Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 15.711 au depus bilanț pentru 2019 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,5 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 40,8% sub media țării. Față de 2018, cifra de afaceri a crescut cu 19,3%.
Primele trei sectoare fac 19,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| SLIM SRL SRL | 21509741 | 4933 | 93.717 (2025) |
| VERONICA MORARU NAILS S.R.L. SRL | 43058316 | 8559 | 93.709 (2023) |
| TENDA DECOR SRL SRL | 22743740 | 4771 | 93.702 (2025) |
| BRIM CONT-EXPERT S.R.L. SRL | 38594520 | 6920 | 93.685 (2025) |
| GTI COMPANY SRL SRL | 14402920 | 6920 | 93.660 (2025) |
| AUTOZAN S.R.L. SRL | 51781607 | 4933 | 93.657 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ MEŞTEŞUGĂREASCĂ (SCM) DE GRADUL 1 "MISS EMA" SC | 9261042 | 1413 | 93.636 (2020) |
| NOW BOARDING S.R.L. SRL | 50042177 | 7912 | 93.628 (2025) |
| ONE STAR FASHION S.R.L. SRL | 51595850 | 4771 | 93.626 (2025) |
| THERMO AMBIENTAL S.R.L. SRL | 44154141 | 4322 | 93.614 (2023) |
| WIN-EUROPE SRL SRL | 36905795 | 6820 | 93.558 (2025) |
| ANDREEA LINE SRL SRL | 28588670 | 4711 | 93.544 (2023) |
| ALIS SERVICE SRL SRL | 10196975 | 4771 | 93.515 (2025) |
| SAVAS TAXI S.R.L. SRL | 39467967 | 4933 | 93.474 (2025) |
| CRIOLIFE TERAPY SRL SRL | 37887786 | 8695 | 93.399 (2025) |
| SOTERIUS SRL SRL | 37284483 | 7112 | 93.385 (2025) |
| AUTO STAR ATESTAT SRL SRL | 31214330 | 8559 | 93.353 (2025) |
| CARAMELL-STYLE SRL SRL | 34681284 | 4771 | 93.352 (2025) |
| THINKOUT INSIGHTS S.R.L. SRL | 41248713 | 6201 | 93.330 (2020) |
| RAZTEH TAX SRL SRL | 28691674 | 4932 | 93.326 (2025) |
| TERMOVID21 IASI S.R.L. SRL | 44395859 | 3700 | 93.325 (2025) |
| PAUL PANAINTE TRANSCOM SRL SRL | 37177860 | 4932 | 93.322 (2025) |
| DEFINITY AGENCY S.R.L. SRL | 43144808 | 7410 | 93.300 (2025) |
| RELIABIZ S.R.L. SRL | 51079891 | 3312 | 93.263 (2025) |
| ONYX REAL ESTATE S.R.L. SRL | 41085080 | 6831 | 93.263 (2025) |
| GREANA 90 S.R.L. SRL | 42311029 | 4933 | 93.214 (2025) |
| BEȘLEAGĂ DANY CONSTRUCTOR S.R.L. SRL | 45207465 | 4299 | 93.200 (2025) |
| SEMBYON S.R.L. SRL | 52043071 | 6210 | 93.200 (2025) |
| PROMOROLA ADVERTISING S.R.L. SRL | 39749844 | 7311 | 93.189 (2025) |
| GRIT ARCHITECTURE S.R.L. SRL | 50471497 | 7111 | 93.183 (2025) |
| EPIC CREATIVE S.R.L. SRL | 39263258 | 7410 | 93.167 (2025) |
| RC SUUS FORTUNA S.R.L. SRL | 40510327 | 7420 | 93.164 (2025) |
| LA TĂTARU SRL SRL | 22778845 | 4711 | 93.156 (2025) |
| CRILIA GROUP SRL SRL | 29808374 | 8559 | 93.120 (2025) |
| VEXIS S.R.L. SRL | 51063615 | 7112 | 93.100 (2025) |
| EVOOWEB SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49689197 | 6201 | 93.080 (2025) |
| AGRICULTORUL SRL SRL | 6402228 | 4711 | 93.069 (2025) |
| ARCADE LUMINOASE S.R.L. SRL | 39777402 | 2790 | 93.068 (2025) |
| FIRE GRILL S.R.L. SRL | 47006522 | 5611 | 93.003 (2025) |
| ALEXANDRU PIA 2021 S.R.L. SRL | 44334673 | 4120 | 92.990 (2025) |
| CONTA SMART EXPERT S.R.L. SRL | 47401831 | 6920 | 92.949 (2025) |
| DAVSTEFSUM S.R.L. SRL | 41168606 | 6310 | 92.936 (2025) |
| ADLEO & IUL SRL SRL | 35946339 | 4932 | 92.935 (2025) |
| MHL OFFICE S.R.L. SRL | 36172880 | 6831 | 92.900 (2025) |
| M.A-NAIL ACADEMY S.R.L. SRL | 48848367 | 9622 | 92.847 (2025) |
| VIO-2003 SRL SRL | 15702461 | 4711 | 92.846 (2025) |
| LEO GARAGE S.R.L. SRL | 50268060 | 9531 | 92.840 (2025) |
| MANOLACHI TAX SRL SRL | 38290106 | 4933 | 92.834 (2025) |
| PRO-PLUS SRL SRL | 8428216 | 4642 | 92.824 (2025) |
| LAMBAN TRANS S.R.L. SRL | 48296521 | 4941 | 92.800 (2025) |