Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 13.281 au depus bilanț pentru 2018 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 23,9 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 37,2% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 13,4%.
Primele trei sectoare fac 20,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| D.M.S. TOPBUILD S.R.L. SRL | 52608958 | 6812 | 48.953 (2025) |
| AKOTEC S.R.L. SRL | 33798155 | 7739 | 48.920 (2025) |
| ACLA STUDIO S.R.L. SRL | 49071942 | 4622 | 48.887 (2025) |
| AGUILAR S.R.L. SRL | 52545248 | 6210 | 48.869 (2025) |
| DIGITAL - CONSULTANTS S.R.L. SRL | 42315160 | 6210 | 48.861 (2025) |
| OANA STOM DENT SRL SRL | 37327541 | 8623 | 48.853 (2025) |
| ART BUILD BUSINESS SRL SRL | 28388434 | 7111 | 48.839 (2025) |
| VONAVIRAL COM SRL SRL | 28716752 | 4711 | 48.823 (2025) |
| ANDLIN COMPANY IASI S.R.L. SRL | 48068019 | 4939 | 48.821 (2025) |
| IRIMIA RECRUITMENT S.R.L. SRL | 51412014 | 7820 | 48.810 (2025) |
| MIGDARIA SRL SRL | 34059134 | 4100 | 48.800 (2025) |
| ELPIS MGP S.R.L. SRL | 50681723 | 7311 | 48.800 (2025) |
| CAMILAR SMILE S.R.L. SRL | 51128820 | 8623 | 48.790 (2025) |
| CO RE SI SRL SRL | 1964942 | 4100 | 48.781 (2025) |
| BARBER'S SRL SRL | 15345130 | 9602 | 48.780 (2025) |
| CUPTORUL MAGIC S.R.L. SRL | 52233351 | 5611 | 48.752 (2025) |
| NEK INSTAL S.R.L. SRL | 50143007 | 4322 | 48.683 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ MEŞTEŞUGĂREASCĂ DE GRADUL I "MARYAS" SC | 28310915 | 6820 | 48.654 (2025) |
| AUTOSAD MOLDOVA S.R.L. SRL | 50314468 | 3100 | 48.635 (2025) |
| GABI MUR COMPANY SRL SRL | 16843965 | 9621 | 48.580 (2023) |
| BVG LEMN S.R.L. SRL | 40376188 | 3109 | 48.571 (2025) |
| ZIZY TECH S.R.L. SRL | 42274460 | 6201 | 48.567 (2022) |
| TRAINER ACC S.R.L. SRL | 48408366 | 9313 | 48.564 (2025) |
| APPIT IASI SRL SRL | 37983147 | 6210 | 48.549 (2025) |
| ROBERTOTIPS S.R.L. SRL | 52376548 | 7499 | 48.530 (2025) |
| MICRON LABORATORY CENTER S.R.L. SRL | 39325610 | 3250 | 48.515 (2025) |
| DIMIA MEDICAL S.R.L. SRL | 43439078 | 8622 | 48.479 (2025) |
| ADMINIS LOCUINŢE GOLD S.R.L. SRL | 52262144 | 6832 | 48.462 (2025) |
| VERITAS EDUCATION CENTER S.R.L. SRL | 48801160 | 8560 | 48.460 (2024) |
| ALTERNATIV TRANSFORM SRL SRL | 36401771 | 8559 | 48.457 (2025) |
| SPECIAL INDUSTRY S.R.L. SRL | 46307683 | 4712 | 48.451 (2025) |
| WOOD BASE S.R.L. SRL | 40434513 | 1629 | 48.450 (2024) |
| INTERSA PREMIER SRL SRL | 36840971 | 4650 | 48.446 (2025) |
| NOVOTEX SRL SRL | 8390863 | 1421 | 48.434 (2025) |
| DYACOMLINE SRL SRL | 28197337 | 9621 | 48.406 (2025) |
| CDA & CSE S.R.L. SRL | 50108581 | 4939 | 48.406 (2025) |
| REAL MARKETING AGENCY S.R.L. SRL | 41356650 | 7311 | 48.400 (2025) |
| ZAG CONSULTING S.R.L. SRL | 16268060 | 6910 | 48.380 (2025) |
| AUTO OLTEANU S.R.L. SRL | 52327022 | 8553 | 48.380 (2025) |
| ASARIA IMOBILIARE S.R.L. SRL | 51836842 | 6831 | 48.379 (2025) |
| ILTUDY S.R.L. SRL | 47691956 | 4669 | 48.360 (2025) |
| A & S EXPERT CONSULTING SRL SRL | 38290068 | 6920 | 48.350 (2023) |
| NYK CLUB SRL SRL | 18982927 | 5630 | 48.329 (2025) |
| MELISA TRAVEL SRL SRL | 37201291 | 4933 | 48.327 (2025) |
| ROA - MEDICAL SUPERVISION S.R.L. SRL | 44775890 | 8622 | 48.317 (2024) |
| MEC MEDIA CONSULTING SRL SRL | 37955406 | 7020 | 48.300 (2025) |
| SNY S.R.L. SRL | 47789742 | 9531 | 48.296 (2025) |
| EVWOOD PRODUCT S.R.L. SRL | 46106922 | 3100 | 48.292 (2025) |
| ADMINIS LOCUINŢE MEGA S.R.L. SRL | 52262233 | 6832 | 48.290 (2025) |
| DR. AVADANEI- ORTHO CLINIC S.R.L. SRL | 50598343 | 8690 | 48.268 (2025) |