Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 13.281 au depus bilanț pentru 2018 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 23,9 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 37,2% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 13,4%.
Primele trei sectoare fac 20,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MAX COMMUNICATIONS SRL SRL | 18580768 | 6190 | 39.947 (2025) |
| TBO TECH CENTER S.R.L. SRL | 49191469 | 3250 | 39.945 (2025) |
| BRAINING-NOW SRL SRL | 38208131 | 8559 | 39.919 (2025) |
| EVELINA BUSINESS S.R.L. SRL | 51329416 | 9621 | 39.915 (2025) |
| VEN INSTAL BUILD S.R.L. SRL | 42990078 | 4321 | 39.887 (2025) |
| VIPINVEST SPOT S.R.L. SRL | 46537534 | 6831 | 39.857 (2025) |
| CEX THERAPY S.R.L. SRL | 52077910 | 8699 | 39.850 (2025) |
| GENERATOR FORTE CĂTĂLIN S.R.L. SRL | 49725443 | 4120 | 39.850 (2024) |
| CENTRUL DE PREGĂTIRE POLITEHNICA IAŞI SRL SRL | 24445413 | 7022 | 39.835 (2025) |
| GO START TAXI S.R.L. SRL | 47945892 | 4933 | 39.783 (2025) |
| NUTRISTUDIO S.R.L. SRL | 47884523 | 8699 | 39.757 (2025) |
| LUCIFER V.D. SRL SRL | 5345094 | 4932 | 39.707 (2025) |
| MACALB S.R.L. SRL | 52297355 | 8699 | 39.703 (2025) |
| ETALON BY M.M. S.R.L. SRL | 47841069 | 5610 | 39.700 (2025) |
| QESPERT SRL SRL | 37816939 | 6920 | 39.695 (2025) |
| COLOUR'S SHOW SRL SRL | 27464517 | 9621 | 39.675 (2022) |
| B2B NATION S.R.L. SRL | 46370672 | 7020 | 39.651 (2025) |
| OPTIMUS CONSULTING SRL SRL | 16801315 | 7020 | 39.648 (2025) |
| HOLISTIC MEDCARE S.R.L. SRL | 51254526 | 8230 | 39.640 (2025) |
| C&M FITNESS S.R.L. SRL | 51158839 | 9313 | 39.620 (2025) |
| RIF CONFECŢII METALICE S.R.L. SRL | 46968952 | 2511 | 39.605 (2025) |
| CREDART 2009 SRL SRL | 25362910 | 9003 | 39.600 (2025) |
| FIRST RIDE S.R.L. SRL | 52150183 | 4933 | 39.594 (2025) |
| EURO SPEED TRANSIT S.R.L. SRL | 51670420 | 4939 | 39.576 (2025) |
| RXD DESIGN S.R.L. SRL | 49870907 | 1812 | 39.558 (2025) |
| STREATERS INVESTMENT S.R.L. SRL | 50972765 | 6812 | 39.551 (2025) |
| MOX INSTAL SERV S.R.L. SRL | 40115727 | 4322 | 39.550 (2025) |
| CINEVISION S.R.L. SRL | 46199034 | 5911 | 39.521 (2025) |
| DAVIPEDIA S.R.L. SRL | 43032103 | 6820 | 39.500 (2025) |
| DETALII DE LUX SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51123601 | 9622 | 39.499 (2025) |
| PLOPII FĂRĂ SOŢ RESIDENCE S.R.L. SRL | 39512480 | 4100 | 39.496 (2025) |
| EASYCHESS LESSONS S.R.L. SRL | 45967916 | 8559 | 39.466 (2025) |
| DOCTOR BUDURCĂ-CHIRURGIE ESTETICĂ SRL SRL | 36064749 | 8622 | 39.425 (2025) |
| TOP CONSULT SRL SRL | 15615659 | 6820 | 39.412 (2025) |
| ISOCIF SRL SRL | 30320279 | 4619 | 39.402 (2025) |
| L & C BUŞCĂ SRL SRL | 37370452 | 4941 | 39.400 (2025) |
| UPGRADE BEAUTY S.R.L. SRL | 48609130 | 9602 | 39.400 (2025) |
| MIADMI TOP S.R.L. SRL | 44478660 | 4711 | 39.384 (2025) |
| CREATIVE X S.R.L. SRL | 43030170 | 8210 | 39.372 (2025) |
| PIZZA HLINCEA S.R.L. SRL | 52651745 | 5611 | 39.370 (2025) |
| STOP CADRU S.R.L. SRL | 39245090 | 7420 | 39.333 (2021) |
| ELIZE SRL SRL | 7168916 | 7112 | 39.309 (2025) |
| SAVA SUVAC ȘTEFAN S.R.L. SRL | 48170824 | 8551 | 39.300 (2025) |
| BEEFAST GNA DESING S.R.L. SRL | 42578957 | 4120 | 39.260 (2025) |
| LEKTOR ELT CENTRE S.R.L. SRL | 44935266 | 8559 | 39.251 (2025) |
| BAZILUC FOTO & FILMS S.R.L. SRL | 40161359 | 7420 | 39.250 (2022) |
| COFRA CONCRETE S.R.L. SRL | 49830490 | 4100 | 39.230 (2025) |
| RODERMA PLATINUM S.R.L. SRL | 41738715 | 9623 | 39.215 (2025) |
| OPTIMEX SRL SRL | 4107060 | 6820 | 39.200 (2025) |
| NEAR YOU S.R.L. SRL | 51869700 | 6391 | 39.180 (2025) |