Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 17.311 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| CAZA LEATHER SRL SRL | 35139002 | 4772 | 35.205 (2025) |
| ELITE CLEAN SERVICES S.R.L. SRL | 50498930 | 8121 | 35.190 (2025) |
| JUST REHAB S.R.L. SRL | 49563848 | 8695 | 35.177 (2025) |
| DEMETRA ART DESIGN SRL SRL | 34842704 | 8559 | 35.173 (2025) |
| SADOFRUCT S.R.L. SRL | 41447996 | 4711 | 35.100 (2025) |
| MONDEN DOI TAXI S.R.L. SRL | 41505965 | 4933 | 35.090 (2025) |
| ESCO CREDIT TRADE SRL SRL | 25400878 | 6492 | 35.080 (2025) |
| VERONA EST SRL SRL | 16246290 | 4941 | 35.072 (2022) |
| SERVICII FUNERARE LA ENACHE S.R.L. SRL | 43199951 | 9603 | 35.050 (2025) |
| TRANS EMILIAN-MIHAI S.R.L. SRL | 51377898 | 4683 | 35.028 (2025) |
| MADCOS EDU ART S.R.L. SRL | 37648592 | 8552 | 35.027 (2025) |
| VALINDANA SRL SRL | 8428119 | 1071 | 35.027 (2025) |
| AM CAMELEON POOL S.R.L. SRL | 52023392 | 9329 | 35.026 (2025) |
| GAMA VISUAL EVENTS S.R.L. SRL | 40602110 | 8230 | 35.015 (2025) |
| ALINVEST IAȘI S.R.L. SRL | 46325469 | 4711 | 35.011 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ DE CONSUM DE GRADUL 1 CONSUMCOOP ANDRIEŞENI SC | 15572450 | 4711 | 35.004 (2025) |
| GIONUTO SRL SRL | 36423869 | 4933 | 35.003 (2025) |
| UCT CONSULTING S.R.L. SRL | 44552775 | 7112 | 35.000 (2023) |
| ONSMILE CLINIC S.R.L. SRL | 51844179 | 8623 | 35.000 (2025) |
| RGA FLOREA TRANS S.R.L. SRL | 42510552 | 4939 | 35.000 (2025) |
| CONCEPT HOUSE CONSTRUCT S.R.L. SRL | 39620466 | 9529 | 34.980 (2025) |
| WORLD WIDE CONSULTING SRL SRL | 18078142 | 7020 | 34.977 (2025) |
| OPEN NICOLINA S.R.L. SRL | 51358020 | 4619 | 34.973 (2025) |
| VLOGA STORE S.R.L. SRL | 30606409 | 9622 | 34.965 (2025) |
| SEG PROF S.R.L. SRL | 52053601 | 9531 | 34.954 (2025) |
| TRANSTEF ANDRE SRL SRL | 23573910 | 4931 | 34.951 (2025) |
| ELXICOR S.R.L. SRL | 49500165 | 4791 | 34.951 (2025) |
| BANATIT GROUP SRL SRL | 18466063 | 9622 | 34.944 (2025) |
| MARRY SUN FORALL S.R.L. SRL | 40614581 | 9622 | 34.941 (2025) |
| GAMO MARADE S.R.L. SRL | 52460702 | 4776 | 34.918 (2025) |
| OLENA LYSENKO S.R.L. SRL | 50735645 | 7420 | 34.900 (2025) |
| HUAN SRL SRL | 35358843 | 4932 | 34.871 (2025) |
| GRUM-ELA SRL SRL | 15883074 | 4771 | 34.869 (2025) |
| I & A SOFTWARE AND WEDDING DECO S.R.L. SRL | 44680910 | 6202 | 34.863 (2022) |
| ZAZEN FIT S.R.L. SRL | 36299184 | 9313 | 34.820 (2025) |
| PROGRAMEAZĂ.MĂ S.R.L. SRL | 42490137 | 6311 | 34.795 (2025) |
| TEO LOGIC S.R.L. SRL | 52093436 | 4933 | 34.792 (2025) |
| NBT X SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50912500 | 6210 | 34.790 (2025) |
| MISTIS-COM SRL SRL | 18151235 | 4614 | 34.765 (2023) |
| PEAK AUTO S.R.L. SRL | 40073850 | 9531 | 34.715 (2025) |
| OGSYNC S.R.L. SRL | 52359687 | 8299 | 34.698 (2025) |
| LĂPUŞNEANU TAXI SRL SRL | 34666306 | 4933 | 34.652 (2025) |
| MARYDENTAL SRL SRL | 23573775 | 3250 | 34.650 (2017) |
| MITITICA EMA S.R.L. SRL | 45350375 | 4932 | 34.650 (2025) |
| BUSINESS TIME SOLUTIONS SRL SRL | 36854047 | 4791 | 34.619 (2025) |
| ANTONIA SRL SRL | 4305261 | 9621 | 34.600 (2025) |
| INTERPRIZES GRUP SRL SRL | 35494900 | 1071 | 34.553 (2025) |
| DIVERSITY EVENTS S.R.L. SRL | 39600620 | 8552 | 34.550 (2025) |
| LOVENDAL MANAGEMENT SRL SRL | 22054567 | 6039 | 34.541 (2025) |
| TEENAGERS CONCEPT S.R.L. SRL | 43533830 | 4932 | 34.539 (2025) |