Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.200 de firme active, dintre care 17.313 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.352 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.268 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| BALASTIERA AMI S.R.L. SRL | 43926693 | 0812 | 1.100.000 (2025) |
| MATHEO-ERIK SRL SRL | 25873574 | 4711 | 1.099.757 (2025) |
| MI VIDIS S.R.L. SRL | 39777445 | 8622 | 1.099.581 (2025) |
| V-SHUSHU TRANSPORT S.R.L. SRL | 51194106 | 4941 | 1.098.873 (2025) |
| RIAMA SRL SRL | 1996243 | 1071 | 1.098.862 (2025) |
| DEVELBOX S.R.L. SRL | 45378309 | 6201 | 1.098.804 (2025) |
| ROLAND FOOD SRL SRL | 35118557 | 1071 | 1.098.274 (2025) |
| INKARK RETAIL S.R.L. SRL | 38508112 | 4764 | 1.097.947 (2024) |
| WANTSOME SRL SRL | 38437186 | 7810 | 1.097.519 (2025) |
| DR. ANGHELE DENTAL HUB S.R.L. SRL | 46561486 | 8623 | 1.097.110 (2025) |
| MATECS SRL SRL | 3635571 | 4773 | 1.096.821 (2025) |
| POKER ARENA INC S.R.L. SRL | 32185799 | 5630 | 1.096.495 (2025) |
| DANTE DENT SRL SRL | 36645725 | 8623 | 1.095.550 (2025) |
| GAS GIANT S.R.L. SRL | 49955043 | 4941 | 1.095.260 (2025) |
| ROELLACRIS CONNECT S.R.L. SRL | 51176320 | 4778 | 1.094.791 (2025) |
| E.DOC CENTER S.R.L. SRL | 40505371 | 6310 | 1.094.368 (2025) |
| AIM MANAGEMENT CONSTRUCT PROIECT SRL SRL | 30167400 | 7112 | 1.093.995 (2025) |
| TRAVEL TODAY CONSULTING SRL SRL | 27860520 | 7912 | 1.093.699 (2025) |
| IOAN-TRANS SRL SRL | 16261452 | 4941 | 1.093.217 (2025) |
| WILDFOXVET SRL SRL | 23364205 | 7500 | 1.092.425 (2024) |
| DALIA SI RADU SRL SRL | 15827422 | 4712 | 1.091.672 (2024) |
| FIRECODE CONSULTING S.R.L. SRL | 44453780 | 7112 | 1.091.374 (2025) |
| SPICUL 2000 SRL SRL | 1939906 | 1061 | 1.090.403 (2025) |
| ISPAN TRADING S.R.L. SRL | 42731987 | 4100 | 1.090.397 (2025) |
| MARCEL VALY SRL SRL | 8151416 | 4711 | 1.090.158 (2025) |
| S.I.R. PROIECT S.R.L. SRL | 35941722 | 7112 | 1.089.979 (2025) |
| L & G FLEXIBLE NETWORK SRL SRL | 26494242 | 4100 | 1.089.638 (2025) |
| SYSTEM SAT SRL SRL | 8400479 | 4730 | 1.088.631 (2025) |
| PRO V & M ENGINEERING S.R.L. SRL | 48601684 | 7112 | 1.088.143 (2025) |
| MAC CAMPER S.R.L. SRL | 41936348 | 6812 | 1.087.939 (2025) |
| DOMVIS CONSTRUCT S.R.L. SRL | 50809050 | 4120 | 1.086.077 (2025) |
| PRIME TECH SOLUTIONS SRL SRL | 36579478 | 6210 | 1.085.102 (2025) |
| DAN VIORICA DAN 53 PLUS S.R.L. SRL | 40425035 | 4683 | 1.084.802 (2025) |
| AUTO MEC ALL S.R.L. SRL | 43054624 | 4520 | 1.084.734 (2025) |
| ERO RESTAURI SRL SRL | 37042650 | 6812 | 1.084.610 (2025) |
| FIS-RADU-DAVID SRL SRL | 29444680 | 4339 | 1.084.415 (2025) |
| MARWA TRAVEL SRL SRL | 14706449 | 0150 | 1.084.129 (2025) |
| PRIME GP S.R.L. SRL | 43059800 | 4100 | 1.083.975 (2025) |
| WOSPAL SRL SRL | 31676631 | 4120 | 1.083.409 (2025) |
| IRRA COMPANY S.R.L. SRL | 40677814 | 9531 | 1.083.300 (2025) |
| EXPERT RENOV BAT S.R.L. SRL | 46038119 | 4100 | 1.083.276 (2025) |
| EDIL LAR SRL SRL | 30957361 | 4100 | 1.083.094 (2024) |
| ALL4THEM S.R.L. SRL | 47658526 | 4791 | 1.082.878 (2025) |
| ALETOF BUSINESS S.R.L. SRL | 39661903 | 5610 | 1.082.562 (2025) |
| VELTEX SRL SRL | 10618352 | 5610 | 1.082.517 (2025) |
| ANTICARIAT URSU S.R.L. SRL | 36085121 | 4761 | 1.082.373 (2025) |
| LOGGIA DECOR S.R.L. SRL | 38587302 | 4683 | 1.082.217 (2025) |
| SARUMAN S.R.L. SRL | 47407745 | 7420 | 1.082.215 (2025) |
| SERENIS SRL SRL | 1983979 | 4619 | 1.081.666 (2025) |
| OPTIKREN SRL SRL | 35402108 | 8622 | 1.081.392 (2025) |