Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 13.281 au depus bilanț pentru 2018 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 23,9 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 37,2% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 13,4%.
Primele trei sectoare fac 20,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MOTOR WORKS ALEX S.R.L. SRL | 45932802 | 4520 | 71.910 (2025) |
| DÂRJAN COMPANY SRL SRL | 38228295 | 4771 | 71.875 (2025) |
| PAXS CONSULTANŢĂ S.R.L. SRL | 41276403 | 7020 | 71.853 (2025) |
| PILOTEST-VICOLEANU S.R.L. SRL | 45194012 | 7120 | 71.828 (2025) |
| BAR DE FLORE S.R.L. SRL | 40598052 | 5630 | 71.827 (2025) |
| GIBIS SOLUTION SRL SRL | 29449572 | 4932 | 71.822 (2025) |
| NEXATRIX S.R.L. SRL | 51412006 | 7420 | 71.808 (2025) |
| UNICO EMPIRE S.R.L. SRL | 44899007 | 8559 | 71.804 (2025) |
| MAUS STORE SRL SRL | 28123780 | 4711 | 71.785 (2025) |
| MURACLAS JES SRL SRL | 37179291 | 4789 | 71.780 (2025) |
| STOMPAZ SRL SRL | 10474893 | 8623 | 71.776 (2025) |
| M&D MOBILIER UNIC S.R.L. SRL | 45656987 | 3109 | 71.767 (2025) |
| LUSNET DIGITAL S.R.L. SRL | 50625324 | 7311 | 71.733 (2025) |
| SUPERSASHA SRL SRL | 23226997 | 4771 | 71.700 (2025) |
| AMG IMOBILIARE IAŞI S.R.L. SRL | 41673039 | 6831 | 71.700 (2025) |
| MALU TRANS S.R.L. SRL | 50108263 | 4932 | 71.695 (2025) |
| LORYGIL FAM SRL SRL | 26766479 | 4725 | 71.681 (2025) |
| ITP AND TAHO CHECK S.R.L. SRL | 47745088 | 7120 | 71.679 (2025) |
| BONOM SRL SRL | 3205655 | 4711 | 71.650 (2023) |
| MAO ENGINEERING SERVICES S.R.L. SRL | 45055375 | 7111 | 71.600 (2025) |
| FLY LIVIU-RADU S.R.L. SRL | 45933093 | 4932 | 71.580 (2025) |
| VORALIN SOLUTION ESTATE S.R.L. SRL | 45133686 | 6831 | 71.568 (2024) |
| ATEK TRUST SRL SRL | 34588518 | 4331 | 71.557 (2025) |
| IUSTIN HR CONSULTING S.R.L. SRL | 41335496 | 4740 | 71.534 (2025) |
| FLOAREA SOARELUI SRL SRL | 5200344 | 1623 | 71.530 (2024) |
| DIGITAL WEB VISION S.R.L. SRL | 52450288 | 6310 | 71.526 (2025) |
| ELA SRL SRL | 1966013 | 4772 | 71.516 (2025) |
| PLASTPROD SRL SRL | 6782593 | 1396 | 71.502 (2025) |
| DETECTIVI PARTICULARI-INVESTIGAŢII PRIVATE SRL SRL | 32092924 | 8001 | 71.500 (2025) |
| MIHCIVILE S.R.L. SRL | 49190358 | 7112 | 71.500 (2025) |
| COSTI ELECTRO CONSULTING S.R.L. SRL | 52598137 | 4618 | 71.489 (2025) |
| OFYSOFT S.R.L. SRL | 50055444 | 6622 | 71.488 (2025) |
| EDIL VAMION CONSTRUCT S.R.L. SRL | 43821930 | 4120 | 71.440 (2025) |
| THE EXCLUSIV BEAUTY S.R.L. SRL | 48919530 | 9622 | 71.437 (2025) |
| RP AUTOMOBILE S.R.L. SRL | 48180127 | 4781 | 71.413 (2025) |
| AUTO EXPRESS DRIVE-RS S.R.L. SRL | 51248273 | 8553 | 71.407 (2025) |
| MABO INVEST SRL SRL | 22514053 | 4619 | 71.401 (2025) |
| TITANTRUCKWASH S.R.L. SRL | 51887099 | 9531 | 71.361 (2025) |
| VICO-TRO BUILDING S.R.L. SRL | 50370204 | 4333 | 71.335 (2025) |
| BALI TRANS TAX S.R.L. SRL | 51106139 | 4933 | 71.324 (2025) |
| IDEIS DATA EXPERT S.R.L. SRL | 39337037 | 7020 | 71.300 (2025) |
| BCARP PRODUCTION S.R.L. SRL | 51536128 | 7420 | 71.280 (2025) |
| ASAVEI FLORIN S.R.L. SRL | 49677621 | 4933 | 71.264 (2025) |
| TIMTEX NOVA S.R.L. SRL | 42809768 | 1431 | 71.247 (2022) |
| LA VIE BOHEME S.R.L. SRL | 51925575 | 6820 | 71.240 (2025) |
| TEX CHEMICAL SRL SRL | 17477013 | 4641 | 71.235 (2025) |
| MVI DENTMARK S.R.L. SRL | 52609775 | 8623 | 71.225 (2025) |
| ORTOSONIC SRL SRL | 35283287 | 8622 | 71.225 (2025) |
| ABA IMOBILIS S.R.L. SRL | 40353214 | 6831 | 71.224 (2023) |
| SYMY STIL SRL SRL | 13747734 | 6492 | 71.194 (2025) |