Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 17.311 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| DIAMAR EXPERT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 45438974 | 7020 | 23.278 (2025) |
| JURNALUL IEŞEAN S.R.L. SRL | 43900405 | 5630 | 23.258 (2025) |
| TOTAL SECURITY SOLUTIONS S.R.L. SRL | 48430614 | 7112 | 23.250 (2025) |
| MACOVEI TRANS LOGISTIC S.R.L. SRL | 50500088 | 4941 | 23.250 (2024) |
| NAVA DETAILING S.R.L. SRL | 51271101 | 9531 | 23.200 (2025) |
| PEDRO CONSTRUCTIONE S.R.L. SRL | 43274620 | 4120 | 23.200 (2025) |
| CATERINCOLOGY S.R.L. SRL | 52846640 | 7311 | 23.200 (2025) |
| SDC INDUSTRIE S.R.L. SRL | 38685599 | 9621 | 23.195 (2025) |
| AGROMIA FUTURE S.R.L. SRL | 45776010 | 0161 | 23.194 (2025) |
| CEZARI TAX SRL SRL | 38146438 | 4933 | 23.193 (2025) |
| L&L PREMIUM TRADING S.R.L. SRL | 48956237 | 4712 | 23.168 (2024) |
| VESRA SRL SRL | 19016806 | 4322 | 23.157 (2025) |
| NOVO LUMIN S.R.L. SRL | 46435135 | 8552 | 23.140 (2025) |
| GELICONS SRL SRL | 5829140 | 7111 | 23.130 (2025) |
| CIMPOEŞU CIM CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45513758 | 4120 | 23.100 (2025) |
| TISCHLEREI NEMȚANU S.R.L. SRL | 49641865 | 4332 | 23.073 (2025) |
| BRICO GROUPE S.R.L. SRL | 50102210 | 4791 | 23.050 (2025) |
| CRONEDIT SRL SRL | 30564311 | 5811 | 23.050 (2025) |
| ANSA FILTERS S.R.L. SRL | 43505619 | 4799 | 23.043 (2025) |
| SALESVIBE S.R.L. SRL | 51910035 | 4360 | 23.040 (2025) |
| OGGY TEAM SRL SRL | 31086568 | 7022 | 23.036 (2025) |
| LILAS STORIES S.R.L. SRL | 41119964 | 5811 | 23.020 (2025) |
| EXCELENTA GINECOLOGICA BY DR TOMA BOGDAN S.R.L. SRL | 52686085 | 8622 | 23.020 (2025) |
| DINOKIDS ONLINE S.R.L. SRL | 44775904 | 4791 | 23.016 (2025) |
| NEO MARK SRL SRL | 34375021 | 6203 | 23.010 (2025) |
| DAD CAPITAL S.R.L. SRL | 49662191 | 4782 | 23.004 (2025) |
| OPTIMA RESURSE S.R.L. SRL | 52195940 | 7820 | 23.000 (2025) |
| EDUARD SEBASTIAN CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42724068 | 4120 | 23.000 (2025) |
| MIRAGGIO RESIDENCE S.R.L. SRL | 43439060 | 4100 | 23.000 (2025) |
| IME ROAD CONSULT S.R.L. SRL | 41211030 | 7112 | 23.000 (2025) |
| ANGY ZENOCRIS SRL SRL | 31110453 | 4933 | 22.997 (2025) |
| MASTER EAT S.R.L. SRL | 42924112 | 4711 | 22.995 (2025) |
| GRASSROOTS EDUCATION S.R.L. SRL | 48035933 | 7022 | 22.985 (2025) |
| PUNKY TRANS 42 S.R.L. SRL | 42329948 | 4932 | 22.976 (2025) |
| CRAMA DACILOR CIURCHI S.R.L. SRL | 40922344 | 4725 | 22.969 (2025) |
| FRESYLOR S.R.L. SRL | 52165982 | 8121 | 22.966 (2025) |
| G&C TENCO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 52700481 | 4331 | 22.960 (2025) |
| AUTOCOLOR FCS SRL SRL | 37356385 | 7711 | 22.950 (2025) |
| ALEROS MEDICA S.R.L. SRL | 45690539 | 8622 | 22.943 (2022) |
| DRIVE NEDELE S.R.L. SRL | 52425888 | 4933 | 22.919 (2025) |
| LANSEN BM CUSTOMS SRL SRL | 37869364 | 4520 | 22.917 (2025) |
| MEDLUD S.R.L. SRL | 49308365 | 8622 | 22.885 (2025) |
| LUANA ART INVEST S.R.L. SRL | 40471163 | 4619 | 22.848 (2025) |
| HERMESIOR SRL SRL | 23186299 | 7911 | 22.848 (2025) |
| KENZOTECH S.R.L. SRL | 50262083 | 6310 | 22.832 (2025) |
| EVENIMENTE ÎN CULORI S.R.L. SRL | 52554211 | 4933 | 22.829 (2025) |
| TIN SLICE S.R.L. SRL | 41006639 | 6201 | 22.812 (2025) |
| MISU TRANSTAXI S.R.L. SRL | 46181088 | 4933 | 22.805 (2025) |
| CENTRUL ANDRE MEDICA S.R.L. SRL | 44702082 | 7112 | 22.800 (2023) |
| ART GALLERY MIHAI COȚOVANU S.R.L. SRL | 42689084 | 9012 | 22.800 (2025) |