Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 17.309 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| RAVIEM S.R.L. SRL | 50300454 | 8552 | 272.957 (2025) |
| BRAINSTORMI LEARNING S.R.L. SRL | 48744536 | 4712 | 272.863 (2025) |
| MEDICAL PHYSICS CONSULTING SRL SRL | 32858232 | 7112 | 272.770 (2025) |
| HASMAHAUS S.R.L. SRL | 39353660 | 7111 | 272.764 (2025) |
| KEIBISOFT S.R.L. SRL | 48339304 | 6210 | 272.753 (2025) |
| AL & PVC DOORS WINDOWS S.R.L. SRL | 45624861 | 4332 | 272.733 (2025) |
| TRUST STEPS S.R.L. SRL | 48393087 | 4100 | 272.722 (2024) |
| DENT-ART-CLINIC SRL SRL | 31479591 | 8623 | 272.684 (2025) |
| ART IN MOTION S.R.L. SRL | 43320866 | 8552 | 272.564 (2025) |
| ROBIAM COMPANY SRL SRL | 17784514 | 4711 | 272.523 (2025) |
| ROSIMPEX COM SRL SRL | 3199090 | 6820 | 272.489 (2025) |
| NEO PROIECT SRL SRL | 15605493 | 7111 | 272.449 (2025) |
| URBICA FRUMOASA S.R.L. SRL | 49521176 | 6832 | 272.349 (2025) |
| NEW GLASS ROMAN S.R.L. SRL | 42133568 | 4520 | 272.189 (2025) |
| COM-FEL-PROD SRL SRL | 12138024 | 4639 | 272.183 (2025) |
| DR. KARINA PANAITE S.R.L. SRL | 49564940 | 8622 | 272.169 (2025) |
| SUNGREEN ENERGY S.R.L. SRL | 46214096 | 4321 | 272.169 (2025) |
| LUMEA PRICHINDEILOR S.R.L. SRL | 48197587 | 8510 | 272.167 (2025) |
| TECH WAVE SERVICES S.R.L. SRL | 49148884 | 6820 | 272.147 (2025) |
| OXY TRANS LOGISTICS S.R.L. SRL | 47917566 | 4941 | 272.141 (2024) |
| IOV BEST TEAM S.R.L. SRL | 50129657 | 7022 | 272.100 (2025) |
| GLAM DUOSERV S.R.L. SRL | 42337932 | 4100 | 272.072 (2025) |
| ATAC SRL SRL | 1961199 | 6820 | 272.070 (2025) |
| GECO-AUDIT SRL SRL | 9192759 | 6920 | 272.050 (2025) |
| STUDENTHELP S.R.L. SRL | 41405842 | 6831 | 272.047 (2025) |
| VICTORBY CONSTRUCT S.R.L. SRL | 49911390 | 4120 | 272.000 (2024) |
| MICO EXPERT S.R.L. SRL | 50574921 | 4619 | 272.000 (2025) |
| LCC ENDOIMAG S.R.L. SRL | 47797320 | 8622 | 272.000 (2025) |
| SMOKENBOYS S.R.L. SRL | 49565539 | 4726 | 271.951 (2025) |
| BANK ADVISORS S.R.L. SRL | 50300535 | 6619 | 271.894 (2025) |
| ALPHA STYLE ESTETIC S.R.L. SRL | 50650727 | 9602 | 271.850 (2025) |
| ION MATRANS SRL SRL | 20950463 | 4941 | 271.842 (2025) |
| LZR GREEN S.R.L. SRL | 46231011 | 6619 | 271.807 (2025) |
| FORKLIFT LOGISTIC S.R.L. SRL | 41485329 | 4669 | 271.800 (2025) |
| ALFA CLIMA SRL SRL | 33627902 | 4322 | 271.781 (2025) |
| PRODESIGN WOOD S.R.L. SRL | 48028421 | 1612 | 271.746 (2025) |
| PRICOPIULY CONSTRUCT S.R.L. SRL | 41181168 | 4120 | 271.705 (2025) |
| L&C PARTENER BIROTICA S.R.L. SRL | 50681707 | 8210 | 271.700 (2025) |
| OPTICA VANATOARE S.R.L. SRL | 50685512 | 4791 | 271.690 (2025) |
| FUN CLUB SEBI S.R.L. SRL | 51190830 | 8559 | 271.687 (2025) |
| SUMI M.V.SERV SRL SRL | 15383389 | 4711 | 271.684 (2025) |
| GOOD START UP S.R.L. SRL | 40602129 | 4100 | 271.581 (2025) |
| COMPANIA DE CURATENIE PRIMAVERII S.R.L. SRL | 49798070 | 8121 | 271.579 (2025) |
| HBY ENDODONTICS S.R.L. SRL | 45266526 | 8623 | 271.560 (2025) |
| ELLBO SRL SRL | 1978905 | 6820 | 271.500 (2025) |
| RADAR TRANS S.R.L. SRL | 50035188 | 4939 | 271.396 (2024) |
| THE PLATES S.R.L. SRL | 45935183 | 8240 | 271.273 (2024) |
| STAVARACHE-MUNTENI S.R.L. SRL | 38884591 | 4711 | 271.258 (2025) |
| SNAP DRAGON SRL SRL | 14946484 | 4771 | 271.253 (2025) |
| OMINI CARDIO S.R.L. SRL | 47937377 | 8622 | 271.245 (2025) |