Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 17.309 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| GLOBALCORP S.R.L. SRL | 42567982 | 7022 | 184.767 (2025) |
| DAVARO SRL SRL | 34496228 | 4100 | 184.755 (2024) |
| RENATTE SKIN ESTHETICS S.R.L. SRL | 51046487 | 9622 | 184.751 (2025) |
| SECURELINE INNOVATION S.R.L. SRL | 50671118 | 8009 | 184.743 (2025) |
| THRIVING ENERGY S.R.L. SRL | 41472329 | 7320 | 184.708 (2025) |
| MIRAED CONSULT DRUM S.R.L. SRL | 43377137 | 7112 | 184.700 (2025) |
| WIN ACCOUNT S.R.L. SRL | 51188333 | 6920 | 184.700 (2025) |
| AIM ARCHITECTS S.R.L. SRL | 40320713 | 7022 | 184.646 (2025) |
| MCOZAC SCALING SOLUTIONS S.R.L. SRL | 46955618 | 5829 | 184.600 (2025) |
| ALCHEMY CLUB S.R.L. SRL | 46098706 | 8559 | 184.595 (2025) |
| AYURVEDIC MEDICA SRL SRL | 32002204 | 2120 | 184.574 (2025) |
| IASI CHIRIE RO S.R.L. SRL | 41494912 | 6832 | 184.522 (2025) |
| IULIAN NIL TRANS S.R.L. SRL | 44493512 | 4933 | 184.510 (2025) |
| PURPLE FASHION S.R.L. SRL | 49518502 | 4771 | 184.473 (2024) |
| BELLAUTO DIACRIS S.R.L. SRL | 43784742 | 4933 | 184.452 (2025) |
| OCTOBER COFFEE S.R.L. SRL | 39463159 | 4725 | 184.438 (2025) |
| AOP CONSULTING S.R.L. SRL | 48480779 | 6619 | 184.435 (2025) |
| LIV PROSPER SRL SRL | 26719264 | 4712 | 184.418 (2025) |
| DASH BOARD MANAGEMENT SRL SRL | 29073302 | 6421 | 184.390 (2025) |
| CONSILIERE ÎN ASIGURĂRI ŞI INVESTIŢII S.R.L. SRL | 42817450 | 6622 | 184.358 (2025) |
| EBAA CAR SRL SRL | 30904260 | 9531 | 184.348 (2025) |
| DEGAMARK LOGISTICS S.R.L. SRL | 51314911 | 5226 | 184.300 (2025) |
| DAMOS EUROTRANS SRL SRL | 15670408 | 4933 | 184.298 (2025) |
| EDINA FASHION S.R.L. SRL | 49705225 | 4771 | 184.225 (2025) |
| ENOVIS SYSTEMS S.R.L. SRL | 38622701 | 6210 | 184.212 (2025) |
| MERTIC SRL SRL | 21154010 | 4120 | 184.211 (2025) |
| NARCISA FITNESS S.R.L. SRL | 39643990 | 8551 | 184.200 (2025) |
| FAST-BAKERY S.R.L. SRL | 41046099 | 6820 | 184.166 (2025) |
| SEMPERVIVA BIOHEALTH SRL SRL | 38084351 | 4719 | 184.133 (2025) |
| GOR MIXT SRL SRL | 8428569 | 5630 | 184.131 (2025) |
| ANTREPRENOR. EU SRL SRL | 29465241 | 7020 | 184.081 (2025) |
| DOUBLEWEB S.R.L. SRL | 33461140 | 6210 | 184.074 (2025) |
| GLOBAL INTERMED SRL SRL | 5787010 | 6831 | 184.062 (2025) |
| FISHIKAWA S.R.L. SRL | 39339070 | 7112 | 184.038 (2025) |
| NTW.TRAINING S.R.L. SRL | 51910060 | 9623 | 184.036 (2025) |
| COACHING PEOPLE S.R.L. SRL | 39811083 | 7820 | 184.035 (2025) |
| OC PROJECT S.R.L. SRL | 52077856 | 7111 | 184.016 (2025) |
| MARADIS AGROTECH S.R.L. SRL | 39728183 | 0111 | 183.942 (2025) |
| JADE METEOR SRL SRL | 17260129 | 4933 | 183.845 (2025) |
| TONILESSI S.R.L. SRL | 49366412 | 9609 | 183.780 (2024) |
| FAIVI SRL SRL | 1968189 | 4712 | 183.748 (2025) |
| MOFT COPT SRL SRL | 37673561 | 1071 | 183.728 (2025) |
| TREIDOI PROFI S.R.L. SRL | 52195711 | 8001 | 183.725 (2025) |
| ASPEN CLUB S.R.L. SRL | 49106331 | 8891 | 183.720 (2025) |
| KUPPA COFFEE SHOP S.R.L. SRL | 51270351 | 5630 | 183.716 (2025) |
| MARIDOR MARKET SRL SRL | 25509027 | 6820 | 183.647 (2025) |
| ACIPRO 93 SRL SRL | 3634703 | 5630 | 183.611 (2025) |
| ESSENZIALE DECO SRL SRL | 35784938 | 1421 | 183.575 (2025) |
| METRIC ARHITECTURA DESIGN S.R.L. SRL | 45848630 | 7111 | 183.550 (2025) |
| ALRISE S.R.L. SRL | 51531147 | 4771 | 183.520 (2025) |