Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 17.311 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| FABRICA DE TEATRU SRL-D SRL | 36487102 | 9001 | 1.212 (2017) |
| INDAV ABC S.R.L. SRL | 45166357 | 7430 | 1.210 (2025) |
| MEM VIEW S.R.L. SRL | 51579030 | 4778 | 1.202 (2025) |
| ATELIER ANDRESS SRL SRL | 37042471 | 1413 | 1.200 (2025) |
| NINE STARS S.R.L. SRL | 49363572 | 9313 | 1.200 (2024) |
| MDG FLEET S.R.L. SRL | 52729968 | 7711 | 1.200 (2025) |
| DP ART S.R.L. SRL | 52549231 | 8559 | 1.200 (2025) |
| TEO TERRA MIA SRL SRL | 23297254 | 4313 | 1.200 (2021) |
| JKS SRL SRL | 37475122 | 7112 | 1.200 (2024) |
| LIRA CLAS S.R.L. SRL | 31520771 | 9604 | 1.200 (2025) |
| PROIECTARE F.M. SRL SRL | 15683246 | 7112 | 1.200 (2025) |
| WAU REVOLUTION S.R.L. SRL | 47702125 | 9531 | 1.200 (2024) |
| IASIRO EVOLUTION S.R.L. SRL | 24277905 | 0150 | 1.200 (2023) |
| ONE & ONLY MED S.R.L. SRL | 40198021 | 9604 | 1.200 (2024) |
| YING YANG MASSAGE S.R.L. SRL | 42573372 | 9604 | 1.200 (2023) |
| ANGORA TEHNIC S.R.L. SRL | 42611603 | 7112 | 1.200 (2025) |
| SUPER TEHNIC GRUP SRL SRL | 5606017 | 1511 | 1.200 (2025) |
| PIPE BYA INSTAL & CONSTRUCTION S.R.L. SRL | 45591195 | 4322 | 1.200 (2023) |
| OC E-COMMERCE S.R.L. SRL | 49164952 | 4712 | 1.194 (2025) |
| LMR GRUP INVESTIŢII S.R.L. SRL | 42218877 | 4100 | 1.190 (2024) |
| TRUE MEDICAL CARE S.R.L. SRL | 45487837 | 4646 | 1.184 (2025) |
| CODEM EXIM SRL SRL | 17543761 | 9103 | 1.176 (2025) |
| IZOSISTEM IASI S.R.L. SRL | 51738780 | 4100 | 1.176 (2025) |
| EKE ACADEMY S.R.L. SRL | 52962407 | 8559 | 1.166 (2025) |
| GENTLE PATH S.R.L. SRL | 52919989 | 8559 | 1.155 (2025) |
| ALIN EVENTS MUSIC S.R.L. SRL | 37948034 | 9001 | 1.153 (2023) |
| QUO REC SRL SRL | 6015353 | 5611 | 1.144 (2025) |
| BOP KAFFE S.R.L. SRL | 52185173 | 1071 | 1.124 (2025) |
| MIROSLAVA DEVELOPMENT 1 SRL SRL | 23511144 | 6811 | 1.123 (2025) |
| EDITURA PIROUETTE S.R.L. SRL | 49308349 | 5811 | 1.120 (2025) |
| DECO LASER DESIGN S.R.L. SRL | 43056714 | 1812 | 1.117 (2023) |
| RMD CONCEPT S.R.L. SRL | 52919857 | 4764 | 1.112 (2025) |
| SOLUŢII PENTRU VISE SRL SRL | 38302588 | 4791 | 1.110 (2025) |
| DACOSERV MOTORS S.R.L. SRL | 52616470 | 9531 | 1.101 (2025) |
| STEJARA GROUP CLEAN S.R.L. SRL | 46228733 | 8122 | 1.100 (2025) |
| TRANSFEVER SRL SRL | 37370460 | 4941 | 1.100 (2021) |
| FOTO LENS IASI S.R.L. SRL | 39337053 | 7420 | 1.100 (2024) |
| URBANDRIVE X S.R.L. SRL | 53103961 | 4933 | 1.098 (2025) |
| ROTIMA GRUP SRL SRL | 27464487 | 3109 | 1.095 (2025) |
| UNYCOO S.R.L. SRL | 47902395 | 4711 | 1.094 (2025) |
| CLIMATECH ELECTRO SRL SRL | 37368363 | 4322 | 1.090 (2025) |
| SMILE LINE SRL SRL | 32450739 | 4791 | 1.059 (2025) |
| BETTY’S MAGIC S.R.L. SRL | 49244679 | 4791 | 1.056 (2025) |
| VANIMA COM SRL SRL | 4574600 | 8622 | 1.050 (2024) |
| CENTRUL EDUCAŢIONAL FUNNY ENGLISH S.R.L. SRL | 41244843 | 8552 | 1.050 (2023) |
| GRIOSPERT SRL SRL | 37513056 | 6920 | 1.050 (2025) |
| CADIMATAXI SRL SRL | 32168844 | 4933 | 1.042 (2025) |
| VECAN S.R.L. SRL | 49374890 | 4636 | 1.037 (2025) |
| INVEST META DOTS S.R.L. SRL | 43359904 | 7022 | 1.014 (2025) |
| NUKLIAS MARKETING S.R.L.-D. SRL | 52005523 | 7311 | 1.012 (2025) |