Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 15.712 au depus bilanț pentru 2019 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,5 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 40,8% sub media țării. Față de 2018, cifra de afaceri a crescut cu 19,3%.
Primele trei sectoare fac 19,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PANIPAT CEREAL S.R.L. SRL | 42021238 | 1041 | 48.251 (2025) |
| EUROAF INVESTMENT GROUP S.R.L. SRL | 39570325 | 1421 | 48.250 (2025) |
| JAN-CONTAX SRL SRL | 32513675 | 4933 | 48.212 (2025) |
| MARIE CLAIRE PUBLISHING S.R.L. SRL | 48288170 | 7311 | 48.202 (2025) |
| MAF LOGISTIK SRL SRL | 34439982 | 4933 | 48.196 (2024) |
| FAGIC S.T. SRL SRL | 9227610 | 4673 | 48.180 (2025) |
| PANTERA SRL SRL | 1995728 | 9603 | 48.141 (2025) |
| LIZUKA TAXI S.R.L. SRL | 46154482 | 4933 | 48.141 (2025) |
| AMATTO KITCHEN S.R.L. SRL | 45869276 | 4647 | 48.126 (2025) |
| NEXEL S.R.L. SRL | 51728409 | 3320 | 48.100 (2025) |
| BRAVE CAPITAL TRUST S.R.L. SRL | 46318593 | 6820 | 48.097 (2025) |
| MELIDEN IAȘI S.R.L. SRL | 52717378 | 8121 | 48.074 (2025) |
| MADA AUTO S.R.L. SRL | 47451180 | 4932 | 48.073 (2025) |
| PRO GEOSOLIS S.R.L. SRL | 44973480 | 7112 | 48.050 (2024) |
| DOOR-KAT CONSTRUCT PROJECT S.R.L. SRL | 44813480 | 6831 | 48.048 (2025) |
| ONODIAB MED S.R.L. SRL | 49456884 | 8622 | 48.035 (2025) |
| LYLY-KAMY SRL SRL | 6448918 | 6820 | 48.000 (2025) |
| EURO MODERN CONSTRUCT SRL SRL | 23071310 | 4100 | 48.000 (2025) |
| RED GENES S.R.L. SRL | 39457610 | 8622 | 48.000 (2025) |
| KINGDOR SRL SRL | 8177211 | 6820 | 48.000 (2025) |
| STRATOS STRATEGIES S.R.L. SRL | 50799495 | 7311 | 48.000 (2025) |
| AS OVIPETRANS SRL SRL | 25815824 | 4941 | 48.000 (2025) |
| HORTICOLA SRL SRL | 1957287 | 6820 | 48.000 (2025) |
| NEC ELECTRON SRL SRL | 1967418 | 6820 | 48.000 (2025) |
| FARCAS MARIAN CONSTRUCT S.R.L. SRL | 43098337 | 0141 | 47.991 (2025) |
| REVERSE GAMING S.R.L. SRL | 49955078 | 4791 | 47.981 (2025) |
| DRAGOŞ GAMES S.R.L. SRL | 48993022 | 5630 | 47.958 (2025) |
| CAMIDO FIRST S.R.L. SRL | 41150005 | 9020 | 47.925 (2025) |
| AUTO DETAILING PDR S.R.L. SRL | 48519607 | 9531 | 47.920 (2025) |
| GENERAL EL GRECO IMPEX SRL SRL | 13710212 | 4644 | 47.908 (2025) |
| BECOMING YOU CONSULTING S.R.L. SRL | 48328127 | 7022 | 47.900 (2025) |
| ALGEOTECH DESIGN S.R.L. SRL | 40242534 | 7112 | 47.874 (2025) |
| MECHEREŞ HAIR CONCEPT S.R.L. SRL | 52047197 | 9621 | 47.871 (2025) |
| DELTA DOI TRANS SRL SRL | 30716223 | 4933 | 47.868 (2025) |
| C.I.T. PIESE CENTRALE SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 36011957 | 4332 | 47.861 (2017) |
| NURO GROUP S.R.L. SRL | 49457910 | 5630 | 47.802 (2025) |
| IRIMOBIL RENT 4 ALL SRL SRL | 28265423 | 6831 | 47.800 (2025) |
| MIHAILOVICI & POSTELNICU INVESTIŢII S.R.L. SRL | 40538182 | 6820 | 47.782 (2025) |
| AETIC BEBETO SRL SRL | 8428690 | 4771 | 47.760 (2025) |
| ANDREI INSTAL ONE S.R.L. SRL | 51411329 | 4322 | 47.757 (2025) |
| ICU TERAPEUT S.R.L. SRL | 43607562 | 8699 | 47.745 (2025) |
| VIZI FOOD S.R.L. SRL | 42226683 | 5610 | 47.735 (2023) |
| LIVAS-COM SRL SRL | 21440080 | 9621 | 47.705 (2025) |
| MOVTRACT S.R.L. SRL | 50537079 | 4941 | 47.692 (2025) |
| MEM-VLAD-SEBI-GYON SRL SRL | 37860454 | 4932 | 47.690 (2025) |
| ARTSHELL S.R.L. SRL | 41541798 | 7490 | 47.685 (2025) |
| OLTALI S.R.L. SRL | 47956620 | 7022 | 47.681 (2024) |
| AKIMON GROUP S.R.L. SRL | 33538937 | 7420 | 47.676 (2025) |
| OFTAGETOPTIK S.R.L. SRL | 39195722 | 4774 | 47.634 (2025) |
| E.M.I. ANALYTICS S.R.L. SRL | 52410437 | 7020 | 47.628 (2025) |