Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 17.311 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ARTIS SOFT CT S.R.L. SRL | 48955550 | 6220 | 44.140 (2025) |
| GREUCEANU INVEST SRL SRL | 24192191 | 4711 | 44.134 (2025) |
| CASA ECO INOVAŢII S.R.L. SRL | 52110073 | 2361 | 44.056 (2025) |
| AYAN DONER S.R.L. SRL | 43111290 | 5610 | 44.015 (2025) |
| NOBIL DORIS SRL SRL | 16704690 | 7911 | 44.000 (2024) |
| ARGUS QUANT S.R.L. SRL | 45401070 | 6210 | 44.000 (2023) |
| AVANGARDA DESCHISĂ S.R.L. SRL | 39875850 | 9020 | 44.000 (2025) |
| C.F.T.-GLOBAL S.R.L. SRL | 52425101 | 4933 | 43.983 (2025) |
| UNIVERS PRACTIC SRL SRL | 17532630 | 4711 | 43.982 (2025) |
| EDILIN BEAUTY S.R.L. SRL | 40367635 | 9623 | 43.980 (2025) |
| CD & STAR SRL SRL | 31649769 | 4711 | 43.955 (2025) |
| CFM SOLID FAMILY S.R.L. SRL | 46490318 | 4939 | 43.939 (2024) |
| VALI SHOP SRL SRL | 8069066 | 4711 | 43.905 (2025) |
| M & C EXPERT AUDIT SRL SRL | 35590370 | 6920 | 43.850 (2025) |
| BOSÂNCEANU IRINA S.R.L. SRL | 38134387 | 8623 | 43.840 (2025) |
| DISTINCT BUSINESS S.R.L. SRL | 42285701 | 7311 | 43.815 (2025) |
| KINESIS SANA S.R.L. SRL | 40192940 | 8699 | 43.808 (2025) |
| ROMA RODA SRL SRL | 3912770 | 6820 | 43.805 (2025) |
| SIA CRYSTAL SRL SRL | 38452607 | 8010 | 43.800 (2025) |
| ONYX DEN'S SRL SRL | 17611637 | 5611 | 43.800 (2025) |
| SERAPHIMIA SRL SRL | 37378120 | 9003 | 43.796 (2024) |
| PIRAMIDA COMP SRL SRL | 14907000 | 6831 | 43.795 (2025) |
| CYP TIMCAR S.R.L. SRL | 45616001 | 4933 | 43.781 (2025) |
| STELARIS INVEST S.R.L. SRL | 51412030 | 4712 | 43.743 (2025) |
| PAMEX SERVICII ADMINISTRATIVE S.R.L. SRL | 51239062 | 8210 | 43.732 (2025) |
| PIKA BESTE S.R.L. SRL | 44775955 | 7430 | 43.712 (2023) |
| IDEA PROVIDER SRL SRL | 16359842 | 7020 | 43.702 (2017) |
| URBAN MASSIVE CONSTRUCT SRL SRL | 29843762 | 4100 | 43.686 (2022) |
| AUTO MARY JUNIOR S.R.L. SRL | 44595148 | 8553 | 43.680 (2025) |
| MEDAL COM TRANSPORT SRL SRL | 31499777 | 4941 | 43.675 (2025) |
| ORTHOHAUS DENTAL S.R.L. SRL | 45286248 | 8623 | 43.663 (2025) |
| STO TRANS S.R.L. SRL | 51967325 | 4933 | 43.659 (2025) |
| RUN PNEU SRL SRL | 30919619 | 4520 | 43.650 (2023) |
| BRIGHTEST DAY S.R.L. SRL | 46134493 | 6220 | 43.640 (2025) |
| OFFICIAL CAR S.R.L. SRL | 43546724 | 9531 | 43.592 (2024) |
| LIFETIME PILATES S.R.L. SRL | 41346274 | 9313 | 43.590 (2025) |
| ORIGEN MOLECULAR S.R.L. SRL | 42587335 | 8622 | 43.558 (2025) |
| ALEX TRANS COM SRL SRL | 22331013 | 4933 | 43.542 (2025) |
| ACTIVE PLAYING S.R.L. SRL | 38692073 | 3240 | 43.541 (2025) |
| MARSUPIU S.R.L. SRL | 36158975 | 4712 | 43.513 (2025) |
| INVENT EVOLUTION S.R.L. SRL | 49679100 | 6210 | 43.502 (2025) |
| CAROLINA YNFINITY CONSTRUCT S.R.L. SRL | 49773483 | 4100 | 43.473 (2025) |
| ONE FIT MARY S.R.L. SRL | 43172492 | 9319 | 43.450 (2025) |
| KEMIFARMA SRL SRL | 12495272 | 7500 | 43.430 (2024) |
| RC KIDS MED S.R.L. SRL | 44372510 | 8622 | 43.428 (2025) |
| DTA ADVANCE TRANSPORTING S.R.L. SRL | 41198372 | 4933 | 43.403 (2025) |
| SYSTEM-EXPERT SRL SRL | 20434675 | 6202 | 43.396 (2025) |
| EXCLUSIVILLE S.R.L. SRL | 49373142 | 6831 | 43.382 (2025) |
| ANTO PREMIUM TAXI S.R.L. SRL | 47287630 | 4932 | 43.314 (2025) |
| LEONTE MDRIVE SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51962883 | 4933 | 43.305 (2025) |