Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 17.311 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PIATRA DECOR IAŞI S.R.L. SRL | 39229132 | 2370 | 84.379 (2025) |
| APTISKILL S.R.L. SRL | 41176846 | 8559 | 84.311 (2025) |
| CURIOUS CAT SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51068841 | 7911 | 84.304 (2025) |
| EVOMEDICA SRL SRL | 34204510 | 8622 | 84.300 (2025) |
| EKC TOP DRIVE S.R.L. SRL | 48758353 | 4933 | 84.289 (2025) |
| ANALYTIC STRATEGIES S.R.L. SRL | 50438903 | 6220 | 84.227 (2025) |
| ARTCONSTRUCT MOLD S.R.L. SRL | 48134171 | 4120 | 84.213 (2025) |
| ESTETMED OFFICE S.R.L. SRL | 42760001 | 9622 | 84.211 (2025) |
| SERVICE GSM BASTIB S.R.L. SRL | 38594580 | 4740 | 84.210 (2025) |
| SINEMA LOGISTIC S.R.L. SRL | 40115719 | 9002 | 84.194 (2025) |
| G & A DESIGN DISTRICT SOLUTION S.R.L. SRL | 46537542 | 6311 | 84.162 (2022) |
| TIPOFLEX SRL SRL | 6658502 | 1812 | 84.154 (2025) |
| AIRINEI TAXI SRL SRL | 28420802 | 4933 | 84.152 (2025) |
| MIHĂITA SI IOANA S.R.L. SRL | 43240481 | 1071 | 84.145 (2025) |
| IMPECABIL MARA SRL SRL | 36932196 | 8121 | 84.130 (2025) |
| STEPWAY ONLINE S.R.L. SRL | 48134155 | 4791 | 84.126 (2025) |
| ADELFIA RGA SRL SRL | 32354669 | 4619 | 84.064 (2025) |
| FDJ 2129 S.R.L. SRL | 44274091 | 4711 | 84.056 (2025) |
| EMI UNIC BUSINESS S.R.L. SRL | 45750843 | 4771 | 84.001 (2025) |
| ELVIOR SRL SRL | 1960304 | 4711 | 84.000 (2025) |
| ENVISION DIAGNOSTICS S.R.L. SRL | 47619411 | 8622 | 84.000 (2025) |
| EUROAGRIPIES SRL SRL | 17563530 | 4778 | 83.966 (2024) |
| AMO ADVANCED SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49502131 | 6201 | 83.958 (2025) |
| DENISA IMPEX SRL SRL | 17622113 | 4711 | 83.952 (2025) |
| PNG - MODERNNIC S.R.L. SRL | 43670292 | 4120 | 83.888 (2025) |
| DIRALEX S.R.L. SRL | 50683546 | 4711 | 83.877 (2025) |
| AUTO AXEL SERVICE SRL SRL | 20434713 | 4520 | 83.863 (2025) |
| LVS KARMA SPA S.R.L. SRL | 40337383 | 9623 | 83.846 (2023) |
| CLB CODEWISE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49444928 | 6201 | 83.839 (2025) |
| DARIMED CENTER S.R.L. SRL | 50546557 | 9623 | 83.835 (2025) |
| STUDIO GETA SRL SRL | 23604073 | 9621 | 83.817 (2025) |
| FAMILY STYLE S.R.L. SRL | 52442080 | 4778 | 83.811 (2025) |
| VASITAM TAX S.R.L. SRL | 38718246 | 4933 | 83.809 (2025) |
| AUTOTODO GEORGIANA SRL SRL | 27289149 | 4520 | 83.786 (2025) |
| REACTIVE HUB SOLUTIONS S.R.L. SRL | 51248621 | 6210 | 83.775 (2025) |
| MTC LUX TAXI S.R.L. SRL | 45398012 | 4932 | 83.772 (2025) |
| VAST FOOD S.R.L. SRL | 50352500 | 5610 | 83.726 (2025) |
| COLLABORATIVE SELLING S.R.L. SRL | 51433319 | 7820 | 83.716 (2025) |
| GBRL METAL CONSTR SERVICES S.R.L. SRL | 40728934 | 3320 | 83.704 (2025) |
| ATRD RO INVEST S.R.L. SRL | 51031125 | 3230 | 83.700 (2025) |
| EXCEPTO RO SRL SRL | 28900622 | 8110 | 83.648 (2025) |
| CAMELEON MARK S.R.L. SRL | 47572564 | 7311 | 83.647 (2025) |
| RELAX HOME S.R.L. SRL | 47848571 | 5520 | 83.634 (2024) |
| OVI-LOL TAXI S.R.L. SRL | 41428404 | 4933 | 83.633 (2025) |
| MIRIAL EDIL SRL SRL | 38250616 | 4100 | 83.530 (2025) |
| KARRO I&O SRL SRL | 14496975 | 1812 | 83.512 (2025) |
| FASHION EPIC SHOP S.R.L. SRL | 45674029 | 1812 | 83.509 (2025) |
| BIBAS-SIMEX SRL SRL | 37827113 | 6820 | 83.500 (2025) |
| MITUBO SRL SRL | 26620480 | 9602 | 83.483 (2024) |
| DR.CRISTINA VICOL S.R.L. SRL | 52019219 | 8622 | 83.473 (2025) |