL | 45755506 | 4941 | 85.452 (2025) |
| ALTER CENTRE SRL SRL | 29808307 | 8552 | 85.440 (2025) |
| DUNNA OVI BEST S.R.L. SRL | 48482052 | 4933 | 85.400 (2025) |
| SINCOS MEDICAL S.R.L. SRL | 41724426 | 8621 | 85.372 (2025) |
| BITFLAVTECH S.R.L. SRL | 49996710 | 6201 | 85.303 (2025) |
| TATARU MONUMENT S.R.L. SRL | 41161756 | 2370 | 85.300 (2025) |
| MSASERV SRL SRL | 37312877 | 4120 | 85.300 (2025) |
| CLUB CĂLINA SRL SRL | 35123774 | 5630 | 85.278 (2025) |
| COTOVANU ENGINEERING CONSULTING S.R.L. SRL | 42149289 | 7112 | 85.245 (2025) |
| OPTIMATHR COMPUTING SOLUTIONS S.R.L. SRL | 44190179 | 6210 | 85.240 (2025) |
| PDG S.R.L. SRL | 48078861 | 4791 | 85.238 (2025) |
| SABI LOGISTIC & CO S.R.L. SRL | 39993511 | 5225 | 85.208 (2025) |
| TECONSULT SMART SRL SRL | 38076375 | 7311 | 85.206 (2025) |
| MARYMOD PRODUCTION S.R.L. SRL | 39482266 | 1421 | 85.204 (2025) |
| LIGOL FACTORY SRL SRL | 35336608 | 4690 | 85.190 (2025) |
| DEBONUS S.R.L. SRL | 52419487 | 4740 | 85.165 (2025) |
| SOLOVOV FAMILY S.R.L. SRL | 51642366 | 4777 | 85.163 (2025) |
| SILVESTRU PHOTO ART S.R.L. SRL | 41761580 | 7420 | 85.150 (2025) |
| GLOBAL DATA HAVEN S.R.L. SRL | 51063569 | 6391 | 85.150 (2025) |